کدخبر: 5751 ۱۷:۲۷ :: ۱۳۹۶/۰۸/۳۰ سرویس: اجتماعی

چرا با دیگران همدلی می کنیم؟

image

فرد از طریق ادراك واکنش‌های عاطفی دیگران، واکنش‌های عاطفی از خود نشان می‌دهد که به آن همدلی می‌گویند همدلی دو جزء شناختی و یک جزء عاطفی دارد که در این یادداشت، به شرح کامل این موضوع پرداخته ایم.

به گزارش رستاخیزخبر، جزء عاطفی این موضوع عبارت است از توانایی در نشان دادن پاسخ عاطفی مناسب. به‌منظور برقراري روابط همدلانه.

ابتدا بهتر است همدلی را بیشتر بشناسیم

 

فرد باید بتواند خود را به‌جای دیگران بگذارد، امور را از دیدگاه آنان ببیند و از خود بپرسد که اگر من به‌جای او و شرایط او بودم چه احساسی داشتم؟ شرط لازم براي انجام چنین کاري خودآگاهی است. وقتی شما موفقیت‌ها و شکست‌های خود را شناختید و آن‌ها را پذیرفتید و به خود به‌عنوان یک انسان ارزشمند احترام گذاشتید، آنگاه می‌توانید دیگران را باهمان وضعیتی که هستند با تمام نقاط ضعف و قوتشان بپذیرید و به آن‌ها احترام بگذارید.

از دیگر شرایط لازم براي ایجاد همدلی بین افراد، اعتماد متقابل است، به‌عبارت‌دیگر اعتماد متقابل هنگامی به وجود می‌آید که طرفین درگیر در ارتباط، نسبت به همدیگر یکدلی، آسایش و امنیت خاطر داشته باشند و این اعتماد حاصل نمی‌شود مگر با شناخت تفاوت‌های فردي و احترام گذاردن به آن تفاوت‌های بین فردي و تأثیر آن در برقراري روابط همدلانه.

محققان بر این باورند که دو عامل اصلی تفاوت‌های بین فردی، در ابتدا تفاوت در ساختار ژنتیکی افراد و سپس تفاوت در محیط زندگی آنان است.

هر فرد ساختار ژنتیکی خاص خود را دارد و هر خانواده‌ای سبک، روش زندگی، روش تربیتی مخصوص به خود را داراست. خانواده‌ها بر اساس روش تربیتی متنوع، کودکان متفاوتی تربیت می‌کنند.

محیط مدرسه، دوستان، همسالان هر یک به‌گونه‌ای خاص در چگونگی رشد شخصیت ما تأثیر می‌گذارند و فرهنگ حاکم بر جامعه و طبقه اجتماعی خاصی که هر یک از ما در آن قرارگرفته‌ایم خود بر چگونه بودن و ویژگی‌های روانی - اجتماعی ما تأثیر می‌گذارند.

مجموعه عوامل فوق از ما، فردي منحصربه‌فرد می‌سازد که در بعضی زمینه‌ها و یا بعضی ویژگی‌ها با دیگران متفاوت باشیم و یا بین ما شباهت وجود داشته باشد؛ و در تعاملات فردي خود به‌خوبی به تفاوت‌های عمیق فردي خود با انسان‌ها یا اختلافات با گروهی دیگر پی می‌بریم. نحوه نگرشی که ما نسبت به تفاوت‌های بین فردي داریم، بر چگونگی برخورد ما با دیگران اثر می‌گذارد.

بعضی افراد معتقدند که تفاوت‌ها مانعی بزرگ بر سر راه روابط صمیمانه است و فکر می‌کنند در برقراری روابط نزدیک با دیگران باید افرادي را برگزینند که بیشترین شباهت‌ها را با او داشته باشند.

مسلماً چنین باورهایی به فرد اجازه نمی‌دهد که با صبر و تحمل به احساسات و افکار دیگران توجه کند و دیگران را همان‌گونه که هستند ببیند و بپذیرد و دوست بدارد. شاید بتوان گفت بسیاري از رفتارهاي نامناسبی که ما در جوامع مختلف شاهد آن هستیم، یعنی رفتارهایی همچون بی‌عدالتی‌ها، تبعیض‌ها، تحقیرها و تهدیدها و... ناشی از همین باور غلط است.

از سوي دیگر برخی از انسان‌ها بر این باورند که تفاوت‌ها فرصت‌هایی مغتنم در زندگی هر فرد می‌باشند. تفاوت‌ها فرصت‌های چالش‌برانگیزی هستند که به ما اجازه می‌دهند دوباره خود و نقاط ضعف و قوت خود را ببینیم.

تفاوت‌ها میدان عمل مهارت‌های آموخته‌شده ماست. جایی که می‌توانیم در آن توانمندی‌هایی را که کسب کرده‌ایم به شکل عملی تجربه کنیم و ببینیم چقدر در عمل می‌توانیم آموخته‌های خود را پیاده کنیم و در این میدان دوباره ضعف‌ها و توانمندی‌های تفاوت‌ها به ما فرصت می‌دهند که خود را مورد مشاهده قرار دهیم بفهمیم با چه مهارت‌هایی آشنا نیستیم و باید به دنبال کسب آن‌ها باشیم.

توجه به تفاوت‌های فردي، پذیرش آن‌ها و احترام به این تفاوت‌ها یکی از اصول پایه‌ای و مهم در برقراري روابط همدلانه با دیگران است. در پایان ذکر این نکته ضروري است که هدف از توجه به تفاوت‌های بین فردي، نادیده گرفتن و کم‌اهمیت تلقی کردن نقش شباهت‌ها در برقراري روابط همدلانه نیست و مسلماً هرچه قدر شباهت‌های بین فردي بیشتر باشد توان برقراري روابط همدلانه بیشتر خواهد بود.

 

همدلی ما را رشد می‌دهد و روحمان را عمیق‌تر می‌کند. وقتی احساسات دیگران را می‌شناسید، درواقع مثل این است که خودتان چنین احساساتی را تجربه کرده­اید. مهم­تر از همه این­که اگر با کسی همدلی کنید مشکلاتش را از دریچه‌ای دیگر خواهید دید و حتماً راه‌حل‌هایی را ارائه می‌دهید که شاید به ذهن او خطور نکرده باشد. همدلی، روابط اجتماعی را بهبود می­بخشد و باعث ایجاد رفتارهای حمایت‌کننده و پذیرنده، در برابر انسان‌های دیگر می‌شود.

وجود توان همدلی در فرد، علامت خودآگاهی، سلامت روان، ارزش قائل شدن برای خود و دوست داشتن خود(نه به معنای خودشیفتگی) است و نبود همدلی به معنی نقص در بلوغ هیجانی و شناختی است که منجر به ناتوانی در دوست داشتنِ دیگران می‌شود. همدلی از افراط و تفریط و تعصب داشتن در اعتقادات و نظرات جلوگیری می‌کند و باعث انعطاف‌پذیری در زندگی می‌شود.

همدلی ما را رشد می‌دهد و روحمان را عمیق‌تر می‌کند. وقتی احساسات دیگران را می‌شناسید، درواقع مثل این است که خودتان چنین احساساتی را تجربه کرده‌اید. مهم­تر از همه این­که اگر با کسی همدلی کنید مشکلاتش را از دریچه­ای دیگر خواهید دید و حتماً راه‌حل‌هایی را ارائه می­دهید که شاید به ذهن او خطور نکرده باشد. همدلی، روابط اجتماعی را بهبود می­بخشد و باعث ایجاد رفتارهای حمایت‌کننده و پذیرنده، در برابر انسان­های دیگر می­شود.

وجود توان همدلی در فرد، علامت خودآگاهی، سلامت روان، ارزش قائل شدن برای خود و دوست داشتن خود (نه به معنای خودشیفتگی) است و نبود همدلی به معنی نقص در بلوغ هیجانی و شناختی است که منجر به ناتوانی در دوست داشتن دیگران می­شود. همدلی از افراط و تفریط و تعصب داشتن در اعتقادات و نظرات جلوگیری می‌کند و باعث انعطاف‌پذیری در زندگی می­شود.

انتهای پیام/ علی اکبر رمضان پور روانشناس و کارشناس ارشد مشاوره

 

 

خبرنگار32906
برچسب‌هاهمدلی عاطفه

http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/03/29)
یادداشت
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

«استاندار نجفی بازارمسگرها را تعطيل كرد»

محمدعلی نجفی با هوش بالا و تجربه مديريتی كسب شده از ميادين اقتصادی كه برعكس ميادين سياسی سره از ناسره زود شناخته می شود خيلي زود "پادزهر" مشكلات بوروكراسی استان البرز را شناخت و با قاطعيت تمام ولی بسيار ظريف اين "تومور" بدخيم و خطرناك يعنی شعارزدگی و تئوری محوری در دستگاههای اجرايی را كه سالها در كنار مغز و فرماندهی اجرايی البرز جا خوش كرده بود برداشت و خيلی واضح در نشست های رسمی استان به همه فهماند كه حرف اضافه ممنوع!! آنچه پیش روی شماست یادداشتی است از سعيد شفيعيان که با هم می خوانیم.

img

رییس جمهور و وزرا در سال گذشته چه تعداد تذکر کتبی دریافت کرده‌اند؟

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تذکرات کتبی نمایندگان در یک سال گذشته (سال دوم فعالیت مجلس دهم) ۲۹۱۲ عدد بوده، گفت که از این میان ۵۴۳ تذکر کتبی مربوط به رییس‌جمهور بوده است.

img

مراقب گل به خودی باشیم

 مشاور رئیس‌جمهوری کشورمان با پیامی فوتبالی به مخالفان توافق هسته‌ای کنایه زد.

img

نماینده خمینی‌شهر: اسلام به ما دستور داده است که حق ندارید اخبار تجاوز را پخش کنید

پس از آنکه رئیس سازمان اورژانس اجتماعی کشور خبر تلخ تجاوز به یک کودک افغانستانی ساکن خمینی‌شهر از سوی سه مرد را که گفته می‌شود ایرانی بوده‌اند، رسانه‌ای کرد،نامه‌‌ای در پایگاه اطلاع‌رسانی سیدمحمدجواد ابطحی، نماینده این شهر منتشر شد که بسیاری را متعجب کرد و واکنش‌های فراوانی را برانگیخت.

img

صدها تن کاغذ بالکی وارد کشور شد/ تلاش برای ثبات در بازار کاغذ

یک هفته پس از تصمیم کارگروه کاغذ کشور برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذهای چاپ و تحریر، سرانجام صدها تُن کاغذ که واردکنندگان نتوانسته بودند از گمرک ترخیص کنند، به بازار تزریق شد.

img

روز دوم تجمع کارکنان دفاتر سهام عدالت/معترضان شب را در خیابان ماندند

جمعی از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور همراه با خانواده‌هایشان برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی تجمع کردند.

img

میوه هم طلا شد

انواع میوه طی هفته های گذشته با افزایش قیمت مواجه شده و قیمت آن در بازار مصرف از خیابانی به خیابان دیگر و از مغازه‌ای به مغازه‌ دیگر متفاوت است که رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی می‌گوید این شرایط فقط برای بازار خرده‌فروشی نیست بلکه قیمت‌ها در بازار مرکزی میوه و تره‌بار هم، مثل طلا ساعتی تعیین می‌شود و نظارت مناسبی در این زمینه نیست.

img

امکان استعلام آنی چک فراهم شد

با اقدام بانک مرکزی در یکسان‌سازی ابعاد و ظاهر چک‌های بانکی و همچنین افزایش ضریب‌اطمینان چک‌های صادره در قالب سامانه صیاد، انتظار می‌رود در نیمه دوم امسال تعداد چک‌های برگشتی به نحو چشمگیری کاهش یابد و امکان استعلام آنی چک نیز فراهم می‌شود.

img

واکنش وزارت ورزش به توهین آمریکایی‌ها به والیبالیست‌های ایران

وزارت ورزش و جوانان رفتار مقامات آمریکایی در قبال تیم ملی والیبال ایران را محکوم کرد.

img

احسان حدادی دوباره در اوج/ پرتاب ۶۸ متری بعد از ۶ سال

پرتابگر المپیکی دیسک ایران در فصل جدید خود در سال ۲۰۱۸ رکوردهای خوبی را به ثبت رسانده و دوباره به روزهای اوج خود بازگشته است. او بعد از شش سال موفق به انجام پرتاب بالای ۶۸ متر شده است.

img

سانچس اولین اخراجی جام جهانی ۲۰۱۸

مدافع کلمبیا با دریافت کارت قرمز مستقیم در دیدار برابر ژاپن نخستین اخراجی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه لقب گرفت.

img

پایان کار رسمی علی کریمی با سپیدرود و تسویه حساب با کادر فنی

قرارداد فصل گذشته علی کریمی با تیم فوتبال سپیدرود رشت تسویه شد.

img

هشدارهای پلیس پایتخت در خصوص مراقبت از کودکان/ این نکات را خیلی جدی بگیرید!

مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ اعلام کرد: کودکان خود را در مراکز خرید، تفریحی و خودرو تنها نگذارید و آنها را به حال خود رها نکنید.

img

حکم قاتل بنیتا در زندان رجایی شهر اجرا شد

حکم قصاص قاتل کودک هشت ماهه به نام بنیتا قلعه نویی، سحرگاه امروز اجرا شد.

img

واکنش شهرداری منطقه 22 به قطع درختان ورزشگاه آزادی

دهداری پور با تکذیب خبری مبنی بر قطع درختان محدوده استادیوم آزادی گفت: ما در این محدوده فضای سبز را گسترش داده‌ایم.

img

جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

زنی که پس از مسموم کرن همسرش با شیر موز او را در بشکه‌ای به آتش کشیده و رویش سیمان ریخته بود، دستگیر شد.