کدخبر: 19416 ۲۳:۰۳ :: ۱۴۰۰/۰۳/۱۰ سرویس: اجتماعی

آزادراه‌هایی که نیمه تمام مانده اند!

image

با نزدیک شدن به پایان دولت دوازدهم، آزادراه‌های در حال تکمیل زیادی وجود دارند که از میزان تکمیل آن‌ها اطلاعاتی را بدست آورده ایم.

به گزارش رستاخیز خبر؛ موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و عبور کریدورهای ترانزیتی شرق به غرب و شمال به جنوب از کشور از یک سو و تحولات و پیشرفت‌های اقتصادی از سوی دیگر، ضرورت توسعه شبکه آزادراهی کشور را به منظور افزایش درآمدهای ملی، ایمنی و آسایش سفرهای جاده‌ای و کاهش هزینه‌های انرژی، کاهش قیمت تمام شده کالا و... چند برابر می‌کند.

با توجه به اینکه 90 درصد حمل بار و مسافر، جاده‌ای است، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای بیشتر احساس می‌شود. به این ترتیب با رشد آزادراه‌ها و توسعه کریدورهای ترانزیتی، جذب بارهای ترانزیتی منطقه در مسیرهای شمال به جنوب تا خلیج فارس و شرق به غرب تسهیل می‌شود.

افزایش درآمد ارزی برای کشور نتیجه توسعه راه‌های ترانزیتی است. کاهش مسیر، کاهش هزینه و کاهش زمان سیر حمل کالا، با توسعه راه‌های ترانزیتی موجب جلب نظر صاحبان بار می‌شود. برای دستیابی به این هدف، تکمیل حلقه‌های کریدورهای ترانزیتی با احداث 9 آزادراه جدید در دست اجرا است.

پیشرفت 70 درصدی در بسیاری از پروژه های نیمه تمام جاده ای

خیرالله خادمی مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیر ساخت های حمل ونقل کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه  فاز دوم آزادراه تهران - شمال (باند غربی)، آزادراه خرم آباد - اراک، آزادراه شیراز - اصفهان، آزادراه منجیل - رودبار، آزادراه مرند - تبریز و آزادراه حرم تا حرم (گرمسار - سمنان) جزو آزادراه‌های اولویت دار و مهم در سال ۱۴۰۰ هستند، گفت: تمامی این پروژه های آزاد راهی  بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند و امیدواریم امسال به بهره برداری برسد.

 او ادامه داد:  یکی از این آزادراه های مهم و اولویت دار آزادراه  خرم آباد - اراک به طول ۶۷ کیلومتر با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی از آزادراه‌های اولویت دار امسال است که امیدواریم با توجه به پیشرفت فیزیکی بالای آن در آینده نزدیک  به بهره برداری برسد و جزو اولین آزادراه افتتاح شده در سال ۱۴۰۰  باشد.

معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه دیگر پروژه آزادراهی که امسال تکمیل می‌شود، آزادراه بزرگ شیراز ـ اصفهان به طول 225 کیلومتر با پیشرفت فیزیکی 87 درصد است که تا پایان سال زیر بار عبور ترافیک، افزود:  ادامه آزادراه حرم تا حرم از گرمسار تا سمنان به طول 50 کیلومتر، آزادراه مرند ـ تبریز به طول 50 کیلومتر و 40 کیلومتر از آزادراه مراغه ـ هشترود‌ امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در این آزادراه‌ها با روند خوبی در حال انجام است، گفت: همچنین دولت منابع اعتباری بودجه‌ای برای این آزادراه‌ها اختصاص داده است و در صورتی که مشکلی پیش نیاید تا پایان سال 440 کیلومتر آزادراه به بهره‌برداری می‌رسد.

او اظهار کرد: امیدواریم پس از آزادراه خرم آباد - اراک این محور نیز به بهره‌برداری برسد چرا که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی دیگر از آزادراه‌های مهم و اولویت دار امسال محور منجیل - رودبار است که همواره گلوگاه ترافیکی در مسیر تهران - رشت به شمار می‌رود.

معاون وزیر راه وشهرسازی درباره آخرین وضعیت ساخت هشت کیلومتر باقی‌ مانده در آزادراه قزوین رشت، قطعه منجیل تا روبار،گفت: ‌آزادراه منجیل ـ رودبار یکی از پروژه‌های مهم آزادراهی است که به دلیل تکمیل نشده آن در گذشته، گره ترافیکی در منطقه ایجاد شده است.

او توضیح داد: آزادراه منجیل - رودبار با وجود آنکه 8 کیلومتر دارد اما همه این مسیر تونل و پل است که می‌توان از آن به عنوان یکی از پیچیده‌ترین محور‌های آزادراهی نام برد و اگر این آزادراه افتتاح شود تا حدود بسیاری ترافیک را در آن منطقه برطرف خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور بیان کرد:  آزادراه مرند - تبریز به طول ۳۷ کیلومتر و آزادراه حرم تا حرم (گرمسار - سمنان) به طول ۵۰ کیلومتر از دیگر آزادراه‌های اولویت دار سال ۱۴۰۰ هستند که از پیشرفت فیزیکی بالایی برخوردار بوده و امیدواریم با توجه به سرمایه‌گذاری صورت گرفته بخش خصوصی امسال افتتاح شوند.

او  تصریح کرد: ما در بحث ساخت آزادراه‌ها تلاش کردیم، 9 پروژه آزادراهی با پیشرفت فیزیکی بیشتر و آنهایی که تأثیر به‌سزایی در توسعه ترانزیت و شبکه آزادراهی داشتند، در اولویت تکمیل قرار گیرد‌، پیشرفت فیزیکی پروژه‌های آزادراهی اولویت‌دار، همه بیش از 70 درصد است.

خادمی با اشاره به اینکه  از‌ این 9 پروژه در سال گذشته دو پروژه آزادراهی به بهره‌برداری رسید و 221 کیلومتر آزادراه در سال 99 تکمیل شد، افزود: پیش از انقلاب به هیچ عنوان  آزادراه چندانی در کشور نداشتیم، پس از انقلاب اسلامی متوسط ساخت آزادراه در کشور سالانه 80 کیلومتر بود ولی سال گذشته 2.5 برابر متوسط ساخت سالیانه، آزادراه ساخته و بهره‌برداری شد.

بهره برداری 440 کیلومتر آزاد راه تا پایان دولت دوازدهم

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره پروژه‌های آزادراهی که امسال تکمیل می‌شود، گفت: ‌امسال 440 کیلومتر آزادراه بهره‌برداری می‌شود، یکی از این آزادراه‌ها، آزادراه خرم آباد-اراک در بخش اول تا بروجرد به طول 67 کیلومتر است که تا ماه‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد، دومین پروژه همان آزادراه منجیل ـ رودبار است همچنین باندِ رفت منطقه 2 آزادراه تهران ـ شمال نیز امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

‌معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بخش بزرگراهی 170 کیلومتر بزرگراه در سال 99 به بهره‌برداری رسید، بیان کرد:‌ در بحث توسعه خطوط بزرگراهی‌ برنامه‌ریزی کردیم‌، 2000 کیلومتر از خطوط بزرگراهی که جزو حلقه‌های ناپیوسته شبکه بزرگراهی هستند، در اولویت تکمیل قرار گیرد.

او  با بیان اینکه تقریبا در همه استان‌های کشور از‌ سیستان و بلوچستان تا آذربایجان غربی پروژه بزرگراهی فعال داریم، گفت:  امسال  1200 کیلومتر بزرگراه به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار کرد: برخی از این پروژه‌ها در اولویت جهش تولید نبودند، اما در برنامه قرار گرفتند و امسال بیش از 1200 کیلومتر بزرگراه به بهره‌برداری می‌رسد که در کریدورهای بزرگراهی شرق-غرب و شمال-جنوب کشور در اغلب استان‌ها قرار دارد.نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

برگزیده
پیشخوان روزنامه (00/03/30)
یادداشت
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

اظهارات آقای احمدی‌نژاد در روزهای اخیر غیرواقعی و در راستای تشویش اذهان عمومی است

وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه‌ای به اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد واکنش نشان داد.

img

عرف: انتخابات جلوه حضور مردم در تعیین سرنوشت سیاسی باشد

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور در همایش معاونین سیاسی استانداری های سراسر کشور، برگزاری انتخابات به صورت سالم و امن را مهم ترین رسالت وزارت کشور برشمرد و گفت: دو اصل قانونمداری و بی طرفی چراغ راهنمای وزارت کشور در برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد ماه سالجاری است.

img

دستور جهانگیری:هر گونه کمبود کاروان المپیک و پارالمپیک ایران برطرف شود

معاون اول رییس جمهوری، گفت: حضور با نشاط جوانان در میادین ورزشی از اولویت‌های مهم مسوولان و مردم ایران است و می‌تواند به تقویت نشاط و امنیت ملی منجر شود.

img

رییس سازمان حج: تکلیف حج روشن نیست

شعار حج ۱۴۰۰ با عنوان «حج؛ خودسازی، انسجام، اقتدار اسلامی و دفاع از مسجدالاقصی»، ‌پس از بررسی‌های کارشناسی و تأیید نماینده‌ ولی فقیه در امور حج و زیارت، اعلام شد.

img

مرغ با قیمت مصوب عرضه می شود

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: مرغداران مرغ هایشان را با نرخ مصوب عرضه می کنند اما اینکه همین مرغ ها با قیمت مصوب به دست مردم نمی رسد نشان دهنده این است که در مسیر کشتارگاه تا واحدهای صنفی قطعا تخلف و سودجویی رخ می دهد.

img

یارانه معیشتی خرداد ۱۴۰۰ فردا واریز می‌شود

طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نوزدهمین مرحله یارانه معیشتی مربوط به خرداد ماه ۱۴۰۰ ساعت ۲۴ روز دوشنبه (۱۰ خرداد) به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

img

مصوبه اصلاح ضوابط بازار برق ایران ابلاغ شد

وزیر نیرو مصوبه اصلاح ضوابط بازار برق ایران را ابلاغ کرد که تعیین نرخ سوخت مبنای سقف بازار و تعیین سقف جدید قیمت بازار متعادل‌ساز برق از مهم‌ترین بخش‌های آن است.

img

مدیرعامل راه آهن: کریدور غرب خزر حدفاصل ایران تا دریای سیاه فعال می‌شود

مدیرعامل راه آهن گفت: با بازسازی محور ریلی ارمنستان و جلفا که در جنگ منطقه‌ای آسیب دیده بود، به زودی کریدور غرب خزر حدفاصل ایران تا دریای سیاه فعال می‌شود.

img

مسابقات تیراندازی کرواسی؛ عملکرد خوب رستمیان و سبقت اللهی در اروپا

تیراندازان زن ایرانی در رشته تپانچه ۲۵ متر بادی با کسب امتیاز بالا عناوین سوم و چهارم جدول ذخیره مسابقات تیراندازی قهرمانی اروپا را از آن خود کردند.

img

جریمه ۲۵هزار دلاری AFC برای فرهاد، ووریا و استقلال

کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا(ای‌اف‌سی)، فرهاد مجیدی، ووریا غفوری و باشگاه استقلال را جریمه کرد.

img

گویا رئیس فدراسیون قفلی بر برگزاری انتخابات برخی هیات‌های استان‌ها زده و کلید آن را قورت داده است

حامد اخوان، رییس سابق هیات ژیمناستیک استان گلستان ، در واکنش به برگزار نشدن انتخابات هیات های ژیمناستیک استان‌ها در آستانه انتخابات فدراسیون ژیمناستیک واکنش نشان داد.

img

استقلال، رویِ هــوا!

باشگاه استقلال، چند سالی است که شرایط نابسامانی‌ را در بخش مدیریتی تجربه می‌کنند، حتی با وجود تعدد تغییرات در پُست مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این باشگاه، شرایط استقلال تغییر خاصی نکرده و روز به روز سوءمدیریت حاکم بر این تیم، معضلات بزرگتری را برای آبی‌پوشان پایتخت ایجاد می‌کند.

img

هشدار درمورد انتشار کرونای هندی و آفریقای جنوبی در برخی شهرستان‌ها

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با وجود مشاهده روند کاهشی در تعداد موارد بستری بیماران کووید۱۹ در کشور، وضعیت بیماری همچنان ناپایدار، حساس و شکننده بوده و در برخی شهرستان‌های با وضعیت قرمز، سویه‌های کرونای هندی و آفریقای جنوبی در حال انتشار است.

img

آزادراه‌هایی که نیمه تمام مانده اند!

با نزدیک شدن به پایان دولت دوازدهم، آزادراه‌های در حال تکمیل زیادی وجود دارند که از میزان تکمیل آن‌ها اطلاعاتی را بدست آورده ایم.

img

ناوگان مترو تهران در حال توسعه است

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه با بیان اینکه این ناوگان در حال توسعه و پیشرفت است اعلام کرد: تا سال ۱۴۰۱ تعداد ایستگاه های این ناوگان به ۱۶۱ ایستگاه خواهد رسید.

img

اطلاعیه پایگاه خبری «رستاخیز خبر»

پایگاه خبری رستاخیز خبر درخصوص نحوه فعالیت این رسانه، اطلاعیه ای منتشر کرد.