کدخبر: 14609 ۰۱:۴۱ :: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲ سرویس: اجتماعی
نگاهی به یک عکس عجیب!

فرهنگ سازی به سبک تازه آقای فرماندار! / شوآف یا ندانم کاری؟

image

چند روزی است که طرح «فاصله گذاری اجتماعی» در کشور با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا به صورت جدی و با مشارکت دستگاه های اجرایی مرتبط آغاز شده که تا ۱۵ فروردین ادامه خواهد داشت و در صورت نیاز، قابل تمدید خواهد بود. ظاهرا طرح فاصله گذاری اجتماعی موفق نیز بوده است؛ چرا که خبر از کاهش شدت ‌‌و سرعت شیوع را در برخی استان‌ها به همراه دارد...

رستاخیزخبر، مهرداد تیموری- اما ما این نیمچه قرنطینه را بهتر از سایر ملت ها درک کرده ایم و حتی سال ها پیش شروع کرده ایم، زمانی که با داربست ها در برخی از رویدادهایمان «فاصله گذاری اجتماعی» را تجربه می کردیم دیگران آن را نشنیده بودند.

حتی فراتر از آن فاصله‌گذاری اجتماعی را خیلی وقت پیش با ایجاد فاصله طبقاتی و با قصرهای مرمر و مجلل با باستی هیلزها تعمیق داده ایم. اما قرنطینه یا کارانتین را به کار نبردیم؛ چرا که هم واژه غربی است هم اینگونه تقلید نکرده باشیم. ما بازی با کلمات را با صرف افعال ثلاثی مزید بهتر می دانیم، فاصله گذاری اجتماعی یا قرنطینه نصفه نیمه! اما امروز برای زنده ماندن ‌و نجات دادن خود و دیگران ناگزیر از همکاری بیش از پیش اجتماعی هستیم.

قرنطینه، خانه‌نشینی یا فاصله گذاری اجتماعی و هر واژه ای که باشد امروز برای داشتن یک اجتماع پاک از سنگرهای خانگی و مجاهدت های خیابانی تا ایثارگری های بیمارستانی را کنار هم قرار می دهیم تا علیه کرونای متجاوز جبهه آرایی کنیم. گویا ضربه خوردن های ما و‌ شکست جبهه خودی از فاصله طبقاتی بیشتر از هردشمن دیگری است. همان هایی که پایه‌گذار فاصله طبقاتی بودند امروز نقشه هایمان را، جبهه آرایی هایمان را در برابر دشمن مشترک منحوس نقش بر آب می کنند.

«کرونا» جنایت علیه بشریت و ‌جنایت جنگی مرتکب می شود اما خسارتی که «جهالت» در کنار آن دشمن بر ما وارد می‌کند شاید فاجعه ای بزرگتر را رقم بزند. در جا به جایی مفاهیم همیشه ید طولانی داشتیم اما این حد از تعارض، تضاد و جعل مفاهیم را تازه متوجه شدیم!

آن جا که فرماندار محترم #نظرآباد در حالی برای نظارت بر طرح فاصله گذاری  جتماعی به منظور قطع زنجیره کرونا به سرکشی میدانی رفته است –که البته بسیار هم پسندیده است– ضمن انجام این کار نیکو هوس فرموده تا برای نشان دادن رفتار جهادی شان عکس یادگاری نیز انداخته و سپس آن را به عنوان نشانی از رفتار مجاهدانه و جاهدانه خویش منتشر نماید.

جا دارد اشاره کنیم که اگر آقای فرماندار وقت نمودند به متون علمی و یا به متن بخشنامه های ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا مراجعه کنند یا در فضای مجازی و رسانه ای جستجویی کنند تا متوجه شوند فاصله گذاری اجتماعی یک شعار نیست بلکه فاصله گذاری اجتماعی واقعیتی از رفتار اجتماعی است که باید محدودیت های اعمال شده در آن از سوی همه افراد جامعه رعایت شود که در این طرح فرماندار هم عضو جامعه است و‌ ویروس ها از رعایای ایشان نیستند که حرمت ارباب نگه دارند و ایشان را آلوده نسازند!

آقایان در عکسی که به عنوان «یادگاری» گرفته اند هشت نفر شانه به شانه بدون رعایت فاصله استاندارد ابلاغی در طرح ملی و توصیه های بهداشتی، برای گرفتن عکس خط کشیده اند! که این رفتار هیچ سنخیتی با طرح فاصله گذاری اجتماعی ندارد. در ضمن پنج نفر از هشت نفر در تصویر ماسک هم نزده اند! اشتباه نشود، مشکلِ ما این طرز خودنمایی های مسئولان از وظایف یومیه خود در فضای مجازی و رسانه ای نیست کانه منتی بر سر خلق الله گذاشته اند و فراتر از آنچه باید می کرده اند کرده اند، اصلا و ابدا؛ سخن این است که همان عکس را برای نشان دادن نظارتشان بر طرح «فاصله گذاری اجتماعی» رسانه ای کرده اند! که هم مضحک هست و هم مصیبت.

تا آن جایی که فهم عقلی به ما می گوید رفتارهای نسنجیده با چنین ترکیب بندی های نامتوازن تنها اسباب سلب امنیت خاطر اجتماع می شود. از سوی دیگر فهم دینی مان هم می گوید:«الناس علی دین ملوکهم» و بدتر از آن «اَلنّاسُ بِاُمَرائِهِمْ اَشْبَهُ مِنْهُمْ بِآبائِهِمْ»؛ به عبارتی وقتی معصوم می فرمایند که مردم بر دین و روش حاکمانشان هستند و به دولت مردان خود شبیه ترند تا به پدرانشان ما می مانیم و این که چگونه به این مردم که تصویر را رویت کرده اند بقبولانیم که فاصله مجاز این قدر نیست و یک قدر دیگر است! به هر روی از آن جایی که با کرونا نمی توانیم شوخی کنیم، عاجزانه از حضور فرماندار و دیگر مسئولان خواهشمندیم هر چقدر می خواهید از سکنات، وجنات و کار آمدی هایتان بگویید ولی تصویرهای اینچنین برجای نگذارید و مدتی صبر کنید قول می دهیم چهره های منور و مشعشع شما را مردم فراموش نمی کنند؛ چرا که خدای نکرده جان همشهریان عزیزمان بابت این رفتارهای نمایشی شما به خطر می افتد. خدا خیرتان دهد...

 نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

برگزیده
پیشخوان روزنامه (00/03/30)
یادداشت
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

اظهارات آقای احمدی‌نژاد در روزهای اخیر غیرواقعی و در راستای تشویش اذهان عمومی است

وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه‌ای به اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد واکنش نشان داد.

img

عرف: انتخابات جلوه حضور مردم در تعیین سرنوشت سیاسی باشد

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور در همایش معاونین سیاسی استانداری های سراسر کشور، برگزاری انتخابات به صورت سالم و امن را مهم ترین رسالت وزارت کشور برشمرد و گفت: دو اصل قانونمداری و بی طرفی چراغ راهنمای وزارت کشور در برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد ماه سالجاری است.

img

دستور جهانگیری:هر گونه کمبود کاروان المپیک و پارالمپیک ایران برطرف شود

معاون اول رییس جمهوری، گفت: حضور با نشاط جوانان در میادین ورزشی از اولویت‌های مهم مسوولان و مردم ایران است و می‌تواند به تقویت نشاط و امنیت ملی منجر شود.

img

رییس سازمان حج: تکلیف حج روشن نیست

شعار حج ۱۴۰۰ با عنوان «حج؛ خودسازی، انسجام، اقتدار اسلامی و دفاع از مسجدالاقصی»، ‌پس از بررسی‌های کارشناسی و تأیید نماینده‌ ولی فقیه در امور حج و زیارت، اعلام شد.

img

مرغ با قیمت مصوب عرضه می شود

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: مرغداران مرغ هایشان را با نرخ مصوب عرضه می کنند اما اینکه همین مرغ ها با قیمت مصوب به دست مردم نمی رسد نشان دهنده این است که در مسیر کشتارگاه تا واحدهای صنفی قطعا تخلف و سودجویی رخ می دهد.

img

یارانه معیشتی خرداد ۱۴۰۰ فردا واریز می‌شود

طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نوزدهمین مرحله یارانه معیشتی مربوط به خرداد ماه ۱۴۰۰ ساعت ۲۴ روز دوشنبه (۱۰ خرداد) به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

img

مصوبه اصلاح ضوابط بازار برق ایران ابلاغ شد

وزیر نیرو مصوبه اصلاح ضوابط بازار برق ایران را ابلاغ کرد که تعیین نرخ سوخت مبنای سقف بازار و تعیین سقف جدید قیمت بازار متعادل‌ساز برق از مهم‌ترین بخش‌های آن است.

img

مدیرعامل راه آهن: کریدور غرب خزر حدفاصل ایران تا دریای سیاه فعال می‌شود

مدیرعامل راه آهن گفت: با بازسازی محور ریلی ارمنستان و جلفا که در جنگ منطقه‌ای آسیب دیده بود، به زودی کریدور غرب خزر حدفاصل ایران تا دریای سیاه فعال می‌شود.

img

مسابقات تیراندازی کرواسی؛ عملکرد خوب رستمیان و سبقت اللهی در اروپا

تیراندازان زن ایرانی در رشته تپانچه ۲۵ متر بادی با کسب امتیاز بالا عناوین سوم و چهارم جدول ذخیره مسابقات تیراندازی قهرمانی اروپا را از آن خود کردند.

img

جریمه ۲۵هزار دلاری AFC برای فرهاد، ووریا و استقلال

کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا(ای‌اف‌سی)، فرهاد مجیدی، ووریا غفوری و باشگاه استقلال را جریمه کرد.

img

گویا رئیس فدراسیون قفلی بر برگزاری انتخابات برخی هیات‌های استان‌ها زده و کلید آن را قورت داده است

حامد اخوان، رییس سابق هیات ژیمناستیک استان گلستان ، در واکنش به برگزار نشدن انتخابات هیات های ژیمناستیک استان‌ها در آستانه انتخابات فدراسیون ژیمناستیک واکنش نشان داد.

img

استقلال، رویِ هــوا!

باشگاه استقلال، چند سالی است که شرایط نابسامانی‌ را در بخش مدیریتی تجربه می‌کنند، حتی با وجود تعدد تغییرات در پُست مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این باشگاه، شرایط استقلال تغییر خاصی نکرده و روز به روز سوءمدیریت حاکم بر این تیم، معضلات بزرگتری را برای آبی‌پوشان پایتخت ایجاد می‌کند.

img

هشدار درمورد انتشار کرونای هندی و آفریقای جنوبی در برخی شهرستان‌ها

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با وجود مشاهده روند کاهشی در تعداد موارد بستری بیماران کووید۱۹ در کشور، وضعیت بیماری همچنان ناپایدار، حساس و شکننده بوده و در برخی شهرستان‌های با وضعیت قرمز، سویه‌های کرونای هندی و آفریقای جنوبی در حال انتشار است.

img

آزادراه‌هایی که نیمه تمام مانده اند!

با نزدیک شدن به پایان دولت دوازدهم، آزادراه‌های در حال تکمیل زیادی وجود دارند که از میزان تکمیل آن‌ها اطلاعاتی را بدست آورده ایم.

img

ناوگان مترو تهران در حال توسعه است

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه با بیان اینکه این ناوگان در حال توسعه و پیشرفت است اعلام کرد: تا سال ۱۴۰۱ تعداد ایستگاه های این ناوگان به ۱۶۱ ایستگاه خواهد رسید.

img

اطلاعیه پایگاه خبری «رستاخیز خبر»

پایگاه خبری رستاخیز خبر درخصوص نحوه فعالیت این رسانه، اطلاعیه ای منتشر کرد.