کدخبر: 5056 ۱۶:۳۳ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۰ سرویس: اجتماعی
یادداشت

با خودآگاهی قدم در راه موفقیت بگذاریم

image

خودآگاهی يكی از مهارت‌های زندگيست كه عبارت است از شناخت دقيق و درست از خود، به‌نحوی‌که فهم صحيحي از نگرش­ها، آرا، عقايد، اندیشه‌ها، هیجان‌ها، توانایی‌ها، مهارت‌ها و کاستی‌هایمان، داشته باشيم.

 

علی اکبر رمضان پور روانشناس و کارشناس ارشد مشاوره_ رستاخیز خبر خودآگاهي يكي از مهارت‌های زندگيست كه عبارت است از شناخت دقيق و درست از خود، به‌نحوی‌که فهم صحيحي از نگرش­ها، آرا، عقايد، اندیشه‌ها، هیجان‌ها، توانایی‌ها، مهارت‌ها و کاستی‌هایمان، داشته باشيم.

از نگاهي ديگر، مي­توان گفت كه خودآگاهي يعني آموختن روش‌های منطقي براي اعمال كنش و واكنش در موقعیت‌های متفاوت.

انسان در مسير زندگي خود، با انتخاب‌های متعددي روبرو است و سرآغاز هر انتخابي «خودآگاهی» است. از آنجا که زندگي بدون انتخاب معني ندارد، زندگی بدون «خودآگاهی» نیز غیرممکن به نظر می‌آید ليكن انتخاب­هاي بزرگ و سرنوشت‌ساز، نيازمند خودآگاهي دقیق‌تر است كه اگر در آن ماهر نباشيم، به خود و ديگران صدمه جدي خواهيم زد.

اين مهارت به شما كمك می‌کند تا بتوانيد بیشتر خصوصيات، نيازها، خواسته­ ها، اهداف، نقاط ضعف، نقاط قوت، احساسات، ارزش و هويت خود را بشناسيد. يكي از عوامل مهمي كه به ما كمك می‌کند زندگي خوب و موفقي داشته باشيم، اين است كه خود را بشناسيم و احساس خوبي در مورد خودمان داشته باشيم، همچنين از آنچه كه هستيم شاد و راضي باشيم.

خودآگاهي به عينيت بيني (­مشاهده وضع موجود­) و احساس نياز براي تغيير اوضاع موجود و تبديل آن به جايگاهي انساني نياز دارد. تحقيقات بي­ شماري نشان داده كه ضعف در خودآگاهي با بسياري از بيماري­ها و آسيب­هاي رواني، اجتماعي همراه است. اين توانايي به ما كمك مي­ كند تا بتوانيم از ملاك­هاي ارزشمندی آگاه شويم و ارزش خود را در زندگي بيابيم.

به‌این‌ترتیب، از ارزش­های كاذب پيروي نمي­ كنيم و با رضايت و آرامش بیشتری زندگي خواهيم كرد. تنها در صورت شناخت شخصيت، ارزش‌ها و علايق خود است كه مي ­توانيم از ميان سيلي از اطلاعات و دعوت­ها، به آن‌هایی جواب دهيم و در برابر آن­هايي برانگيخته و هیجان‌زده شويم كه به ما (­ به ارزش­ها، علايق و استعدادها ­) مربوط می‌شوند و بقيه را دور بريزيم، هرچند فريبنده باشند.

اگر ندانيم چه كسي هستيم، هر نوع اطلاعات مطلوبي از هر چيزي ما را بر می ­انگیزد و هيجاني كاذب براي دستيابي به آن در ما ايجاد می‌نماید كه البته اين حالت ديري نمی‌پاید و ما خسته و ناراضي به دنبال چيزي مناسب­تر و ارضاءکننده‌تر خواهیم رفت. هميشه اطلاعات متفاوت و متنوع به ذهن ما وارد مي­ شوند و ما سردرگم و هیجان‌زده خواهيم بود. در آن صورت داشتن خودآگاهي است كه می‌توانیم از ميان صدها كلاس آموزشي به دنبال آن­هايي برويم كه سایه‌ای از رؤیاها، علايق، ارزش‌ها و خود واقعي ما در آن افتاده باشد. چه‌بسا كساني كه ساعت­ها وقت صرف تمرين فعاليتي می‌کنند كه چون باشخصیت و علايق آن­ها منطبق نيست، از خود نااميد و دل‌زده می‌شوند به هر بهانه­ اي اين فعاليت را كنار مي­ گذارند.

حتماً كساني را ديده­ ايد كه مي ­گويند، اگر مي ­توانستند از اول شروع كنند، سعي مي ­كردند شغل ديگري انتخاب كنند، يا كس ديگري را به‌عنوان همسر انتخاب مي­ كردند.

چه چيز باعث شده است هم‌اکنون در شغلي باشند يا با همسري زندگي كنند، كه هيچ ميلي به آن ندارند؟

بسيار مهم است كه انسان در انتخاب­هاي زندگيش، شناخت عميقي از خود با تمامي ابعاد آن داشته باشد.

هر اندازه درباره­ خودمان، استعدادها و علایقمان بيشتر بدانيم، بهتر مي­توانیم به فعاليت­هايي روی‌ آوریم كه با تيپ شخصيتي ما سازگارترند.

حال به بررسی ابعاد خود و ویژگی های افراد خودآگاه می پردازیم:

خود جنبه­ هاي مختلفي دارد كه بهتر است آن­ها را كشف كنيم، شامل: بدن (جسم)، احساسات، افكار، آرمان­ها، اعتقادات، ادراكات و عملکرد. در زير مختصراً به چند نمونه از ابعاد خودآگاهي اشاره می‌کنیم:

الف- خود فيزيكي

آسان‌تر از جنبه‌های ديگر شناختني است، خود فيزيكي (جسماني) است كه به حس و تصوري گفته می­شود که نسبت به بدن «خود» داریم. بخشي از ارتباط ما با ديگران از اين طريق صورت می‌گیرد.

كانال ارتباطي كه به آن زبان بدن يا ارتباط غیرکلامی می‌گویند. عناصر مهم آن عبارت‌اند از: تماس چشمي، فاصله با ديگران، حركات دست‌ و پا، حالات صورت و غیره. بدون این‌که خودمان كاملاً مطلع باشيم، با بدنمان پیام‌های مختلفي ارسال مي­ كنيم. بخشي از خودشناسي فيزيكي اين است كه از پیام‌هایی كه از اين طريق به ديگران ارسال مي­ كنيم، باخبر شويم.

ب- خود واقعي

خود واقعی «درونی‌ترین» بخش وجود ما است. خودمان اين بخش را به‌خوبی می‌شناسیم ولي افراد معدودي از اين بخش ما آگاه هستند. اين خود دربرگيرنده آن چيزهايي است كه در ما وجود دارد و ما اشراف كافي به آن­ها داريم. مانند علايق، سن، مدرك تحصيلي و .... گاه لازم است در خلوت، خود واقعي­مان را مرور كنيم و عميق و صادقانه آن را ببينيم.

ج- خود اجتماعي

تصور می‌کنید ديگران شما را چگونه می‌بینند؟ ما در ميان جمع و گروه‌های مختلف چگونه رفتار مي­ كنيم؟

نظرات و ديدگاه­هاي اطرافيان در مورد ما «خود اجتماعی» ما را شکل می­ دهد. مثلاً ممکن است من خود را فردی ساعی و موفق در کسب‌ و کار بدانم، ولي تصوير ديگران از من انساني پول‌دوست دنیاطلب و خودخواه باشد.

از سوی ديگر بهتر است گاهي به تفاوت رفتار خود در ميان جمع دوستان صميمي با گروه‌های رسمی‌تر مثلاً در محيط كار، بیاندیشیم. در هر گروه افراد با رفتار خود به ما فشار می‌آورند تا با آنان هم‌نوا شويم. ما ترغيب مي ­شويم شبيه افرادي شويم كه بيشتر با آنان سر و كار داریم. البته گاه فرآيند همانندي به شكلي نامحسوس رخ مي­ دهد.

بنابراين لازم است به تفاوت رفتار خود در ميان جمع نيز دقت كنيم. بايد بدانيم كه ويژگي­هاي فردي خود (خود واقعی) و اوضاع اجتماعي در روند تشكيل خود اجتماعي ما بسيار مؤثرند.

د- خود آرماني

از همان دوران نوجوانی افكار و تصاوير آرماني متعدد (­ آنچه آرزو مي­ كنيم­) و گاه مبهم از خود به وجود می‌آید و با نگاه به ديگران و مقايسه­ خود با آنان به اين فكر فرو می‌رویم كه، چگونه به نظر می ­رسیم؟ شايد در اين مقایسه‌ها به اين نتيجه برسيم كه زندگي برخي مردم چقدر ایده آل است و آرزو كنيم كه ما هم مثل آنان بشويم. در چنين فرآيندي خود آرماني ما تشكيل مي ­شود.

تصوير ایده‌آل برخي افراد آن­چنان دور از دسترس و واقعيت است كه هر چه تلاش کنند، به آن نمی ­رسند.

در چنين وضعي امكان بروز احساس نااميدي و افسردگي خيلي زياد است. خود آرماني چنانچه واقع بينانه تكوين يابد، زمینه­ رشد و پيشرفت را مهيا مي ­سازد.

بنابراين هر چه فاصله خود واقعي (­آنچه هستيم) با خود آرماني (آنچه مي­ خواهيم باشيم­) «بیشتر» باشد احساس ناکامی و ناكارآمدي در ما بيشتر شكل مي­ گيرد.

به عبارتي، اين فاصله بايست «منطقی» و قابل‌دسترس باشد.

ه- خود معنوي

جنبه معنوی «خود» مرتبط با چيزي است كه به آن اعتقاد داریم. به ‌عبارت‌ دیگر تصور فرد از اعتقاداتش به زندگي او معنا مي­ بخشد، اين نگرش مربوط به نوع جهان‌بینی او است يا به دیدگاه‌های انساني اخلاقي ديگر وي ارتباط دارد.

مثلاً آيا من فردي مقيد و متدين هستم، آيا به زندگی بعد از مرگ باور دارم.

اين بخش از خود اهميت ویژه‌ای دارد چراکه «مبدأ و مقصد نهایی» خودشناسي در آن نهفته است. پاسخ به اين سؤال كه از كجا و براي چه آمده‌ام؟ و به كجا خواهم رفت؟ قطعاً تأثير به سزايي در نوع زندگي فرد خواهد داشت.

و- خود جنسيتي

تصور يا برداشتي است كه هر كس از هويت و تمايلات جنسي خود دارد. به‌عبارت‌دیگر آيا از زن بودن يا مرد بودن خود راضي هستيم يا نه؟

ز- خود تاريك

جنبه خاصي از خود است كه دربرگیرنده­ «اسرار» ما می‌باشد. چون دوست نداريم كه اين بخش از وجود ما فاش شود، معمولاً انرژي زيادي براي مخفي نگه‌داشتن آن صرف مي ­كنيم؛ مانند مسائلی كه مربوط به حريم خصوصي ما هستند و مايل نيستيم ديگران از آن مطلع گردند. این بخش از وجود ما شامل برخي وقايع تلخ دوران گذشته زندگي نيز هست.

يكي از محاسن خودآگاهي اين است كه شناخت جنبه ­هاي گوناگون شناخت «خود» در نهایت به ما كمك می‌کند تا به «دگر آگاهی» نیز برسیم و انتظار نداشته باشيم همه­ افراد درباره­ همه ‌چیز همان گونه فكر كنند كه ما فكر می­ کنیم. اين موضوع را درك كنيم كه اگر برخي امور مورد قبول ما نبود، حداقل مي­توانند شنيده شوند و حتي محترم بشماريم.

فراموش نكنيم تفاوت آرا، انديشه­ ها و سلايق، در بسياري موارد، رشد، شكوفايي و نوآوري به دنبال دارد. همچنين اين احساس را در وجود ما شكل دهد كه هر فردي ويژگي­هاي خاص خود را دارد و اين موضوع بخشي از شكوه و عظمت خلقت است. در سايه تعامل و تعالی افكار است كه بسياري از امور متحول مي‌شوند و بهبود می‌یابند.

ويژگي­هاي افراد خودآگاه:

-  براي خود ارزش قائل هستند.

-  انتقادپذیرند.

 - به ارزش­ها و اعتقادات‌شان آگاهي كامل دارند و از آن دفاع مي­ كنند.

-  احساس خشنودي و رضايت خاطر دارند.

-  در مقابل فشار و ضربه­هاي رواني و اجتماعي مقاومت بيشتري را از خود نشان مي­دهند.

 -  ديگران را سرزنش و تحقير نمي ­كنند، بلكه با آن­ها در كمال احترام برخورد مي­كنند.

-  اغلب مثبت انديش هستند.

-  روحيه­ همكاري و مشاركت بالاتري دارند.

-  از مشورت با افراد متخصص استقبال مي­كنند.

- نقاط ضعف و قوت خود را به‌خوبی مي­شناسند.

 

 

 


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/03/29)
یادداشت
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

«استاندار نجفی بازارمسگرها را تعطيل كرد»

محمدعلی نجفی با هوش بالا و تجربه مديريتی كسب شده از ميادين اقتصادی كه برعكس ميادين سياسی سره از ناسره زود شناخته می شود خيلي زود "پادزهر" مشكلات بوروكراسی استان البرز را شناخت و با قاطعيت تمام ولی بسيار ظريف اين "تومور" بدخيم و خطرناك يعنی شعارزدگی و تئوری محوری در دستگاههای اجرايی را كه سالها در كنار مغز و فرماندهی اجرايی البرز جا خوش كرده بود برداشت و خيلی واضح در نشست های رسمی استان به همه فهماند كه حرف اضافه ممنوع!! آنچه پیش روی شماست یادداشتی است از سعيد شفيعيان که با هم می خوانیم.

img

رییس جمهور و وزرا در سال گذشته چه تعداد تذکر کتبی دریافت کرده‌اند؟

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تذکرات کتبی نمایندگان در یک سال گذشته (سال دوم فعالیت مجلس دهم) ۲۹۱۲ عدد بوده، گفت که از این میان ۵۴۳ تذکر کتبی مربوط به رییس‌جمهور بوده است.

img

مراقب گل به خودی باشیم

 مشاور رئیس‌جمهوری کشورمان با پیامی فوتبالی به مخالفان توافق هسته‌ای کنایه زد.

img

نماینده خمینی‌شهر: اسلام به ما دستور داده است که حق ندارید اخبار تجاوز را پخش کنید

پس از آنکه رئیس سازمان اورژانس اجتماعی کشور خبر تلخ تجاوز به یک کودک افغانستانی ساکن خمینی‌شهر از سوی سه مرد را که گفته می‌شود ایرانی بوده‌اند، رسانه‌ای کرد،نامه‌‌ای در پایگاه اطلاع‌رسانی سیدمحمدجواد ابطحی، نماینده این شهر منتشر شد که بسیاری را متعجب کرد و واکنش‌های فراوانی را برانگیخت.

img

صدها تن کاغذ بالکی وارد کشور شد/ تلاش برای ثبات در بازار کاغذ

یک هفته پس از تصمیم کارگروه کاغذ کشور برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذهای چاپ و تحریر، سرانجام صدها تُن کاغذ که واردکنندگان نتوانسته بودند از گمرک ترخیص کنند، به بازار تزریق شد.

img

روز دوم تجمع کارکنان دفاتر سهام عدالت/معترضان شب را در خیابان ماندند

جمعی از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور همراه با خانواده‌هایشان برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی تجمع کردند.

img

میوه هم طلا شد

انواع میوه طی هفته های گذشته با افزایش قیمت مواجه شده و قیمت آن در بازار مصرف از خیابانی به خیابان دیگر و از مغازه‌ای به مغازه‌ دیگر متفاوت است که رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی می‌گوید این شرایط فقط برای بازار خرده‌فروشی نیست بلکه قیمت‌ها در بازار مرکزی میوه و تره‌بار هم، مثل طلا ساعتی تعیین می‌شود و نظارت مناسبی در این زمینه نیست.

img

امکان استعلام آنی چک فراهم شد

با اقدام بانک مرکزی در یکسان‌سازی ابعاد و ظاهر چک‌های بانکی و همچنین افزایش ضریب‌اطمینان چک‌های صادره در قالب سامانه صیاد، انتظار می‌رود در نیمه دوم امسال تعداد چک‌های برگشتی به نحو چشمگیری کاهش یابد و امکان استعلام آنی چک نیز فراهم می‌شود.

img

واکنش وزارت ورزش به توهین آمریکایی‌ها به والیبالیست‌های ایران

وزارت ورزش و جوانان رفتار مقامات آمریکایی در قبال تیم ملی والیبال ایران را محکوم کرد.

img

احسان حدادی دوباره در اوج/ پرتاب ۶۸ متری بعد از ۶ سال

پرتابگر المپیکی دیسک ایران در فصل جدید خود در سال ۲۰۱۸ رکوردهای خوبی را به ثبت رسانده و دوباره به روزهای اوج خود بازگشته است. او بعد از شش سال موفق به انجام پرتاب بالای ۶۸ متر شده است.

img

سانچس اولین اخراجی جام جهانی ۲۰۱۸

مدافع کلمبیا با دریافت کارت قرمز مستقیم در دیدار برابر ژاپن نخستین اخراجی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه لقب گرفت.

img

پایان کار رسمی علی کریمی با سپیدرود و تسویه حساب با کادر فنی

قرارداد فصل گذشته علی کریمی با تیم فوتبال سپیدرود رشت تسویه شد.

img

هشدارهای پلیس پایتخت در خصوص مراقبت از کودکان/ این نکات را خیلی جدی بگیرید!

مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ اعلام کرد: کودکان خود را در مراکز خرید، تفریحی و خودرو تنها نگذارید و آنها را به حال خود رها نکنید.

img

حکم قاتل بنیتا در زندان رجایی شهر اجرا شد

حکم قصاص قاتل کودک هشت ماهه به نام بنیتا قلعه نویی، سحرگاه امروز اجرا شد.

img

واکنش شهرداری منطقه 22 به قطع درختان ورزشگاه آزادی

دهداری پور با تکذیب خبری مبنی بر قطع درختان محدوده استادیوم آزادی گفت: ما در این محدوده فضای سبز را گسترش داده‌ایم.

img

جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

زنی که پس از مسموم کرن همسرش با شیر موز او را در بشکه‌ای به آتش کشیده و رویش سیمان ریخته بود، دستگیر شد.