کدخبر: 6548 ۱۴:۴۷ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۴ سرویس: اقتصادی
رستاخیزخبر چالش‌های قطب علم و فناوری کشور در عرصه پژوهش را بررسی می‌کند

تبدیل علم به ثروت در گرو پیوند صنعت و دانشگاه

image

كمتر از ٢درصد مراكز، شركت ها و کارخانه‌های صنعتي در كشور داراي واحد تحقيق و توسعه (RD)است. درحالي كه شركت ها و مؤسسات بزرگ صنعتي در دنيا بالغ بر يك سوم (٣٠درصد) از درآمد خود را به پژوهش و تحقيق براي توسعه اختصاص مي دهند. در ايران اين رقم در بيشتر مراكز و صنايع كمتر از يك درصد است، اين مسائل از مهم ترين موانع موجود بر سر راه توسعه و پيشرفت ايران بر اساس سند چشم انداز ٢٠ساله است. 

 

به گزارش رستاخیزخبر، در حال حاضر خلاقيت ها، ابتكارات و نوآوري ها از بزرگ ترين دارايي هاي شركت ها و مراكز صنعتي روز دنياست بنابراين در بيشتر كارخانه ها و تقريبا تمامي شركت هاي اروپايي و آمريكايي، بخشي ويژه به نام «RD» يا تحقيق و توسعه وجود دارد كه مسئول بررسي نمونه ها و ايده هاي قبلي و كار روي خلاقيت هاي جديد و نوآوري هاي روز جهان است.

اگر غفلت و بي توجهي كه به دلايل عمدي يا سهوي در ایران در بخش توسعه و تحقیق صورت گرفته، جبران نشود، چنان ما را از صحنه رقابت در دنياي صنعتي و دانش محور كنوني به عقب خواهد انداخت كه حتي رسيدن به جايگاه قبلي نيز غيرممكن خواهد بود. 

این روزها شاهد تحولات و تحرکات قابل توجهی در بهره برداری از استارت آپ ها و فناوری های نوین هستیم که راه اندازی و استفاده از اپلیکیشن هایی همچون اسنپ و تپسی نمونه ای از آنها است که نمی توان نواقص آن را نادیده گرفت ولی در جای خود پیشرفت شگرفی داشته اند.

در استان البرز نیز بعنوان قطب علم و فناوری کشور، فناوران، دانش پژوهان و فرهیختگان فراوانی در ابعاد مختلف علمی و پژوهشی فعالیت دارند و همچنین این استان نخبگان بسیاری که در جهان شناخته شده اند را در دل خود جای داده است، از سوی دیگر جای سوال دارد که البرز با دارا بودن حدود 3 هزار و 500 واحد تولیدی و صنعتی و بیش از 100 برند ملی تا چه میزان از توان پژوهشگران استانی و کشوری بهره برده و یا اینکه چند درصد از این واحدها، بخش تحقیق و توسعه دارند؟

* لزوم راه اندازی و تقویت بخش توسعه و تحقیق واحدهای تولیدی و صنعتی

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری البرز با بیان اینکه چهار نمایشگاه طی 4 سال با عنوان هفته پژوهش و فناوری در استان البرز برگزار شد می گوید: این امر تاثیر بسزایی در معرفی و شناساندن محصولات پژوهش محور به مردم، سرمایه گذاران، تولیدکنندگان، بخش خصوصی و... بوده است.

عباداله کامکار تولید محصولات پژوهش محور با توجه به نیاز جامعه و تقاضای مصرف کننده را یک اصل دانسته و می افزاید: بر این اساس تولیدات پژوهشگران هدفمند بوده و قبل از تولید می توانند بازار خود را داشته باشند و همچنین حضور پژوهشگران در بخش های تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی بسیار حائز اهمیت است چراکه نیاز ها و محصولات روز دنیا را بررسی کرده و در همان راستا به تولید، جهت می دهند.

وی ادامه می دهد: با تحقیق و پژوهش و احصا نیازهای مشتری می توان در عرصه رقابت های جهانی در تولید و عرصه محصولات باقی ماند و علاوه بر بازارهای داخلی برای حضور با قدرت در بازارهای جهانی نیز مهیا شد.

کامکار می گوید: نمایشگاه های ارائه محصولات دانش بنیان، استارت آپ ها و ... می توانند توانمندی های فناوران و پژوهشگران را به نمایش گذاشته و از این طریق ارتباط بین صنعت و دانشگاه را برقرار کرده و به نوعی علم را به ثروت تبدیل کرد.

* بهره برداری از فناوری های نوین در ارتقا کیفیت زندگی در شهرها

یکی از اعضای شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به اینکه در نظام های تعلیم و تربیت و آموزش عالی کشور از پرداختن به امر پژوهش غفلت شده است در حالی که اقدامات پژوهش محور اساس توسعه روزافزون شهراست می گوید: اتصال بین فرهیختگان و اندیشمندان در جامعه می تواند عامل رشد و توسعه بیشتر در کرج ‌باشد.

محمدحسین خلیلی اردکانی می افزاید: اکنون سرعت علم در دنیا بسیار زیاد بوده و در حاضر فاکتورهای زمانی همچون نیمه عمر اطلاعاتی مطرح است که گاهی این زمان به کمتر از یک ساعت می رسد.

وی ادامه می دهد: تحولات در علوم مختلف نتیجه کارهای پژوهشی است اما متاسفانه نظام های تعلیم و تربیت و آموزش عالی کشور در سطوح مدارس و دانشگاه ها به این موضوع توجه کافی نداشته اند.

خلیلی اردکانی می گوید: مسیر حرکت دانشجویان و طالبان علم باید به سویی هموار شود که آنها بدون دغدغه به انجام کارهای پژوهشی روی آورند؛ چرا که در حال حاضر در کشورهای پیشرفته از کودکی بر روی پژوهش کار می شود و اگر در ایران نیز به سمت و سویی پیش رویم که تمامی اقدامات پژوهش محور باشد در واقع به سمت توسعه بیشتر حرکت شده است.

 

================
گزارش: سونیا سهیلی
================

انتهای پیام/


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/06/31)
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
chatr sefid
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

انحلال ۸ شورا و سلب عضویت ۲۸۳ عضو شورای شهر

سخنگوی وزارت کشور گفت: در پرونده تعدادی از اعضای شورای شهر بابل، موضوع اساسا مرتبط با وظایف شورایی افراد نبوده لذا این پرونده‌ها در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.

img

پیروی از راه و روش شهدا یک اصل مدنظر است

 فرمانده انتظامی استان البرز گفت: هدف از برگزاری یادواره شهدا صرفاً برگزاری مراسم نیست بلکه پیروی از راه، رفتار، مقاومت، ایثار و بردباری شهدا به‌عنوان یک اصل مدنظر است.

img

عدم نظارت کافی بر انعقاد قراردادهای مدیریت پسماند کرج

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج از انعقاد چهار قرارداد در حوزه مدیریت پسماند با مبلغ ۱۰ میلیارد تومان و گران بودن حمل زباله در کرج نسبت به پایتخت انتقاد کرد.

img

بسترهای گردشگری و اقامتی البرز تقویت می شود

نماینده عالی دولت در استان البرز گفت: این استان همواره پذیرای سرمایه گذاران داخلی و خارجی و میزبانی مسابقات ورزشی و... در سطوح ملی و بین المللی است. بنابراین باید امکانی برای اقامت و پذیرایی از مهمانان داشته باشد.

img

ناشران خصوصی سهمی از یارانه کاغذ ندارند

مسوول اجرایی یک موسسه انتشاراتی گفت: ناشران خصوصی سهمی از یارانه کاغذ ندارند و قوانین انگیزشی ناشران نیز به درستی در مورد آنان اجرا نمی شود.

img

صادرات ۷ قلم کالا ممنوع شد

صادرات هفت قلم کالا در راستای تنظیم بازار داخلی ممنوع شد.

img

افزایش ۸۰۰ هزار تومانی هزینه زندگی کارگران تأیید شد

خدایی گفت: در جلسه عصر دیروز کمیته مزد شورای عالی کار برای بررسی جبران کاهش قدرت خرید کارگران، مقرر شد پیشنهاد احیای "ستاد بن" برای تصویب نهایی به شورای عالی کار ارجاع شود. بعلاوه، نمایندگان هر سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت بر افزایش ۸۰۰ هزار تومانی هزینه‌های زندگی و تورم ۳۱ درصدی در این هزینه‌ها توافق کردند.

img

معرفی جاذبه‌های گردشگری البرز نیازمند همکاری شهرداری‌ها است

مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز گفت: در معرفی جاذبه‌های گردشگری استان نیازمند همکاری شهرداری‌ها و اداره کل راه و شهرسازی هستیم.

img

صحبت‌های زلاتکو ایوانکوویچ بعد از برد مقابل الدحیل

صحبت‌های زلاتکو ایوانکوویچ در پاسخ به سوال مهدی تیموری، دبیر تحریریه روزنامه دنیای هوادار

img

تساوی ناامید کننده رم در خانه

روند ناامید کننده رم در رقابت های سری A ادامه دارد و این بار جالوروسی در خانه با تساوی متوقف شد.

img

اعلام موافقت رسمی AFC با تغییر زمان دیدار پرسپولیس - الدحیل

کنفدراسیون فوتبال آسیا رسما اعلام کرد که با تغییر زمان دیدار پرسپولیس برابر الدحیل موافقت کرده است.

img

تغییر زمان دیدار پرسپولیس و نساجی مازندران

کمیته مسابقات سازمان لیگ از تغییر زمان دیدار پرسپولیس و نساجی مازندران خبر داد.

img

اقدامات اجرایی هشتگانه مدیریت شهری جهت کنترل جمعیت آفت سفید بالک

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران جزئیات اقدامات هشت گانه به منظور کنترل آفت سفید بالک را اعلام کرد.

img

محدودیت به کارگیری بازنشستگان بیشتر شد

معاون رئیس جمهوری اعلام کرد که با وجود اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، تغییری در دستگاه‌های اجرایی که تاکنون مشمول قانون بوده‌اند، ایجاد نشده است.

img

نتایج کنکور ۹۷ اعلام شد/ ۴۱۳ هزار نفر قبول شدند

نتایج کنکور سراسری ۹۷ امروز ۲۰ شهریور ماه ۹۷ اعلام شد و تعداد ۴۱۳ هزار و ۸۴۴ نفر در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی قبول شدند.

img

معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری شهرستان کرج منصوب شد

طی حکمی از سوی استاندار البرز، «حسین شریف کاظمی» به عنوان معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری کرج منصوب شد.