تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
سرویس : استان ها
خبرنگار :
کدخبر : 1194
تاریخ : 1396/05/26 :: 01:05
نجابت اهالی رسانه در قبال قدرناشناسی شورای چهارم کرج دستی که نمک ندارد هفدهم مرداد امسال در حالی سپری شد که علاوه بر بزرگداشت روز خبرنگار، با محدوده زمانی خداحافظی اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی کرج نیز مصادف شده بود، لذا این همزمانی اتفاقی را رقم زد که می توان آن را به نجابت اهالی رسانه البرز و برجای گذاردن خاطره ای ناخوشایند از سوی برخی اعضای این شورا در کرج نسبت داد.

حسن منصوریار-رستاخیز خبر؛ لازم است همین ابتدا تاکید کنم که من هم در ادامه مدارا و رفتار نجیبانه سایر همکارانم در رسانه های مختلف استان، قصد پرداختن به این موضوع را نداشتم، لیکن احساس کردم باید این مشی و رویه نادرست فرصت طلبانه برای دست یابی و حفظ جاه و مقام را مورد گوشزد و یادآوری قرار دهم که اهالی رسانه از خوب و بد، زشت و زیبا، قوت و ضعف و خلاصه از زیر و بم مسایل مختلف آگاهند و اغماض آنها در مورد برخی موضوع ها از جمله عدم تصویب لایحه روز خبرنگار بخاطر اینکه به خودشان مربوط می شد، از خود نجابت، متانت و شکیبایی نشان دادند.

 

باوجود این، قبل از هر توضیح و سخنی ابتدا باید یاد کنیم از هفدهم امرداد سال 1377، همان روزی که نیروهای جنایتکار طالبان با حمله به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف افغانستان، محمود صارمی خبرنگار و مسوول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف را به همراه چند دیپلمات ایران به شهادت رساندند و از آن پس بود که این روز به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شد.

 

حال، از آنجا که گرامیداشت و ماندگاری روز خبرنگار نشات گرفته از سرچشمه زلال و مطهر شهید، شاهد و شهادت است، هر سال در چنین روزی نام خبرنگار و حرفه خبرنگاری در سراسر ایران پهناور گرامی داشته می شود و بر سر زبانها می افتد و اهالی خبر و خبررسانی را جانی دوباره می بخشد، بنابراین همگان وامدار این عزیزان هستیم و باید از جان و دل در قبال این خونهای پاک ادای دین کنیم.

بگذریم، اکنون بازگردیم به نجابتی که اصحاب رسانه در قبال نامهربانی و رفتار نسنجیده برخی اعضای شورای شهر کرج از خود نشان دادند، ماجرا از این قرار است که این شورا برخلاف سالهای گذشته، امسال با خودداری از تصویب لایحه برگزاری آیین بزرگداشت روز خبرنگار، مانع اجرای آن توسط مدیریت شهری شد.

البته جزییات چندانی از دلایل تصویب نشدن این لایحه توسط شورای کرج به بیرون درز نکرده است، اما یک واقعیت آشکار در این میان وجود دارد و آن این است که گویا شماری از اعضا ضمن تعریف و تجمید از تلاشهای اهالی رسانه موافق تصویب این لایحه بوده اند، بنابراین حساب آنها از مخالفان این لایحه جداست و بالطبع روی سخن ما هم به مخالفان این لایحه مربوط می شود.

توضیح لازم و ضروری دیگر اینکه طرح موضوع از طرف ما هم با توجه به پشت سر گذاشتن هفدهم امرداد و منتفی شدن زمان برگزاری روز خبرنگار، هیچ دلیلی جز فرستادن پیام توام با نوعی هشدار به آنانی که فقط به منافع شخصی و گروهی خود می اندیشند، نیست و امیدواریم این پیام مورد عنایت منتخبان شورای پنجم کرج هم قرار گیرد.

براین اساس مخالفان این لایحه در شورای چهارم کرج آیا پاسخ قانع کننده ای برای این پرسش دارند که چگونه در سالهای گذشته و از جمله در سال 95 اختصاص 130 میلیون تومان برای تجلیل و بزرگداشت روز خبرنگار را به تصویب رساندند، در حالی که امسال حتی با نصف این مبلغ هم مخالفت کردند، آیا واقعا انتخاب نشدن آنها در دوره پنجم دلیل اصلی این مخالفت نبوده است؟

آقایان و خانم های مخالف این لایحه در شورای کرج، آیا اینکار شما نوعی کم لطفی محسوب نمی شود؟ آیا اصحاب رسانه حق ندارند فکر کنند که شماها برخلاف تعریف و تمجیدهای ظاهری، در واقع نگاه ابزاری به خبرنگاران دارید؟ آیا اینگونه نیست که چون شما دیگر جایی برروی صندلی های شورای کرج ندارید، پس دیگر لزومی هم به برگزاری بزرگداشت و تجلیل از خبرنگاران وجود ندارد!

ناگفته نماند که طرح موضوعهایی نظیر ارایه دیرهنگام لایحه یا نبود و کمبود 70 میلیون تومان اعتبار برای برگزاری بزرگداشت روز خبرنگار آنهم فقط یک بار در سال، بیشتر به بهانه های طنزآمیز شبیه است تا واقعیت، آنچه بیش از همه آزار دهنده است و تصور می کنم همه همکارانم نیز در این زمینه اتفاق نظر دارند، بی حرمتی شما در جایگاه نمایندگان مردم در شورای کرج نسبت به شان و منزلت خبرنگاران و نقش آنان در خبر و اطلاع رسانی است.

این در حالی است که برغم ظرفیت و توانمندی بالای اصحاب رسانه استان البرز و کرج، هیچیک از این عزیزان نسبت به عدم تصویب لایحه تجلیل از خبرنگاران و برگزار نکردن آیین گرامیداشت روز خبرنگار توسط شهرداری و شورای شهر در سال جاری کوچکترین واکنش و اعتراضی از خود نشان ندادند و ثابت کردند که صرفنظر از همه سختی ها، بی مهری ها و نارسایی های خرد و کلان، انجام وظیفه و مسوولیت اطلاع رسانی به مردم و افکار عمومی در صدر اولویت برنامه های آنان قرار دارد.

در پایان و در جمع بندی این مقال، امیدواریم مخالفان لایحه تجلیل از خبرنگاران در شورای کرج به این پرسش نه به ما، که به خودشان صادقانه پاسخ دهند، به فرض اگر زمان گرامیداشت روز خبرنگار قبل از پنجمین دوره انتخابات شوراها بود، آیا بازهم با این لایحه مخالفت می کردند؟ ضمن اینکه با خبر هستیم برخی اعضای شورای چهارم کرج از جمله رییس این شورا برای تصویب لایحه تجلیل از خبرنگاران بسیار پافشاری کرده اند که از این بابت از تک تک آنها سپاسگزاری می کنیم.

انتهای پیام/