کدخبر: 9328 ۱۹:۱۴ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ سرویس: اجتماعی
استمرار پی گیری های رستاخیزخبر و دنیای هوادار از جنایات «پناه»گاه نه! «قتل»گاه حلقه دره کرج

محمدی: در کشتار سگ ها، پیمانکار و شهرداری کرج هر دو مقصر هستند/ متخلفان برابر قانون باید پاسخگوی اعمال خود باشند

image

رئیس کمیسیون محیط‌زیست، سلامت و ایمنی شورای اسلامی کلانشهر کرج گفت: وضعیت این سایت حلقه دره بیانگر این است که هم پیمانکار در این موضوع مقصر است و هم شهرداری. چون شهردار به عنوان ناظر موظف است پیگیری کند که چرا پیمانکار وی چنین کوتاهی انجام داده و باید نظارت دقیقی بر این موضوع داشته باشد.

به گزارش رستاخیزخبر؛ در پی ارسال مستنداتی از سوی حامیان محیط زیست به تحریریه مجموعه خبری «روزنامه دنیای هوادار» و «پایگاه خبری رستاخیزخبر» گزارش مفصلی از «سگ‌کشی» در روزنامه «دنیای هوادار» در تاریخ امروز بیست و چهارم بهمن 96 منتشر شد. تاریخ انتشار گزارش را جهت ثبت در تاریخ، دقیق نوشتیم تا باورکنید از سگ‌کشی و آزار سگ‌ها آن هم جلوی چشم فعالان اجتماعی، حامیان محیط‌زیست و طرفداران حقوق حیوانات در عصر تمدن صحبت می‌کنیم.

اوف بر قلم اگر فراموش کند روزی روزگاری در شهری درست بیخ گوش پایتخت در جامعه‌ای اسلامی با هزاران اندوخته فرهنگی- مذهبی مبنی بر رعایت حقوق حیوانات این اتفاق رخ داد نه در روستایی دورافتاده در آن سوی مرزهای تاریخ، شاید زیر پونز نقشه جغرافیا‌ که نه از تمدن بویی برده‌اند و نه از انسانیت.

سخن از سگ‌آزاری، سگ‌کشی و بیم انتشار بیماری‌هایی است که هر آن جامعه ما را تهدید می‌کند. همانگونه که اپیدمی حیوان‌آزاری شیوع یافته و مسئولان غافل از ستمی که انسان به حیوان و طبیعت رواداشته خود را به نشنیدن و ندیدن زده‌اند، غافل از آنکه ثبت است برجریده عالم «اعمال» ما !

* گزارش میدانی حامیان حقوق حیوانات از نحوه ساماندهی سگ‌ها در «حلقه دره»

فعالان محیط‌زیست و حامیان حقوق حیوانات طی عملی جسورانه و دلسوزانه عکس‌ و فیلم هایی را به دفتر تحریریه ارائه کردند که در «حلقه‌دره» کرج کنار محل دفن زباله پناهگاهی از سوی مدیریت پسماند شهرداری برای حفظ و نگهداری سگ های بلاصاحب فراهم شده با این تفاوت که «پناه» گاه به «قتل» گاه آنان بدل شده و بسیاری از سگ‌ها به دلیل عدم تغدیه مناسب، عدم رسیدگی و شیوع بیماری و  البته رفتار خشونت‌آمیز متولیان نگهداری از آن ها مرده‌اند.

 شاهد ادعای اخیر نیز کشته شدن توله سگی بود که هنگام حمل و نقل آنچنان در وانت پرتاب شد که گردنش شکست و در دامپزشکی ارم علیرغم همه مراقبتهای فوری و لازم تلف شد! و کسی نپرسید به چه گناه!؟ اصلا مگر کسی پرسید چرا از 5000 قلاده سگی که طبق قرارداد به این پناهگاه آورده شد، فقط 300 سگ باقی مانده؟ مگر کسی پرسید چرا به جای (مرگ با ترحم) این حیوانات زبان‌بسته نه تنها به کشتن آن ها با اسیدهای ارزان قیمت اقدام کردند که حتی آنان را آنقدر مریض و گرسنه و تشنه به حال خود رها کردند تا خود به جان همدیگر افتادند و در این نزاع نابرابر به خوردن گوشت متعفن یکدیگر پناه بردند تا شاید ساعتی بیشتر در این شکنجه‌گاه زنده بمانند.

ما پرسیدیم. هم از خود، آن هم بارها و بارها و هم از یکدیگر. هم در حال درج سطر ‌سطر این اخبار هولناک و هم در تجمیع مستندات این گزارش بارها از خود پرسیدیم و زمزمه کردیم « از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست! » بعد از طرح این پرسش کند‌و‌کاو را ادامه دادیم و ادامه خواهیم داد تا بالاخره معلوم شود تکلیف پیمانکاری که چنین با قساوت در «قلمرو خداوند» با ادعای پناه دادن به حیوانات اقدام به آزار و قلع و قمع آنان می‌کند، آیا در «دادگاه عدل» خداوند نیز پاسخگو خواهد بود؟

 

* بازدید مسئولان شورای شهر از نحوه ساماندهی سگ‌ها در «حلقه دره»

و این گونه شد که با دکتر «حسین محمدی» عضو و رئیس کمیسیون محیط‌زیست، سلامت و ایمنی شورای اسلامی کلانشهر کرج گفت و گو کردیم. وی در مورد این پرونده گفت: سال 1387 که مدیر کل دفتر حیات وحش بودم، نماینده ما در جلسات متعددی در وزارت کشور شرکت کرد و نتیجه آن دستورالعملی تحت عنوان «مدیریت و کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب در شهرها» شد.

وی در مورد اهمیت این دستورالعمل گفت: قبلا سگ ها را با سلاح گرم می‌کشتند. این امر علاوه بر ترویج خشونت با حفظ حقوق حیوانات در تناقض بود و احتمال اینکه این نوع کشتن سگ ها به دلیل زخم و جراحت منجر به انتشار بیماری‌های خطرناک شود، بسیار زیاد بود. لذا در این دستورالعمل سگ‌کشی با سلاح گرم به طور کلی ممنوع شد و طبق قانون پیش‌بینی شدکه شهرداری‌ها پناهگاه هایی را ایجاد کنند و سگ های بلاصاحب را با سلاح‌های بیهوشی زنده‌گیری کرده و در این پناهگاه ها نگهداری کنند.

وی در مورد کشتن سگ های بیمار گفت: در این دستورالعمل  این‌گونه پیش‌بینی شد، چنانچه سگی بیمار بود و قابل درمان نبود و مجبور به کشتن وی شدیم حتما به روش «یوتانیاز» یا روش کشتن با استفاده از داروهایی که به آن مرگ با ترحم می‌گویند، ‌این کار صورت گیرد.

وی افزود: طبق قانون مقرر شد سایر سگ های نر قابل درمان را هم عقیم کنند و برای حفظ و نگهداری تمامی سگ ها هم یک‌سری مقررات و ضوابط تعیین شد که باید مسائل بهداشتی، ایمنی و تغذیه هر یک مراعات می‌شد.

رئیس کمیسیون محیط‌زیست، سلامت و ایمنی شورای اسلامی کلانشهر کرج  با بیان اینکه شهرداری کرج در 4 سال گذشته جزو اولین شهرهایی بود که این پناهگاه را ساخت، اظهار داشت: حال ممکن است وسعت این پناهگاه کم باشد یا ایراداتی داشته باشد ولی به نوبه خود یکی از پناهگاه های خوب کشور بود.

محمدی ضمن انتقاد از عملکرد اخیر متولیان این محل و عملکرد  ضعیف پیمانکاران و شهرداری گفت: اما طی یکی دو سال اخیر شاهد بودیم که متاسفانه شرایط نگهداری از سگ ها نامناسب بوده و بعضا اقدام به کشتن سگ ها می‌کردند. وی افزود: زمانی که خودم مدیر کل محیط‌زیست البرز بودم چندین بار در این مورد به شهرداری تذکر دادم و اخیرا هم این اتفاق رخ داد و تعدادی از حامیان حیوانات نیز در آن  محل به نشانه اعتراض تحصن کرده‌اند.

حسین محمدی با تأکید ویژه بر نیاز به بازسازی این پناهگاه گفت: متاسفانه این سایت بعد از چندین سال نیاز به بازسازی و تعمیر و توسعه دارد. ظاهرا تعدادی از  توله سگ ها که فکر کنم تعداد آن ها دو سه قلاده هم بیشتر نبوده در اثر سرما تلف شدند. چند سگ هم در نزاع هایی که رخ داده کشته و توسط سگ های دیگر خورده شدند.

عضو شورای شهر کرج ضمن انتقاد از مسئولان این سایت گفت: این گزارشات بیانگر این است که احتمالا در تغذیه آن ها کوتاهی‌هایی صورت گرفته و باید تذکرات لازم به پیمانکاران و ناظرین شهرداری داده شود که چرا اصلا چنین اتفاقی رخ داد!؟ باید با توجه به برودت سرما و تعداد سگ ها به وضعیت تغذیه و شرایط محیطی و فیزیکی این پناهگاه توجه ویژه می‌شد. مطمئنا در این مورد کوتاهی‌هایی صورت گرفته و در شورای شهر هم این مورد را به شهرداری تذکر خواهیم داد.

وی ضمن اذعان بر دریافت مستنداتی در این مورد گفت: من خود نیز آن تصاویر و مستندات را مشاهده کرده و دیروز از سایت هم بازدید کردم که مقرر شد زیرساخت های لازم فراهم شود. به‌ویژه که فضای آنجا به ساماندهی نیاز دارد. وی افزود: در این عکس ها تعدادی از سگ ها یا در اثر سرما یا احتمالا در اثر نزاع تلف شده بودند و متاسفانه بعضی نیز همدیگر را خورده بودند.

محمدی تصریح کرد: این مستندات بیانگر این است که هم پیمانکار در این موضوع مقصر است و هم شهرداری. چون شهردار به عنوان ناظر موظف است پیگیری کند که چرا پیمانکار وی چنین کوتاهی انجام داده و باید نظارت دقیقی بر این موضوع داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار «رستاخیزخبر» که آیا می‌توانیم همین جا این قول را از شما بگیریم که تکلیف پیمانکار مشخص شود، اظهار داشت: بله. قطعا  از نظر قانونی موضوع پیگیری می‌شود. من شخصا از سایت بازدید داشتم. مسئولان این مرکز و کسانی که در این موضوع دخیل بوده‌اند، باید پاسخگو باشند. همچنین نکاتی در این مورد یادداشت کرده‌ام که فردا در صحن علنی شورا مطرح خواهم کرد.

متاسفانه ما شاهد هستیم که شهرداری در انتخاب پیمانکاران مربوطه ضوابط را رعایت نکرده است و به صلاحیت هایی که این پیمانکاران باید داشته باشند، توجه نکرده است. تذکر ما به شهرداری این است که حتما از پیمانکاران واجد صلاحیت بهره ببرد. فقط برای پول کار نکنند و یک مقداری دلسوز و تعهد هم ملاک کار باشد. وی در پایان با قول پیگیری این موضع ابراز امیدواری کرد از این پس شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

* حقیقت پشت نحوه ساماندهی سگ‌ها در «حلقه دره»

با مطالعه کامل این گزارش و بررسی موضع از هر دو نگاه متوجه خواهید شد که پناهگاه سگ‌ها در «حلقه‌دره» در حلقه‌ای از ابهام قرار گرفته است. هنگام بازدیدهای میدانی همه چیز روی روال منطقی است و حتی بازتاب عکس های منتشر شده نیز القاگر حس آرامش البته از نوع تصنعی آن بر این مکان است ولی عکس‌ها و  اخبار منتشر شده از حامیان حقوق حیوانات بیانگر حقایقی بسیار تلخ است.

فراموش نکنیم حیوانات که بنا به غریزه فطری خود خطر زلزله و رخدادهای طبیعی را زودتر از بشر تشخیص می‌دهند تا راه گریزی برای نجات خود بیایند در این شکنجه‌گاه چه زجری برای رهایی از انسانی تحمل‌ می‌کنند، وقتی هر بار یکی از آنان در اثر گرسنگی خوراک بقیه می‌شود.  از آن بدتر چطور انتظار داریم آرامش تصنعی این حیوانات را در محیطی که هر لحظه بیم خطر مرگ وجود دارد از پشت لنز دوربین‌های سفارسشی و فرمایشی باور کنیم!

 

گزارش: تیلدا حسینی

انتهای پیام/


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/12/01)
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
chatr sefid
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

چرا آمریکا نمی‌خواهد ایران به FATF بپیوندد؟

یکی از مهمترین دلایل تسهیل انجام کلیدی ترین بخش تحریم های آمریکا علیه کشورمان در سال 2008 عدم عضویت ایران در FATF بود که آمریکا توانست با کمترین هزینه سیاسی آن را بعد از سه دهه محقق سازد.

img

چند استاندار بازنشسته تغییر می کنند؟

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در وزارت کشور اظهارداشت: پس از ابلاغ اصلاحیه ماده واحده این قانون از سوی رئیس جمهور، پرونده اداری و استخدامی مدیران وزارت کشور از حیث شمول یا عدم شمول در قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستور کار قرار گرفت.

img

هنوز برآوردی از مدیران بازنشسته در استان نداریم/ استاندار البرز بازنشسته است

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا با اشاره به ابلاغ اصلاحیه قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: اجرای این قانون می‌تواند زمینه را برای ورود جوانان به عرصه‌های مدیریتی کشور فراهم کند.

img

اول عظمت ایران، دوم اقتدار جمهوری اسلامی و سوم شکست ناپذیری ملت ایران

رهبر معظم انقلاب امروز (پنج‌شنبه) در جمع شرکت‌کنندگان در همایش ده‌ها هزارنفری بسیجیان استان تهران در ورزشگاه آزادی حضور یافتند.

img

لامبورگینی ایرانی مو نمی‌زند!

سرپرست تیم سازنده مورسیه لاگوی داخلی می‌گوید توان تولید سالی ١٥٠ لامبورگینی ایرانی را داریم.

img

سامسونگ همچنان علاقه‌ای به پیروی از اپل ندارد

تحلیلگران بر این باورند که گلکسی اس ۱۰ احتمالا به نسل جدیدی از نمایشگرهای سامسونگ و بدون بریدگی بالای صفحه نمایش (ناچ) مجهز خواهد بود.

img

بورس در گیر و دار عرضه اولیه و تحریم

علیرغم تحریم‌های جدید آمریکا که روز گذشته اعلام شد، امروز بازار سهام به دلایلی از جمله عرضه اولیه‌ای که بعد از مدت‌ها صورت گرفت، توانست تا حدودی پایداری خود را حفظ کند.

img

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی: FATF اطمینان می‌دهد که ایران محلی امن برای سرمایه‌گذاری است

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی با تاکید بر این که انجام خواسته‌های FATF امکان داد و ستد ایران با سایر کشورها را فراهم می کند، گفت: ایران با این کار به جهان نشان خواهد داد که چارچوب قانونی محکمی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم دارد.

img

صعود پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا باعث خوشحالی مردم شد

وزیر ورزش و جوانان گفت:به باشگاه پرسپولیس از طریق ارز ثانویه، مبلغ پانصد هزار یورو تحویل داده ایم و به زودی برای باشگاه استقلال هم این اتفاق می افتد.

img

برنامه رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان/ ۴ نماینده ایران فردا به مصاف رقبا می‌روند

رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان از ظهر فردا (به وقت ایران) در شهر بوداپست مجارستان آغاز می شود و ۴ نماینده ایران به مصاف رقبایشان خواهند رفت.

img

کیلینی: یووه ۲۵ بازیکن مثل من دارد

مدافع یوونتوس تیمش را شایسته پیروزی برابر شیاطین سرخ دانست.

img

زمان مبارزه عزت‌الله اکبری و علیرضا کریمی در رقابت‌های جهانی کشتی

عزت‌الله اکبری و علیرضا کریمی آخرین آزادکاران ایران در رقابت‌های جهانی مجارستان هستند که برای کسب مدال برنز امشب (دوشنبه) به روی تشک می‌روند.

img

آغاز طرح ترافیکی ویژه اربعین

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از آغاز طرح ترافیکی ویژه اربعین در سراسر کشور خبر داد.

img

دانشگاهها دولت را نقد کنند/می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

رییس‌جمهور گفت: دانشگاه نقش بسیار مهمی در علم،‌فرهنگ و در جامعه‌پذیری نسل جوان در انضباط و قانونمداری و در نقش مهارت‌هایی که دانشجویان از این محیط می‌آموزند، دارد.

img

مضرات زیاده‌روی در مصرف ویتامین A

ویتامین A از جمله مواد مغذی مهم برای بدن است اما افراط در مصرف آن می‌تواند تراکم استخوانی را کاهش داده و فرد را در معرض شکستگی استخوانی قرار دهد.

img

کشف بیش از ۱۱ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در کشور

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۱۱ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در هفته اخیر در کشور خبر داد.