تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
سرویس : بین الملل
خبرنگار : مرضیه خانی کلهرودی
کدخبر : 14404
تاریخ : 1398/12/05 :: 15:18
با ساخت یک حسگر ۱۵ هزار دلار از ناسا جایزه بگیرید ناسا اخیرا یک فرصت عالی برای علاقه‌مندان به فضا ایجاد کرده است و طی آن از افراد خواسته است تا در طراحی تجهیزات سطح نورد سیاره زهره که تحت پروژه AREE در حال انجام است به آنها کمک کنند و در صورت اول شدن طرح‌شان، ۱۵ هزار دلار جایزه بگیرند.

به گزارش رستاخیز خبر و به نقل از سی‌ان‌ان، ناسا در تلاش است تا سطح سیاره زهره را با یک سطح‌نورد کشف کند، چیزی که قبلاً هرگز محقق نشده بود. "AREE" یک پروژه پیشرفته ناسا است که طی آن هدف دانشمندان طراحی یک سطح‌نورد است که می‌تواند در جو سیاره زهره به راحتی کار کند.

ناسا در این باره گفت: سیاره زهره با داشتن درجه حرارت بیش از ۸۴۰ درجه فارنهایت و فشار سطح ۹۰ برابر سطح زمین، می‌تواند سرب را به یک چاله آب تبدیل کرده و یک زیردریایی با انرژی هسته‌ای را به راحتی خرد کند. در حالی که بسیاری از مأموریت‌ها از سیاره زهره بازدید کرده‌اند، فقط حدود ۱۲ ماموریت پیش از آنکه گرمای زیاد این سیاره آنها را سریعا نابود کند موفق به برخورد نزدیک با سطح زهره شده‌اند.

اما آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا(JPL) در تلاش است با استفاده از پروژه "AREE" روی توسعه سطح نوردی برای کاوش سطح این سیاره کار کند.

اینجاست که ناسا به کمک افراد نیاز دارد، زیرا ناسا برای طراحی یک حسگر که از برخورد سطح نورد به سنگ‌ها، زمین‌های شیب‌دار و شکاف جلوگیری کند، نیاز به کمک افراد دارد.

این چالش "کاوش در جهنم"(Exploring Hell) نام دارد و هدف آن طراحی حسگرهایی برای جلوگیری از برخورد سطح نورد به موانع است.

ناسا گفت: برای انجام این ماموریت ما از افراد می‌خواهیم تا برای طراحی حسگر به ما کمک کنند.

اگر افراد مدرک مهندسی نداشته و تاکنون هرگز سفینه فضایی را از نزدیک ندیده‌اند مشکلی نیست و می‌توانند با هر مدرکی در این چالش شرکت کنند.

جایزه نفر اول مسابقه طراحی حسگر ۱۵ هزار دلار، نفر دوم تا ۱۰ هزار دلار و نفر سوم ۵ هزار دلار است.

ناسا گفت: مشکل این چالش در طراحی یک حسگر است که به سیستم‌های الکترونیکی متکی نباشد زیرا سیاره زهره دارای یک محیط سیاره‌ای بسیار داغ است. لوازم الکترونیکی پیشرفته فعلی تقریباً در درجه حرارت بیش از ۲۵۰ درجه فارنهایت از بین می‌روند و به راحتی در محیط بسیار داغ زهره نابود می‌شوند.

به همین دلیل ناسا برای حل این مشکل از مبتکران و مخترعان سراسر جهان درخواست کمک کرده است.

اما این حسگر باید بیش از حد قدرتمند باشد و باید بتواند هنگام مواجهه با شیب‌های بیش از ۳۰ درجه سربالایی یا سرازیری و صخره‌های بلندتر از ۰.۳۵ متر(۱.۱۵ فوت) از کار نیفتد و در هنگام مواجهه با صخره‌های کمتر از ۰.۳ متر (۱ فوت) نیز رها نشود.

"جاناتان سودر"(Jonathan Sauder) ، محقق اصلی پروژه "AREE" گفت: زمین و زهره در اصل "سیارات هم نیا"(sibling planets) هستند، اما زهره در یک نقطه می‌چرخد و این موضوع آن را غیر قابل سکونت ساخته است.

ناسا می‌گوید، بررسی و مطالعه سطح زهره می‌تواند به آنها در درک تکامل این سیاره و درک بهتر از آب و هوای زمین کمک کند.

"رون استوارت"(Ryon Stewart) هماهنگ کننده چالش مسابقات ناسا گفت: این یک فرصت هیجان انگیز برای عموم است تا بتوانند حسگری را طراحی کنند که روزی بتوان از آن برای کاوش سطح سیاره زهره استفاده کرد.

انتهای پیام