کدخبر: 9030 ۰۱:۳۷ :: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ سرویس: فرهنگی

به احترام سیمرغ؛ برپا!

image

سی و ششمین دوره از بین المللی ترین رویداد سینمایی کشورمان به دبیری ابراهیم داروغه آغاز شده است. ماراتنی همیشگی و جذاب میان فیلمسازان کهنه کار و پیشکسوت و البته فیلم اولی ها و آثار بعضا میخکوب کننده شان.

مهدی تیموری-رستاخیزخبر: «عقرب» حیوانی خون سرد است. این بدان معنی است که می تواند درجه حرارت بدن خودش را تنظیم کند که به درجه ی محیط زندگی اش بستگی دارد و به همین دلیل است که اگر با آتش محاصره شود بدن خود را گرم می کند که این باعث از دست رفتن سریع آب بدن و انقباض دم عقرب می شود. به عبارتی آنچه اتفاق می افتد باعث می شود تا مواد داخل بدن آن تبخیر شود و سر عقرب بر داخل بدن خودش فرو برود و بدنش به شکل «آرک» در می آید و سرانجام می میرد. در راستای همین حقیقت ساده ی علمی یک باور افسانه ای شهری یا روستایی وجود دارد که تاکید می کند هنگامی که عقرب در خطر است و خود را در معرض شدیدترین بلایا می بیند مثلا وقتی در محاصره آتش قرار دارد!- برای جلوگیری از درد و رنج سرش را داخل بدن خود می برد و خودش را نیز و دست به خودکشی می زند! احتمالا مقایسه وضعیت فعلی سینمای ایران که دخل و خرج اش از اساس باهم نمی خواند با این افسانه پر بیراه نباشد؛ تا جایی که فریدون جیرانی در صحبت های اخیر خود، صدا و سیمای کشور را یک رسانه حکومتی دانست و در مورد سینمای ایران گفت:«سینمای ایران فقط دست و پا می زند! فیلمنامه ای در کار نیست، فقط می سازیم تا حیات سینما ادامه پیدا کند!» نبود نبوغ، جریان سازی و اندیشه تنها یک بعد از ماجراست و از هر طرف که به قضیه نگاه کنیم به این نتیجه می رسیم که خانه از پای بست ویران است. از مدیریت فرهنگی ناپایدار گرفته تا انحصار بدشکلی که در هر زمینه ای موجب فساد خواهد شد...

به هر جهت، سی و ششمین دوره از بین المللی ترین رویداد سینمایی کشورمان به دبیری ابراهیم داروغه آغاز شده است. ماراتنی همیشگی و جذاب میان فیلمسازان کهنه کار و پیشکسوت و البته فیلم اولی ها و آثار بعضا میخکوب کننده شان. هرچند که امروز دیگر نزدیک به یک دهه می شود که قسمت اول-فیلمسازان کهنه کار و پیشکسوت- دیگر چندان مثل گذشته حرفی برای گفتن و رمق سابق را ندارند و بیش از پیش گوی رقابت را به جوانان عرصه واگذار کرده اند. به زعم نگارنده، کیفیت آثار چندین سال اخیر فجر، سیر تقریبا نزولی را در پیش گرفته اند. آثاری بعضا با بهره گیری از نازلترین سطح از شعور بصری. استفاده نادرست از پدیده بسیار مهم نور در فیلمبرداری و درک رنگ در تصویر. هجوم خیل عظیمی از تله فیلم هایی که بعضی هایشان حتی تلاشی برای نزدیک شدن به سینما نکرده اند! مدت های زیادی می گذرد که فجر می آید و می رود اما به معنای واقعی کلمه «سوپرایز» نشده ایم. بعید می دانم که این سوپرایز نشدن به گفته ی یکی از عزیزان...- محدود به سال جاری شود. فیلم خوب و گاها خیلی خوب در این سالها داشته ایم اما آخرین اثری که به یاد دارم در فجر، من را تا حد زیادی به وجد آورده و غافلگیر کند،«اژدها وارد می شود» ساخته اعجاب انگیز مانی حقیقی بود. اثری که در عین جسارت و اتمسفر تماما سینمایی اش طبق گفته خالق آن یک فیلم «باحال» بود.

بی انصافی محض است که حرف از سوپرایز در جشنواره فیلم فجر باشد و سخنی از «در دنیای تو ساعت چند است؟» به میان نیاید. عاشقانه ناب، خالص و دوست داشتنی و در نوع خود کم نظیر، صفی یزدانیان در مقام کارگردان. و البته ظهور دو پدیده مستعد همچون «سعید روستایی» و «محمدحسین مهدویان» که دومی در همان دو اثر خوب ابتدایی اش به فرم و شیوه روایت خاص خودش دست یافته است. کمی عقب تر می رویم.. «کلاس هنرپیشگی» علیرضا داوودنژاد را هم یادمان است. غافلگیرکننده و پیچیده در عین سادگی اش. از «دربند» شهبازی تا...

 

بیشتر که عمیق می شویم آنقدرها هم اوضاع کیفی این سینمای کم جان و بی رمق -اما دوست داشتنی- اسفناک و زشت نبوده است. فقط کافی است کمی، «کمی» به آن روی سکه هم نگاهی بیاندازیم. پتانسیل، شرایط، محدودیت ها، ممیزی ها-که بعضا خودساخته هستند- موجود را هم در نظر بگیریم. حرف این نیست که سینمای ایران افت و رکود نداشته، داشته. اتفاقا بسیار هم. اما به نظرم هیچ چیز نباید میان ما و رسالتمان و البته مهم تر از آن «عشق» ابدی مان که سینما باشد فاصله بیاندازد. خوشمان بیاید یا نه، جشنواره فیلم فجر، مهم ترین رویداد سینمایی کشورمان است. مانند سالهای گذشته، مثل همیشه به احترام سیمرغ می ایستیم و به رسم نیمه بهمن ماه هر سال پاشنه هایمان را ور کشیده و در این هوای بس ناجوانمردانه سرد به سینما پناه می بریم. تا شاید حتی شده «ده شب» آن سالن تاریک، پرده نقره ای و جادوی حرکت تصاویر وجودمان را گرمای عمیقی ببخشد.


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/02/03)
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

پارسال ۲۰۰ هزار شغل ایجاد شد نه ۲ میلیون

آذری جهرمی درباره تصویری که از واکنش وی در زمان صحبت‌های رییس جمهور درباره آمار ایجاد دو میلیون شغل در سال ۹۶ منتشر شد اظهار کرد:‌ تصویری که از من منتشر شد، بیش از یک تعجب بود.

img

اگر بخواهید به نظام نزدیک شوید با سیل توده مردم مواجه می‌شوید

معاون اول رییس‌جمهور گفت:‌مدتی است القا می‌شود که جمهوری اسلامی ایران در حال فروپاشی است در حالیکه مردم پای نظام ایستاده‌اند.

img

سردار فضلی فرمانده دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) شد

سرلشکر جعفری در حکمی سردار فضلی را به سمت فرماندهی دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) منصوب کرد.

img

سعید مرتضوی پیدا شد

همسر سعید مرتضوی گفت: همسرم در تهران است اما در منزلمان نیست.

img

واردات برنج آزاد شد

در حالی که ممنوعیت واردات برنج براساس تصمیم وزیر جهاد کشاورزی در نیمه دوم پارسال هم تمدید شده بود، یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از آزاد شدن مبادی این محصول استراتژیک خبر داد.

img

دستور توقف پروازهای ایرانی به سه شهر ترکیه

شرکت هواپیمایی قشم ایر اعلام کرد که پروازهایش را به دلیل دستوری که از سوی مقامات هواپیمایی ترکیه آمده به سه شهر این کشور متوقف خواهد کرد.

img

تشکیل 20 گروه تخصصی تحقیقات دامپزشکی در موسسه رازی

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی با تاکید بر اینکه تمرکز موسسه رازی، انجام تحقیقات کاربردی است، از تشکیل 20 گروه تخصصی، با هدف انجام تحقیقات دامپزشکی و تولید فرآورده های بیولوژیک در موسسه خبر داد.

img

صرافی‌ها سکه هم نمی‌فروشند

بازار ارز و سکه درحالی خلوت شده و از تب و تاب افتاده که تقریبا همه صرافی‌ها تابلو اعلان قیمت‌هایشان را خاموش کرده‌اند و هیچ نوع ارز و سکه‌ای نه قیمت‌گذاری می‌کنند و نه می‌فروشند.

img

داورزنی: فدراسیون ها حق خرید ارز از بازار غیر رسمی را ندارند

معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان گفت: ارز لازم برای فدراسیون‌ها بعد از تایید شورای برون مرزی با نرخ مصوب بانک مرکزی در اختیار آن‌ها قرار می گیرد.

img

مسابقات بین المللی تکواندو جام فجر به میزبانی البرز آغاز شد

بیست و نهمین دوره رقابت های بین المللی تکواندو جام فجر با حضور 187تکواندوکار در قالب 20 تیم از کشورهای مختلف، امروز شنبه به میزبانی البرز آغاز شد.

img

چالش بزرگ برانکو برای غیبت کاپیتان پرسپولیس

مهمترین دغدغه کادر فنی پرسپولیس برای بازی با الجزیره امارات غیبت سیدجلال حسینی مدافع این تیم است.

img

سرمربی الاهلی عربستان اخراج شد

مسئولان باشگاه الاهلی عربستان «سرگئی ربروف» را از هدایت تیم فوتبال این باشگاه برکنار کردند.

img

گرو نگهداشتن نوزاد در بیمارستان کمالی کرج + توضیح رئیس بیمارستان

در حالیکه اعضای خانواده نوزاد تازه متولد شده در بیمارستان کمالی کرج اعلام کرده‌اند که نوزادشان به دلیل ناتوان بودن خانواده برای پرداخت هزینه‌های زایمان در بیمارستان کمالی کرج گرو نگه داشته شده است، اما مدیر بیمارستان نظر دیگری دارد و می‌گوید هیچ قصوری در کیفیت و کمیت خدمات‌رسانی به مادر و نوزاد صورت نگرفته است.

img

قربانی اسیدپاشی: زجر اسید، پایانی ندارد

یکی از قربانیان اسید پاشی گفت: هر اسید پاشی که اتفاق می‌افتد به گونه‌ای تداعی کننده همان دردها و همان آزارها برای کسی است که روزی قربانی اسید بوده.

img

تولید 25 میلیون شاخه گل لاله بیانگر ظرفیت بالای البرز است

محمد علی نجفی روز یکشنبه در حاشیه گشایش جشنواره باغ لاله های گچسر با بیان اینکه البرز اولین تولید کننده گل لاله در کشور است، اظهار داشت: تولید 25 میلیون شاخه گل لاله بیانگرظرفیت و قابلیت های بالای این استان است.

img

خلیلی اردکانی: مارگزیده هستیم و تجربه تلخ نصیری را تکرار نمی‌کنیم!/ «سریزدی» یکی از گزینه هاست

یک هفته ای از استعفای «اصغر نصیری» و انتصاب «محمد رضا احمدی نژاد» به عنوان سرپرست شهرداری کرج گذشته است. در این مدت از گوشه و کنار نجوای انتخاب افراد مختلف به عنوان شهردار کرج شنیده می شود. برخی از این اسامی در حباب شایعات دنیای مجازی به زودی محو خواهد شد و البته بعضی نیز تا ایستگاه آخر و تصدی مسند شهرداری کرج زمزمه خواهد شد.