کدخبر: 8755 ۱۸:۰۵ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴ سرویس: فرهنگی
از حاتمی کیا تا داوودی؛

همه قربانیان فیلم سوزی

image

صنعت سینمای ایران با مشکلات متعددی روبروست. از بحث سرمایه‌گذاری تا انتخاب سوژه، از مجوز تا اکران، سینماگران با فراز و نشیب‌های فراوانی روبرو هستند که بیشتر شبیه هفت خوان رستم شده است...

رستاخیزخبر؛ _ تیلدا حسینی؛  با این تفاوت که حداقل رستم داستان شاعر طوس بعد از عبور از هفت خوان به هدفی می‌رسید که عمری برای آن تلاش کرده بود؛ اما در ایران هنرمندان به ویژه فیلمسازان با صرف هزینه هنگفت و زمان طولانی و البته دردسرهای فراوان از این هفت خوان عبور می‌کنند و تازه بعد از خوان هفتم با سناریوی جدیدی روبرو می‌شوند که از آن به «فیلم‌سوزی» می‌توان تعبیر کرد.

اجازه دهید این نوشتار را با این سؤال جدی از مسئولان و متولیان عرصه سینمای کشور آغاز کنیم که اگر از ابتدا تا انتهای تولید یک فیلم با نظارت مسئولان امر صورت می‌گیرد و محصولی مجوز لازم را از وزارت فرهنگ  ارشاد دریافت می‌کند، به چه دلیل در اکران با موانع مختلف روبرو می‌شود و مراحل رفع و رجوع این مشکلات گاه آنقدر به درازا می‌کشد و فیلم در پستوی هزار توی وزارت فرهنگ این کشور آنقدر می‌ماند که دیگر عوامل فیلم هم از آن به عنوان خاطره‌ای دور در کارنامه خود یاد می‌کنند. خاطره‌ای که هر بار یاد روزهای تلخ و شیرین‌ تولیدش می‌افتند تنها با همین ابهام روبرو می‌شوند که براستی چرا این راه پر نشیب و فراز را طی کردند آن هم طبق ضوابط فرهنگی و عرفی جمهوری اسلامی ایران ولی انگار فقط هزینه و زمانی صرف شد بدون این که فیلمی به گیشه یا اکران برسد؟ و آنان مانده‌اند در آغاز هزار راه نرفته. فیلم های بی‌شماری طی این سالیان به چنین سرنوشتی دچار شده‌اند. از «به رنگ ارغوان» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا گرفته تا «زادبوم» ابوالحسن داوودی و در آخر «بیدار شو آرزو» کیانوش عیاری.

فیلم سوزی در ایران اتفاق جدیدی نیست ولی این روزها واژه بسیار متداولی شده است که طرفداران و منتقدان خود را دارد. بعضی آن را واژه مذمومی می‌دانند که برخی از سینماگرانی که مایل به مطرح شدن نام خود هستند تا فروش فیلم خویش را بالا ببرند از آن استفاده می‌کنند و برخی نیز که فیلم خوب یا قابل طرحی تهیه نکرده‌اند از آن به عنوان راه گریزی برای توجیه سرمایه‌ای که به فنا رفته است، بهره می‌برند. اما فارغ از این دو فرضیه، واقعا پدیده فیلم سوزی در سینمای ایران رخ داده است و همچنان نیز قربانی می‌گیرد، بدون این که واقعا دلیل موجه و مشخصی برای آن وجود داشته باشد.

 شاهد این ادعا  فیلم زادبوم «ابوالحسن داوودی» است که باید از آن به تراژدی فیلم سوزی یاد کرد. داوودی از جمله فیلمسازانی است که نه تنها درد فیلم سوزی را با همه وجود حس کرده است که پس‌لرزه‌های آن را نیز در اکران زادبوم تجربه کرده. تجربه تلخی که این فکر را به ذهن متبادر می‌کند که براستی اگر مرحله به مرحله با مجوز رسمی بخش‌های قانونی مربوطه فیلمی متولد می‌شود، چه دلیلی دارد که در اکران عمومی مردم این تولد را جشن نگیرند و حتی از تولد آن آگاه نشوند؟

براستی در این لابیرنت ذهنی پیش آمده چه بر سر هنرمندان به ویژه فیلمسازان تازه کاری خواهد آمد که اولین فیلم‌شان در همان آغاز تبلور نبوغ هنری، به انزوا کشیده می‌شود و آنقدر در این انزوای ناخواسته و تحمیلی می‌ماند که دیگر زمان اکران آن می‌گذرد و در صورت دریافت مجوز برای اکران دیگر مورد اقبال جامعه قرار نخواهد گرفت. چرا باور نداریم همانطور که غدای جسم تاریخ مصرف مشخصی دارد و باید در اولین فرصت ممکن سرو شود، غذای روح نیز تاریخ مصرف مشخصی دارد و چه بسا پس از آن که عظش جامعه نسبت به یک معضل یا پدیده فرهنگی فرو نشست دیگر فرصت عرضه و اکران آن محصول نیست. مانند انتشار خبری پر اهمیت در یک رسانه می‌ماند که پس از گذشت ساعتها رسانه‌ای دست به انتشار آن بزند. آیا غیر از این است که اصحاب رسانه از آن به عنوان «خبر سوخته» یاد می‌کنند؟

در این میان آنچه رخ می‌دهد دلسردی هنرمندان است و شکستی در سینمای ایران که به این زودی‌ها نمی‌تواند از دام این معضل فرهنگی رها شود و چه بسا این درد حاد به دردی مزمن، وخیم و غیر قابل علاج درکالبد سینمای ایران و روح فرهنگ و هنر این کشور بدل شود. امید است قبل از همه‌گیر شدن این درد لاعلاج به داد فرهنگ و هنر این مرز پر گهر برسیم و بار دیگر دست گرم مسئولان را بر شانه فرهنگ این کشور حس کنیم.    

   


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/07/27)
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
chatr sefid
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

چند استاندار بازنشسته تغییر می کنند؟

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در وزارت کشور اظهارداشت: پس از ابلاغ اصلاحیه ماده واحده این قانون از سوی رئیس جمهور، پرونده اداری و استخدامی مدیران وزارت کشور از حیث شمول یا عدم شمول در قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستور کار قرار گرفت.

img

هنوز برآوردی از مدیران بازنشسته در استان نداریم/ استاندار البرز بازنشسته است

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا با اشاره به ابلاغ اصلاحیه قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: اجرای این قانون می‌تواند زمینه را برای ورود جوانان به عرصه‌های مدیریتی کشور فراهم کند.

img

اول عظمت ایران، دوم اقتدار جمهوری اسلامی و سوم شکست ناپذیری ملت ایران

رهبر معظم انقلاب امروز (پنج‌شنبه) در جمع شرکت‌کنندگان در همایش ده‌ها هزارنفری بسیجیان استان تهران در ورزشگاه آزادی حضور یافتند.

img

حضور رهبر انقلاب در همایش «خدمت بسیجیان» استادیوم آزادی

رهبر معظم انقلاب روز پنج‌شنبه ۱۲ مهر در جمع شرکت‌کنندگان در همایش ده‌ها هزار‌نفری بسیجیان استان تهران در ورزشگاه آزادی حضور خواهند یافت.

img

بورس در گیر و دار عرضه اولیه و تحریم

علیرغم تحریم‌های جدید آمریکا که روز گذشته اعلام شد، امروز بازار سهام به دلایلی از جمله عرضه اولیه‌ای که بعد از مدت‌ها صورت گرفت، توانست تا حدودی پایداری خود را حفظ کند.

img

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی: FATF اطمینان می‌دهد که ایران محلی امن برای سرمایه‌گذاری است

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی با تاکید بر این که انجام خواسته‌های FATF امکان داد و ستد ایران با سایر کشورها را فراهم می کند، گفت: ایران با این کار به جهان نشان خواهد داد که چارچوب قانونی محکمی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم دارد.

img

هم بورس ریخت، هم سکه، هم دلار و هم خودرو

اقتصاد ایران دومین روز هفته را در حالی سپری کرد که ریزش نه فقط در بازارهای خودرو، طلا و سکه و ارز که حتی در بورس اوراق بهادار ادامه یافت، این ریزش اما زمینه رونق بازار را فراهم نکرده است چرا که بسیاری از مشتریان بالقوه بازارها در انتظار ریزش بیشتر قیمت‌ها هستند. 

img

احتمال توقف تولید محصولات سرفیس مایکروسافت

تحلیلگران فعال در موسسه تحقیقاتی کانالیز برآورد کرده‌اند که مایکروسافت احتمالا از سال آینده میلادی دیگر محصولات سری سرفیس خود را تولید نخواهد کرد.

img

بازتاب جهانی حضور زنان در "آزادی"

حضور زنان برای تماشای دیدار ایران و بولیوی در ورزشگاه آزادی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت.

img

داوران کویتی دیدار ایران - بولیوی را قضاوت می‌کنند

قضاوت دیدار تیم‌های فوتبال ایران و کویت بر عهده داوران کویتی قرار گرفت.

img

بابک حاتمی رسما به سپیدرود رشت پیوست

بازیکن سابق تیم‌های پرسپولیس و سایپا با عقد قرارداد رسمی به سپیدرود رشت پیوست.

img

۱۱ تیم پیروز اروپا

تنها ۱۱ تیم در لیگ‌های اروپایی همه بازی‌های این فصلشان را با پیروزی به پایان رسانده‌اند.

img

دانشگاهها دولت را نقد کنند/می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

رییس‌جمهور گفت: دانشگاه نقش بسیار مهمی در علم،‌فرهنگ و در جامعه‌پذیری نسل جوان در انضباط و قانونمداری و در نقش مهارت‌هایی که دانشجویان از این محیط می‌آموزند، دارد.

img

مضرات زیاده‌روی در مصرف ویتامین A

ویتامین A از جمله مواد مغذی مهم برای بدن است اما افراط در مصرف آن می‌تواند تراکم استخوانی را کاهش داده و فرد را در معرض شکستگی استخوانی قرار دهد.

img

کشف بیش از ۱۱ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در کشور

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۱۱ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در هفته اخیر در کشور خبر داد.

img

با رای وزیر کشور مبنی بر مخالفت با ماموریت فرماندار کرج در شهرداری موافقت شد

در نود و سومین جلسه رسمی شورای شهر کرج که با موضوع انتخاب شهردار آغاز شد، با رای وزیر کشور مبنی بر مخالفت با ماموریت فرماندار کرج در شهرداری موافقت شد.