کدخبر: 8907 ۱۸:۱۴ :: ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ سرویس: اجتماعی
سلام برف نو سلام؛ همه آلودگی ‌ست این ایام

نمی دانیم دعا کنیم بباری یا نباری!

image

بارش سنگین برف در کرج و عملکرد مدیران شهری در این ایام شرایطی را برای شهروندان به گونه ای رقم زد تا شیرینی بارش این نعمت های الهی به کامشان تلخ شود.

مهرداد تیموری - رستاخیزخبر؛ سلام برف نو سلام - بنشین، که خوش نشسته‌ ای بر بام - پاکی آوردی ای امید سپید - همه آلودگی ‌ست این ایام، آری این مطلع شعری از شاعر پرآوازه زنده یاد الف بامداد است که آن را بهانه ای برای بیان آلودگی این ایام و آشفتگی و هرج و مرج ناشی از بارش سنگین برف در کرج و البرز قرار دادم، تا بگویم مسوولان و مدیران شهری کرج فقط ادعا می کنند و شعار می دهند...

البته که همراه و همزبان عموم مردم نسبت به بارش این نعمت الهی شکرگزاری می کنم، اما قبل از شرح بیشتر ماجرا، شایسته است که مدیران و مسوولان البرز و کرج با این همه بی تدبیری و بی مسوولیتی، تکلیف ما را روشن کنند که آیا دعا کنیم برف ببارد یا نبارد؟!

حال، مسوولان کرج کجایند؟ مدیریت شهری و شورای اسلامی کرج دقیقا کجایند؟ همان مدیرانی که در طول سال فقط با برگزاری همایش و گردهمایی، هزینه برای مردم می تراشند و مدام ادعای آمادگی کامل برای مقابله با بحران را سر می دهند، این مدعیان کجایند که ببینند درپی بارش برف، مردم با چه مشکلات و سختی های طاقت فرسایی دست و پنجه نرم می کنند؟

از حق نگذریم، این برف آزمونی جدی و واقعی برای مسوولان و مدیران البرز و کرج بود، گرچه این اولین بار نیست و مسوولان بارها در اینگونه آزمون ها رفوزه شده اند، اما بازهم دم از آمادگی و غلبه بر بحران می زنند و دریغ از ذره ای انصاف و احساس مسوولیت!

به عنوان یک روزنامه نگار و فعال رسانه ای مایل نیستم از مشکل و مصیبتی که برای خودم در پی بارش برف ایجاد شد و کار به بیماری کشید، بگویم چراکه بدون استثنا همه آنانی که نتوانسته بودند قبل از بارش برف به خانه هایشان برسند، هر یک قصه ای دردآور و فراموش نشدنی دارند، خلاصه در یک کلام، زندگی برای چندین ساعت طولانی در کرج فلج و تعطیل شد، ضمن اینکه به عنوان مثال وسیله نقلیه برای رسیدن به مقصد، حتی با چند برابر قیمت هم پیدا نمی شد!.

وسایل حمل و نقل عمومی پیشکش، حتی امکان تردد خودروها در معابر و خیابان های شهر نیز وجود نداشت و این در حالی بود که شهردار و معاون خدمات شهری شهرداری کرج در گفت و گو با صدا و سیمای این استان، ادعا می کردند همه ‌چیز تحت کنترل است و کامیون و تریلر حاوی نمک و شن به اندازه کافی وجود دارد، اما ترافیک مانع رسیدن ماشین های برف‌ روب و نمک ‌پاشی معابر شده است؟!

حال، خوب است که مسوولان و مدیران مدعی در البرز و کرج به این پرسش افکار عمومی پاسخگو باشند که چرا مردم باید هزینه ضعف مدیریت و بی عملی آنها در قبال بارش برف و پیامدهای سخت و دشوار آن را بدهند، بخصوص که چند روز پیش بارش برف و وقوع بحران ناشی از آن توسط سازمان هواشناسی، پیش بینی و هشدارهای لازم نیز داده شده بود، آیا غافلگیری در قبال این بحران قابل توجیه است؟ آیا نباید برف روبها همزمان با آغاز بارش برف در نقاط پر تردد مستقر شده و با پاکسازی و گشایش مسیرها در معابر و خیابان ها، مانع قفل شدن شهر برای ساعت های طولانی می شدند؟

مهم تر اینکه ادعاهای کلامی این مسوولان مبنی بر تحت کنترل بودن اوضاع و غلبه بر بحران، آن هم در شرایطی که مردم گرفتار برف، سرما و لغزندگی معابر، خود شاهد و ناظر این ادعاهای خلاف در سطح شهر بودند، واقعا چگونه می تواند توجیه پذیر باشد؟ بنابراین وقتی هیچ یک از نیروهای انسانی اعم از پلیس راهور، شهرداری، خدمات شهری، حمل و نقل عمومی و ... حتی یک ماشین برف روب و شن و نمک پاش در شهر دیده نمی شد، آیا اینگونه ادعاهای نادرست، به نوعی نمک پاشی بر درد و زخم مردم نیست؟!

در چنین شرایط بحرانی ظاهرا برخی مسئولان مدیریت شهری در خواب غفلت بودند، حتی موبایل آقای شهردار هم خاموش بود! همان مدیریت شهری و اعضای شورای اسلامی که تمام هم و غم خود را صرف به کرسی نشاندن خواسته های خود کرده اند، تا جایی که حتی پای نماینده ولی فقیه در البرز و امام جمعه محترم کرج را نیز به عنوان میانجی، وارد اینگونه کشمکش ها، مجادله و مشاجره ها کرده و خدمات رسانی به شهروندان را به حال خود رها ساخته اند، آیا می توان از این مجموعه و دور باطل اختلاف نظر و جر و بحث های بی حاصل آن ها، انتظار معجزه داشت؟!

حال باید تاکید کنم که هنوز  بحران ناشی از بارش برف، یخبندان و لغزندگی معابر و خیابان های کرج ادامه دارد و هیچ اقدام و حرکت موثری برای رفع این مشکلات از طرف مجموعه های ذیربط همچون مدیریت شهری به چشم نمی خورد، لذا تجربه گذشته ثابت کرده است، این خود مردم هستند که باید به هر نحو ممکن خودشان بر موانع و مشکلات فائق آیند.

البته در نهایت پس از تابش آفتاب الهی، گذر زمان و فروکش کردن بحران، این آقای مدیر یا مسوول فلان مجموعه، شهر، شهرداری و اعضای شورا است که هر یک با ارایه آمارهای همیشگی که ما چنین و چنان کردیم! وارد میدان شده و رسانه های منتسب به بودجه بیت المال نیز ادعاهای تکراری آنها را با مبالغه و بزرگنمایی بازتاب دهند!

خلاصه اینکه برف این نعمت الهی و نیاز حیاتی عموم مردم پس از مدت ها انتظار، بالاخره بارید و دل همگان را شاد کرد، اما در کنار این شادی، مشکلات و موانعی نیز ایجاد شد که هم قابل پیش بینی و هم قابل پیشگیری بود و متاسفانه مدیران و مسوولان در البرز و کرج نشان دادند که فقط در شعار خوب عمل می کنند! لذا امیدواریم آنانی که در مصدر و مسند نشسته و از پشت شیشه های دودی ماشین گرم و نرم خود بر اوضاع آشفته و بر هم ریخته مردم نظارت عالیه دارند، از این گونه امتحان ها و آزمون ها، عبرت گرفته و مبادا این جمله طعنه آمیز که "آیا دعا کنیم برف ببارد یا نبارد"، جنبه واقعیت به خود گیرد.

 

و کلام آخر اینکه، آقای مدیر یا مسوول وظیفه شناس و مسوولیت پذیر، اگر قرار است در یاد مردم بمانی و خاطره ای شیرین از خود برجای گذاری، باید از مردم بخاطر بی تدبیری و عدم درایت عذرخواهی کنید. والسلام

انتهای پیام/


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/06/28)