کدخبر: 9030 ۰۱:۳۷ :: ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ سرویس: فرهنگی

به احترام سیمرغ؛ برپا!

image

سی و ششمین دوره از بین المللی ترین رویداد سینمایی کشورمان به دبیری ابراهیم داروغه آغاز شده است. ماراتنی همیشگی و جذاب میان فیلمسازان کهنه کار و پیشکسوت و البته فیلم اولی ها و آثار بعضا میخکوب کننده شان.

مهدی تیموری-رستاخیزخبر: «عقرب» حیوانی خون سرد است. این بدان معنی است که می تواند درجه حرارت بدن خودش را تنظیم کند که به درجه ی محیط زندگی اش بستگی دارد و به همین دلیل است که اگر با آتش محاصره شود بدن خود را گرم می کند که این باعث از دست رفتن سریع آب بدن و انقباض دم عقرب می شود. به عبارتی آنچه اتفاق می افتد باعث می شود تا مواد داخل بدن آن تبخیر شود و سر عقرب بر داخل بدن خودش فرو برود و بدنش به شکل «آرک» در می آید و سرانجام می میرد. در راستای همین حقیقت ساده ی علمی یک باور افسانه ای شهری یا روستایی وجود دارد که تاکید می کند هنگامی که عقرب در خطر است و خود را در معرض شدیدترین بلایا می بیند مثلا وقتی در محاصره آتش قرار دارد!- برای جلوگیری از درد و رنج سرش را داخل بدن خود می برد و خودش را نیز و دست به خودکشی می زند! احتمالا مقایسه وضعیت فعلی سینمای ایران که دخل و خرج اش از اساس باهم نمی خواند با این افسانه پر بیراه نباشد؛ تا جایی که فریدون جیرانی در صحبت های اخیر خود، صدا و سیمای کشور را یک رسانه حکومتی دانست و در مورد سینمای ایران گفت:«سینمای ایران فقط دست و پا می زند! فیلمنامه ای در کار نیست، فقط می سازیم تا حیات سینما ادامه پیدا کند!» نبود نبوغ، جریان سازی و اندیشه تنها یک بعد از ماجراست و از هر طرف که به قضیه نگاه کنیم به این نتیجه می رسیم که خانه از پای بست ویران است. از مدیریت فرهنگی ناپایدار گرفته تا انحصار بدشکلی که در هر زمینه ای موجب فساد خواهد شد...

به هر جهت، سی و ششمین دوره از بین المللی ترین رویداد سینمایی کشورمان به دبیری ابراهیم داروغه آغاز شده است. ماراتنی همیشگی و جذاب میان فیلمسازان کهنه کار و پیشکسوت و البته فیلم اولی ها و آثار بعضا میخکوب کننده شان. هرچند که امروز دیگر نزدیک به یک دهه می شود که قسمت اول-فیلمسازان کهنه کار و پیشکسوت- دیگر چندان مثل گذشته حرفی برای گفتن و رمق سابق را ندارند و بیش از پیش گوی رقابت را به جوانان عرصه واگذار کرده اند. به زعم نگارنده، کیفیت آثار چندین سال اخیر فجر، سیر تقریبا نزولی را در پیش گرفته اند. آثاری بعضا با بهره گیری از نازلترین سطح از شعور بصری. استفاده نادرست از پدیده بسیار مهم نور در فیلمبرداری و درک رنگ در تصویر. هجوم خیل عظیمی از تله فیلم هایی که بعضی هایشان حتی تلاشی برای نزدیک شدن به سینما نکرده اند! مدت های زیادی می گذرد که فجر می آید و می رود اما به معنای واقعی کلمه «سوپرایز» نشده ایم. بعید می دانم که این سوپرایز نشدن به گفته ی یکی از عزیزان...- محدود به سال جاری شود. فیلم خوب و گاها خیلی خوب در این سالها داشته ایم اما آخرین اثری که به یاد دارم در فجر، من را تا حد زیادی به وجد آورده و غافلگیر کند،«اژدها وارد می شود» ساخته اعجاب انگیز مانی حقیقی بود. اثری که در عین جسارت و اتمسفر تماما سینمایی اش طبق گفته خالق آن یک فیلم «باحال» بود.

بی انصافی محض است که حرف از سوپرایز در جشنواره فیلم فجر باشد و سخنی از «در دنیای تو ساعت چند است؟» به میان نیاید. عاشقانه ناب، خالص و دوست داشتنی و در نوع خود کم نظیر، صفی یزدانیان در مقام کارگردان. و البته ظهور دو پدیده مستعد همچون «سعید روستایی» و «محمدحسین مهدویان» که دومی در همان دو اثر خوب ابتدایی اش به فرم و شیوه روایت خاص خودش دست یافته است. کمی عقب تر می رویم.. «کلاس هنرپیشگی» علیرضا داوودنژاد را هم یادمان است. غافلگیرکننده و پیچیده در عین سادگی اش. از «دربند» شهبازی تا...

 

بیشتر که عمیق می شویم آنقدرها هم اوضاع کیفی این سینمای کم جان و بی رمق -اما دوست داشتنی- اسفناک و زشت نبوده است. فقط کافی است کمی، «کمی» به آن روی سکه هم نگاهی بیاندازیم. پتانسیل، شرایط، محدودیت ها، ممیزی ها-که بعضا خودساخته هستند- موجود را هم در نظر بگیریم. حرف این نیست که سینمای ایران افت و رکود نداشته، داشته. اتفاقا بسیار هم. اما به نظرم هیچ چیز نباید میان ما و رسالتمان و البته مهم تر از آن «عشق» ابدی مان که سینما باشد فاصله بیاندازد. خوشمان بیاید یا نه، جشنواره فیلم فجر، مهم ترین رویداد سینمایی کشورمان است. مانند سالهای گذشته، مثل همیشه به احترام سیمرغ می ایستیم و به رسم نیمه بهمن ماه هر سال پاشنه هایمان را ور کشیده و در این هوای بس ناجوانمردانه سرد به سینما پناه می بریم. تا شاید حتی شده «ده شب» آن سالن تاریک، پرده نقره ای و جادوی حرکت تصاویر وجودمان را گرمای عمیقی ببخشد.


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/04/26)
یادداشت
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

میز خدمت طرحی نمادین نیست / از خبره ترین کارشناسان در ارائه خدمت استفاده شود

محمد علی نجفی از میز خدمت برخی از دستگاه های اجرایی استان و روند خدمات دهی آنها به مراجعان، به صورت سرزده بازدید کرد.

img

دیدار اعضای شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی با فرماندار ویژه شهرستان کرج

رییس سازمان عدالت و آزادی به همراه جمعی از اعضای شورای مرکزی این سازمان، با فرماندار ویژه شهرستان کرج دیدار کردند.

img

بازدید سرزده استاندار البرز و فرماندار ویژه شهرستان کرج از بازارچه موقت گلشهر

فرماندار ویژه شهرستان کرج به همراه استاندار البرز به صورت سرزده از بازارچه پونه گلشهر که دچار حریق شده بود، بازدید کردند.

img

ترویج سیره نبوی در انتقال و حفظ ارزش های اسلامی به نسل های بعدی موثر است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز ضمن دیدار با حجت الاسلام تقوایی امام جمعه موقت نظرآباد در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این شهرستان به تشریح برنامه های جشنواره رضوی پرداخت.

img

جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی/متخلفان را معرفی می‌کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور، ضمن قدردانی از مواضع قاطعانه وی در برخورد با تخلف واردات خودرو، اعلام کرد: متخلفان را به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم.

img

موسسه رازی پشتوانه‌ای مطمئن برای کشور است

رئیس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به توانمندی ‎ ها، دانش بومی و ظرفیت‌های ارزشمند تولید در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، از این مجموعه به عنوان پشتوانه‌ای مطمئن برای کشور در شرایط مختلف یاد کرد.

img

بانک مرکزی مخالف افزایش سقف اختیار پرداخت تسهیلات است

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بانک مرکزی مخالف افزایش سقف اختیار پرداخت تسهیلات در بانک‌های استان از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به ۶ میلیارد تومان است، گفت: طرح‌ها نباید در بانک و دستگاه‌های اجرایی متوقف شود.

img

اختصاص یک میلیارد تومان به توسعه فرهنگ کارآفرینی در کرج

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری کرج از اختصاص یک میلیارد تومان برای ستاد توسعه فرهنگ کارآفرینی در کرج خبر داد.

img

ووشوکار البرزی قهرمان جهان شد

رئیس هیئت ووشو استان البرز گفت: ووشوکار البرزی تیم ملی جوانان ایران موفق شد به مدال باارزش طلا در رقابت‌های جهانی دست پیدا کند.

img

دعوت رسمی فیفا از مهدی تاج

جیانی اینفانتینو از رییس فدراسیون فوتبال ایران و عضو کمیته مسابقات فیفا، دعوت کرد برای حضور در دیدار فینال جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه حاضر شود.

img

سیدجلال حسینی پیشنهاد جنجالی کی روش را رد کرد

​کاپیتان پرسپولیس که در اتفاقی عجیب در لیست نهایی تیم ملی برای حضور در جام جهانی قرار نگرفته بود، به پیشنهاد کادرفنی پاسخ منفی داد.

img

پرتغال به اروگوئه باخت و حذف شد/ رونالدو به مسی پیوست!

تیم ملی فوتبال اروگوئه با غلبه بر پرتغال ضمن حذف رونالدو و یارانش از جام جهانی روسیه، در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف فرانسه می رود.

img

ورود پیکر ۶۰ شهید دفاع مقدس به تهران

رئیس ستاد معراج شهدای مرکز گفت: پیکر مطهر ۶۰ شهید تازه تفحص شده که اخیرا از مرز خسروی وارد کشور شده‌اند، صبح فردا سه شنبه ۲۶ تیرماه ۹۷ وارد معراج شهدای تهران خواهند شد.

img

انتخاب شهردار کرج به جلسه آینده موکول شد

هفتاد و دومین جلسه شورای شهر در حالی برگزار شد که آخرین بند از دستور جلسه به انتخاب شهردار کرج و اعلام پاسخ استعلام وزارت کشور مربوط بود که به علت کمبود وقت و نیاز اعضا برای شور و مشورت بیشتر به جلسه بعد موکول شد.

img

آغاز همکاری ۵ هزار حامی البرزی با کمیته امداد

بیش از سی هزار حامی البرزی حمایت معنوی و مالی از ایتام و فرزندان محسنین تحت حمایت کمیته امداد را بر عهده دارند که پنج هزار نفر از آنان طی یک ماه گذشته همکاری خود را با این نهاد آغاز کرده‌اند.

img

کاهش هزینه های جاری محورِ اقدامات شهرداری

محمدرضا احمدی نژاد با اشاره شرایط اقتصادی موجودبرصرفه جویی در هزینه های عمرانی، تاکید کرد.