کدخبر: 9030 ۰۱:۳۷ :: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ سرویس: فرهنگی

به احترام سیمرغ؛ برپا!

image

سی و ششمین دوره از بین المللی ترین رویداد سینمایی کشورمان به دبیری ابراهیم داروغه آغاز شده است. ماراتنی همیشگی و جذاب میان فیلمسازان کهنه کار و پیشکسوت و البته فیلم اولی ها و آثار بعضا میخکوب کننده شان.

مهدی تیموری-رستاخیزخبر: «عقرب» حیوانی خون سرد است. این بدان معنی است که می تواند درجه حرارت بدن خودش را تنظیم کند که به درجه ی محیط زندگی اش بستگی دارد و به همین دلیل است که اگر با آتش محاصره شود بدن خود را گرم می کند که این باعث از دست رفتن سریع آب بدن و انقباض دم عقرب می شود. به عبارتی آنچه اتفاق می افتد باعث می شود تا مواد داخل بدن آن تبخیر شود و سر عقرب بر داخل بدن خودش فرو برود و بدنش به شکل «آرک» در می آید و سرانجام می میرد. در راستای همین حقیقت ساده ی علمی یک باور افسانه ای شهری یا روستایی وجود دارد که تاکید می کند هنگامی که عقرب در خطر است و خود را در معرض شدیدترین بلایا می بیند مثلا وقتی در محاصره آتش قرار دارد!- برای جلوگیری از درد و رنج سرش را داخل بدن خود می برد و خودش را نیز و دست به خودکشی می زند! احتمالا مقایسه وضعیت فعلی سینمای ایران که دخل و خرج اش از اساس باهم نمی خواند با این افسانه پر بیراه نباشد؛ تا جایی که فریدون جیرانی در صحبت های اخیر خود، صدا و سیمای کشور را یک رسانه حکومتی دانست و در مورد سینمای ایران گفت:«سینمای ایران فقط دست و پا می زند! فیلمنامه ای در کار نیست، فقط می سازیم تا حیات سینما ادامه پیدا کند!» نبود نبوغ، جریان سازی و اندیشه تنها یک بعد از ماجراست و از هر طرف که به قضیه نگاه کنیم به این نتیجه می رسیم که خانه از پای بست ویران است. از مدیریت فرهنگی ناپایدار گرفته تا انحصار بدشکلی که در هر زمینه ای موجب فساد خواهد شد...

به هر جهت، سی و ششمین دوره از بین المللی ترین رویداد سینمایی کشورمان به دبیری ابراهیم داروغه آغاز شده است. ماراتنی همیشگی و جذاب میان فیلمسازان کهنه کار و پیشکسوت و البته فیلم اولی ها و آثار بعضا میخکوب کننده شان. هرچند که امروز دیگر نزدیک به یک دهه می شود که قسمت اول-فیلمسازان کهنه کار و پیشکسوت- دیگر چندان مثل گذشته حرفی برای گفتن و رمق سابق را ندارند و بیش از پیش گوی رقابت را به جوانان عرصه واگذار کرده اند. به زعم نگارنده، کیفیت آثار چندین سال اخیر فجر، سیر تقریبا نزولی را در پیش گرفته اند. آثاری بعضا با بهره گیری از نازلترین سطح از شعور بصری. استفاده نادرست از پدیده بسیار مهم نور در فیلمبرداری و درک رنگ در تصویر. هجوم خیل عظیمی از تله فیلم هایی که بعضی هایشان حتی تلاشی برای نزدیک شدن به سینما نکرده اند! مدت های زیادی می گذرد که فجر می آید و می رود اما به معنای واقعی کلمه «سوپرایز» نشده ایم. بعید می دانم که این سوپرایز نشدن به گفته ی یکی از عزیزان...- محدود به سال جاری شود. فیلم خوب و گاها خیلی خوب در این سالها داشته ایم اما آخرین اثری که به یاد دارم در فجر، من را تا حد زیادی به وجد آورده و غافلگیر کند،«اژدها وارد می شود» ساخته اعجاب انگیز مانی حقیقی بود. اثری که در عین جسارت و اتمسفر تماما سینمایی اش طبق گفته خالق آن یک فیلم «باحال» بود.

بی انصافی محض است که حرف از سوپرایز در جشنواره فیلم فجر باشد و سخنی از «در دنیای تو ساعت چند است؟» به میان نیاید. عاشقانه ناب، خالص و دوست داشتنی و در نوع خود کم نظیر، صفی یزدانیان در مقام کارگردان. و البته ظهور دو پدیده مستعد همچون «سعید روستایی» و «محمدحسین مهدویان» که دومی در همان دو اثر خوب ابتدایی اش به فرم و شیوه روایت خاص خودش دست یافته است. کمی عقب تر می رویم.. «کلاس هنرپیشگی» علیرضا داوودنژاد را هم یادمان است. غافلگیرکننده و پیچیده در عین سادگی اش. از «دربند» شهبازی تا...

 

بیشتر که عمیق می شویم آنقدرها هم اوضاع کیفی این سینمای کم جان و بی رمق -اما دوست داشتنی- اسفناک و زشت نبوده است. فقط کافی است کمی، «کمی» به آن روی سکه هم نگاهی بیاندازیم. پتانسیل، شرایط، محدودیت ها، ممیزی ها-که بعضا خودساخته هستند- موجود را هم در نظر بگیریم. حرف این نیست که سینمای ایران افت و رکود نداشته، داشته. اتفاقا بسیار هم. اما به نظرم هیچ چیز نباید میان ما و رسالتمان و البته مهم تر از آن «عشق» ابدی مان که سینما باشد فاصله بیاندازد. خوشمان بیاید یا نه، جشنواره فیلم فجر، مهم ترین رویداد سینمایی کشورمان است. مانند سالهای گذشته، مثل همیشه به احترام سیمرغ می ایستیم و به رسم نیمه بهمن ماه هر سال پاشنه هایمان را ور کشیده و در این هوای بس ناجوانمردانه سرد به سینما پناه می بریم. تا شاید حتی شده «ده شب» آن سالن تاریک، پرده نقره ای و جادوی حرکت تصاویر وجودمان را گرمای عمیقی ببخشد.


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/07/27)
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
chatr sefid
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

چند استاندار بازنشسته تغییر می کنند؟

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در وزارت کشور اظهارداشت: پس از ابلاغ اصلاحیه ماده واحده این قانون از سوی رئیس جمهور، پرونده اداری و استخدامی مدیران وزارت کشور از حیث شمول یا عدم شمول در قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستور کار قرار گرفت.

img

هنوز برآوردی از مدیران بازنشسته در استان نداریم/ استاندار البرز بازنشسته است

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا با اشاره به ابلاغ اصلاحیه قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: اجرای این قانون می‌تواند زمینه را برای ورود جوانان به عرصه‌های مدیریتی کشور فراهم کند.

img

اول عظمت ایران، دوم اقتدار جمهوری اسلامی و سوم شکست ناپذیری ملت ایران

رهبر معظم انقلاب امروز (پنج‌شنبه) در جمع شرکت‌کنندگان در همایش ده‌ها هزارنفری بسیجیان استان تهران در ورزشگاه آزادی حضور یافتند.

img

حضور رهبر انقلاب در همایش «خدمت بسیجیان» استادیوم آزادی

رهبر معظم انقلاب روز پنج‌شنبه ۱۲ مهر در جمع شرکت‌کنندگان در همایش ده‌ها هزار‌نفری بسیجیان استان تهران در ورزشگاه آزادی حضور خواهند یافت.

img

بورس در گیر و دار عرضه اولیه و تحریم

علیرغم تحریم‌های جدید آمریکا که روز گذشته اعلام شد، امروز بازار سهام به دلایلی از جمله عرضه اولیه‌ای که بعد از مدت‌ها صورت گرفت، توانست تا حدودی پایداری خود را حفظ کند.

img

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی: FATF اطمینان می‌دهد که ایران محلی امن برای سرمایه‌گذاری است

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی با تاکید بر این که انجام خواسته‌های FATF امکان داد و ستد ایران با سایر کشورها را فراهم می کند، گفت: ایران با این کار به جهان نشان خواهد داد که چارچوب قانونی محکمی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم دارد.

img

هم بورس ریخت، هم سکه، هم دلار و هم خودرو

اقتصاد ایران دومین روز هفته را در حالی سپری کرد که ریزش نه فقط در بازارهای خودرو، طلا و سکه و ارز که حتی در بورس اوراق بهادار ادامه یافت، این ریزش اما زمینه رونق بازار را فراهم نکرده است چرا که بسیاری از مشتریان بالقوه بازارها در انتظار ریزش بیشتر قیمت‌ها هستند. 

img

احتمال توقف تولید محصولات سرفیس مایکروسافت

تحلیلگران فعال در موسسه تحقیقاتی کانالیز برآورد کرده‌اند که مایکروسافت احتمالا از سال آینده میلادی دیگر محصولات سری سرفیس خود را تولید نخواهد کرد.

img

بازتاب جهانی حضور زنان در "آزادی"

حضور زنان برای تماشای دیدار ایران و بولیوی در ورزشگاه آزادی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت.

img

داوران کویتی دیدار ایران - بولیوی را قضاوت می‌کنند

قضاوت دیدار تیم‌های فوتبال ایران و کویت بر عهده داوران کویتی قرار گرفت.

img

بابک حاتمی رسما به سپیدرود رشت پیوست

بازیکن سابق تیم‌های پرسپولیس و سایپا با عقد قرارداد رسمی به سپیدرود رشت پیوست.

img

۱۱ تیم پیروز اروپا

تنها ۱۱ تیم در لیگ‌های اروپایی همه بازی‌های این فصلشان را با پیروزی به پایان رسانده‌اند.

img

دانشگاهها دولت را نقد کنند/می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

رییس‌جمهور گفت: دانشگاه نقش بسیار مهمی در علم،‌فرهنگ و در جامعه‌پذیری نسل جوان در انضباط و قانونمداری و در نقش مهارت‌هایی که دانشجویان از این محیط می‌آموزند، دارد.

img

مضرات زیاده‌روی در مصرف ویتامین A

ویتامین A از جمله مواد مغذی مهم برای بدن است اما افراط در مصرف آن می‌تواند تراکم استخوانی را کاهش داده و فرد را در معرض شکستگی استخوانی قرار دهد.

img

کشف بیش از ۱۱ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در کشور

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۱۱ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در هفته اخیر در کشور خبر داد.

img

با رای وزیر کشور مبنی بر مخالفت با ماموریت فرماندار کرج در شهرداری موافقت شد

در نود و سومین جلسه رسمی شورای شهر کرج که با موضوع انتخاب شهردار آغاز شد، با رای وزیر کشور مبنی بر مخالفت با ماموریت فرماندار کرج در شهرداری موافقت شد.