کدخبر: 8755 ۱۸:۰۵ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴ سرویس: فرهنگی
از حاتمی کیا تا داوودی؛

همه قربانیان فیلم سوزی

image

صنعت سینمای ایران با مشکلات متعددی روبروست. از بحث سرمایه‌گذاری تا انتخاب سوژه، از مجوز تا اکران، سینماگران با فراز و نشیب‌های فراوانی روبرو هستند که بیشتر شبیه هفت خوان رستم شده است...

رستاخیزخبر؛ _ تیلدا حسینی؛  با این تفاوت که حداقل رستم داستان شاعر طوس بعد از عبور از هفت خوان به هدفی می‌رسید که عمری برای آن تلاش کرده بود؛ اما در ایران هنرمندان به ویژه فیلمسازان با صرف هزینه هنگفت و زمان طولانی و البته دردسرهای فراوان از این هفت خوان عبور می‌کنند و تازه بعد از خوان هفتم با سناریوی جدیدی روبرو می‌شوند که از آن به «فیلم‌سوزی» می‌توان تعبیر کرد.

اجازه دهید این نوشتار را با این سؤال جدی از مسئولان و متولیان عرصه سینمای کشور آغاز کنیم که اگر از ابتدا تا انتهای تولید یک فیلم با نظارت مسئولان امر صورت می‌گیرد و محصولی مجوز لازم را از وزارت فرهنگ  ارشاد دریافت می‌کند، به چه دلیل در اکران با موانع مختلف روبرو می‌شود و مراحل رفع و رجوع این مشکلات گاه آنقدر به درازا می‌کشد و فیلم در پستوی هزار توی وزارت فرهنگ این کشور آنقدر می‌ماند که دیگر عوامل فیلم هم از آن به عنوان خاطره‌ای دور در کارنامه خود یاد می‌کنند. خاطره‌ای که هر بار یاد روزهای تلخ و شیرین‌ تولیدش می‌افتند تنها با همین ابهام روبرو می‌شوند که براستی چرا این راه پر نشیب و فراز را طی کردند آن هم طبق ضوابط فرهنگی و عرفی جمهوری اسلامی ایران ولی انگار فقط هزینه و زمانی صرف شد بدون این که فیلمی به گیشه یا اکران برسد؟ و آنان مانده‌اند در آغاز هزار راه نرفته. فیلم های بی‌شماری طی این سالیان به چنین سرنوشتی دچار شده‌اند. از «به رنگ ارغوان» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا گرفته تا «زادبوم» ابوالحسن داوودی و در آخر «بیدار شو آرزو» کیانوش عیاری.

فیلم سوزی در ایران اتفاق جدیدی نیست ولی این روزها واژه بسیار متداولی شده است که طرفداران و منتقدان خود را دارد. بعضی آن را واژه مذمومی می‌دانند که برخی از سینماگرانی که مایل به مطرح شدن نام خود هستند تا فروش فیلم خویش را بالا ببرند از آن استفاده می‌کنند و برخی نیز که فیلم خوب یا قابل طرحی تهیه نکرده‌اند از آن به عنوان راه گریزی برای توجیه سرمایه‌ای که به فنا رفته است، بهره می‌برند. اما فارغ از این دو فرضیه، واقعا پدیده فیلم سوزی در سینمای ایران رخ داده است و همچنان نیز قربانی می‌گیرد، بدون این که واقعا دلیل موجه و مشخصی برای آن وجود داشته باشد.

 شاهد این ادعا  فیلم زادبوم «ابوالحسن داوودی» است که باید از آن به تراژدی فیلم سوزی یاد کرد. داوودی از جمله فیلمسازانی است که نه تنها درد فیلم سوزی را با همه وجود حس کرده است که پس‌لرزه‌های آن را نیز در اکران زادبوم تجربه کرده. تجربه تلخی که این فکر را به ذهن متبادر می‌کند که براستی اگر مرحله به مرحله با مجوز رسمی بخش‌های قانونی مربوطه فیلمی متولد می‌شود، چه دلیلی دارد که در اکران عمومی مردم این تولد را جشن نگیرند و حتی از تولد آن آگاه نشوند؟

براستی در این لابیرنت ذهنی پیش آمده چه بر سر هنرمندان به ویژه فیلمسازان تازه کاری خواهد آمد که اولین فیلم‌شان در همان آغاز تبلور نبوغ هنری، به انزوا کشیده می‌شود و آنقدر در این انزوای ناخواسته و تحمیلی می‌ماند که دیگر زمان اکران آن می‌گذرد و در صورت دریافت مجوز برای اکران دیگر مورد اقبال جامعه قرار نخواهد گرفت. چرا باور نداریم همانطور که غدای جسم تاریخ مصرف مشخصی دارد و باید در اولین فرصت ممکن سرو شود، غذای روح نیز تاریخ مصرف مشخصی دارد و چه بسا پس از آن که عظش جامعه نسبت به یک معضل یا پدیده فرهنگی فرو نشست دیگر فرصت عرضه و اکران آن محصول نیست. مانند انتشار خبری پر اهمیت در یک رسانه می‌ماند که پس از گذشت ساعتها رسانه‌ای دست به انتشار آن بزند. آیا غیر از این است که اصحاب رسانه از آن به عنوان «خبر سوخته» یاد می‌کنند؟

در این میان آنچه رخ می‌دهد دلسردی هنرمندان است و شکستی در سینمای ایران که به این زودی‌ها نمی‌تواند از دام این معضل فرهنگی رها شود و چه بسا این درد حاد به دردی مزمن، وخیم و غیر قابل علاج درکالبد سینمای ایران و روح فرهنگ و هنر این کشور بدل شود. امید است قبل از همه‌گیر شدن این درد لاعلاج به داد فرهنگ و هنر این مرز پر گهر برسیم و بار دیگر دست گرم مسئولان را بر شانه فرهنگ این کشور حس کنیم.    

   


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/03/29)
یادداشت
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

«استاندار نجفی بازارمسگرها را تعطيل كرد»

محمدعلی نجفی با هوش بالا و تجربه مديريتی كسب شده از ميادين اقتصادی كه برعكس ميادين سياسی سره از ناسره زود شناخته می شود خيلي زود "پادزهر" مشكلات بوروكراسی استان البرز را شناخت و با قاطعيت تمام ولی بسيار ظريف اين "تومور" بدخيم و خطرناك يعنی شعارزدگی و تئوری محوری در دستگاههای اجرايی را كه سالها در كنار مغز و فرماندهی اجرايی البرز جا خوش كرده بود برداشت و خيلی واضح در نشست های رسمی استان به همه فهماند كه حرف اضافه ممنوع!! آنچه پیش روی شماست یادداشتی است از سعيد شفيعيان که با هم می خوانیم.

img

رییس جمهور و وزرا در سال گذشته چه تعداد تذکر کتبی دریافت کرده‌اند؟

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تذکرات کتبی نمایندگان در یک سال گذشته (سال دوم فعالیت مجلس دهم) ۲۹۱۲ عدد بوده، گفت که از این میان ۵۴۳ تذکر کتبی مربوط به رییس‌جمهور بوده است.

img

مراقب گل به خودی باشیم

 مشاور رئیس‌جمهوری کشورمان با پیامی فوتبالی به مخالفان توافق هسته‌ای کنایه زد.

img

نماینده خمینی‌شهر: اسلام به ما دستور داده است که حق ندارید اخبار تجاوز را پخش کنید

پس از آنکه رئیس سازمان اورژانس اجتماعی کشور خبر تلخ تجاوز به یک کودک افغانستانی ساکن خمینی‌شهر از سوی سه مرد را که گفته می‌شود ایرانی بوده‌اند، رسانه‌ای کرد،نامه‌‌ای در پایگاه اطلاع‌رسانی سیدمحمدجواد ابطحی، نماینده این شهر منتشر شد که بسیاری را متعجب کرد و واکنش‌های فراوانی را برانگیخت.

img

صدها تن کاغذ بالکی وارد کشور شد/ تلاش برای ثبات در بازار کاغذ

یک هفته پس از تصمیم کارگروه کاغذ کشور برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذهای چاپ و تحریر، سرانجام صدها تُن کاغذ که واردکنندگان نتوانسته بودند از گمرک ترخیص کنند، به بازار تزریق شد.

img

روز دوم تجمع کارکنان دفاتر سهام عدالت/معترضان شب را در خیابان ماندند

جمعی از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور همراه با خانواده‌هایشان برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی تجمع کردند.

img

میوه هم طلا شد

انواع میوه طی هفته های گذشته با افزایش قیمت مواجه شده و قیمت آن در بازار مصرف از خیابانی به خیابان دیگر و از مغازه‌ای به مغازه‌ دیگر متفاوت است که رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی می‌گوید این شرایط فقط برای بازار خرده‌فروشی نیست بلکه قیمت‌ها در بازار مرکزی میوه و تره‌بار هم، مثل طلا ساعتی تعیین می‌شود و نظارت مناسبی در این زمینه نیست.

img

امکان استعلام آنی چک فراهم شد

با اقدام بانک مرکزی در یکسان‌سازی ابعاد و ظاهر چک‌های بانکی و همچنین افزایش ضریب‌اطمینان چک‌های صادره در قالب سامانه صیاد، انتظار می‌رود در نیمه دوم امسال تعداد چک‌های برگشتی به نحو چشمگیری کاهش یابد و امکان استعلام آنی چک نیز فراهم می‌شود.

img

واکنش وزارت ورزش به توهین آمریکایی‌ها به والیبالیست‌های ایران

وزارت ورزش و جوانان رفتار مقامات آمریکایی در قبال تیم ملی والیبال ایران را محکوم کرد.

img

احسان حدادی دوباره در اوج/ پرتاب ۶۸ متری بعد از ۶ سال

پرتابگر المپیکی دیسک ایران در فصل جدید خود در سال ۲۰۱۸ رکوردهای خوبی را به ثبت رسانده و دوباره به روزهای اوج خود بازگشته است. او بعد از شش سال موفق به انجام پرتاب بالای ۶۸ متر شده است.

img

سانچس اولین اخراجی جام جهانی ۲۰۱۸

مدافع کلمبیا با دریافت کارت قرمز مستقیم در دیدار برابر ژاپن نخستین اخراجی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه لقب گرفت.

img

پایان کار رسمی علی کریمی با سپیدرود و تسویه حساب با کادر فنی

قرارداد فصل گذشته علی کریمی با تیم فوتبال سپیدرود رشت تسویه شد.

img

هشدارهای پلیس پایتخت در خصوص مراقبت از کودکان/ این نکات را خیلی جدی بگیرید!

مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ اعلام کرد: کودکان خود را در مراکز خرید، تفریحی و خودرو تنها نگذارید و آنها را به حال خود رها نکنید.

img

حکم قاتل بنیتا در زندان رجایی شهر اجرا شد

حکم قصاص قاتل کودک هشت ماهه به نام بنیتا قلعه نویی، سحرگاه امروز اجرا شد.

img

واکنش شهرداری منطقه 22 به قطع درختان ورزشگاه آزادی

دهداری پور با تکذیب خبری مبنی بر قطع درختان محدوده استادیوم آزادی گفت: ما در این محدوده فضای سبز را گسترش داده‌ایم.

img

جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

زنی که پس از مسموم کرن همسرش با شیر موز او را در بشکه‌ای به آتش کشیده و رویش سیمان ریخته بود، دستگیر شد.