کدخبر: 9904 ۱۳:۰۰ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۴ سرویس: اجتماعی
یادداشت / روایت عضو شورای شهر کرج از یک سفر

سفر شمال و یک غم جانکاه!

image

برای من شمال تداعی‌گر خاطرات زیبایی است که طی هشت سال زندگی در ژاپن برایم خلق شده‌اند. شالیزارهای زیبای شمال و دریای مواج خزر مرا به یاد شالیزارهای منظم و زیبای اطراف کیوتو و اوزاکا و امواج مواج اقیانوس آرام و دریای ژاپن می‌اندازد

غدیر مهدوی کلیشمی  - رستاخیزخبر؛ برای یک هواخوری سه روزه به شمال آمده‌ام. طبیعت زیبای شمال انسان را به وجد می‌آورد و خستگی چند ماهه را از تن می‌رباید. برای من شمال تداعی‌گر خاطرات زیبایی است که طی هشت سال زندگی در ژاپن برایم خلق شده‌اند. شالیزارهای زیبای شمال و دریای مواج خزر مرا به یاد شالیزارهای منظم و زیبای اطراف کیوتو و اوزاکا و امواج مواج اقیانوس آرام و دریای ژاپن می‌اندازد.

در پس این مقایسه دلنشین، اما غمی جانکاه سینه‌ام را می‌فشرد. در سرزمین آفتاب تابان، به بهترین شیوه ممکن از این منابع خدادادی استفاده شده است. اما در کشورمان به بدترین شکل ممکن  این مواهب الهی مورد تخریب واقع شده و اتلاف منابع به غایت صورت گرفته است.  

دریا توسط صدها و بلکه هزاران ویلای شخصی و ارگانی و دولتی محاصره شده است. از یک طرف غیر اقتصادی‌ترین استفاده از زمین‌های ارزشمند و حاصل‌خیز خطه خزر شکل گرفته، و از طرف دیگر از خلق ارزش افزوده از طریق درآمدهای حاصله از هتل‌داری و توریسم جلوگیری شده است.

بسیاری از این ویلاها در طول سال کمتر از شصت روز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

 طبیعی است چنانچه مالیات واقعی از این ویلاها گرفته شود، هرگز چنین ساختار معیوبی از استفاده از زمین شکل نمی‌گیرد.

به خاطر می‌آورم که چند روزی برای رفع خستگی به دامنه کوه فوجی رفته بودم.  در دامنه کوه فوجی دریاچه‌های زیبایی وجود دارد که در اطراف آن صدها هتل زیبا بنا شده است، تا مردم چند روزی در آنها به استراحت و تمدد اعصاب و تفریح بپردازند و تعداد بسیار زیادی شغل از طریق توریسم در دامنه کوه فوجی ایجاد شده است. تور های گردشگری رونق وافری دارد و هرروزه هزاران نفر را به دامنه کوه می‌آورند و در اطاق‌های هتل‌ها جای می‌دهند و به بهترین شکل از آنها پذیرایی می‌کنند و برای خود درآمد کسب می‌نمایند.

اما متاسفانه در سرتا سر خطه سرسبز خزر از گلستان تا مازندران و گیلان، حتی بیست هتل مجهز وجود ندارد تا هزار شغل آبرومند از قبل آنها شکل گرفته باشد. اما، زهی تاسف که هزاران ویلای شخصی کوچک و بزرگ که سمبل بدترین نوع استفاده از این طبیعت زیبا هستند، زمین‌های ارزشمند حاشیه خزر را بلعیده و به نابودی کشانده‌اند.

غمگنانه باید بگویم گر چه خطه گهر خیز خزر از جهت جغرافیایی و برخوردار بودن از نعم الهی، ویژگی‌های بخش‌های توسعه یافته کره خاک را دارد،  اما از نظر مدیریت منابع، از دیرباز به نحوی مدیریت شده است که در فقر و بیکاری غوطه‌ور است و تفاوتی با دیگر بخشهای کشور ندارد.

انتهای پیام/

 


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/06/28)