کدخبر: 3414 ۲۰:۲۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ سرویس: اجتماعی
رستاخیزخبر گزارش می دهد

اختلاف نظر شورای شهر کرج در تسریع ارائه طرح تفضیلی

image

شانزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر کرج با محوریت بررسی بودجه‌های کمیسیون عمرانی تشکیل شد.

به گزارش رستاخیز خبر؛ در این جلسه طرح دو فوریتی در مورد تسریع در ارائه طرح تفضیلی شهر کرج در صحن شورا مطرح شد که به اتفاق اکثریت به تصویب رسید. در این درخواست تأکید شده بود، از آنجایی که تمام لوایحی که به کمیسیون عمران ارجاع می‌شود به نوعی به طرح تفضیلی مرتبط است و بعد از 18 ماه از آخرین طرح، هنوز طرح تفضیلی جدید ارائه نشده است، پیگیری علت این امر مورد توجه قرار گیرد.

این طرح تفضیلی، سند مرجع و بالادستی در تصمیم‌گیری‌های مدیریت شهری، با اختلاف نظر اعضای شهر روبرو شد.

سارا دشتگرد، رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج با بیان این که حل بسیاری از موضوعات شهری به این طرح تفضیلی ارتباط مستقیم دارد، گفت: وظیفه شورای شهر نیست که به پی گیری علت عدم ارائه طرح تفضیلی بپردازد. لذا از شهرداری خواهشمندیم که این پیگیری‌ها را در اولویت قرار دهد تا بخشی از مشکلات مربوط به شهروندان حل شود.  

احد رسولی با طرح چند سؤال سعی در شفاف نمودن این طرح کرد و گفت: به طور معمول افق طرح‌های درون سازمانی 10 ساله است، آیا این افق همچنان پابرجاست؟ از آنجایی که افق طرح تفضیلی 5 ساله و طرح جامع 10 ساله است، این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که آیا این زمان برای بازنگری طرح تفضیلی قدیم صرف شده یا طرحی جدید در حال بررسی است. وی در ادامه طرح سؤالات خود اظهار داشت: علت عدم همکاری راه و شهرسازی در ارائه این طرح چیست؟ آیا در تفاهم‌نامه بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری انتفاع یا همکاری استان تهران نیز ملاک است یا فقط البرز مد نظر است؟

وی با اعلام اینکه طرح تفضیلی دارای ایرادات فراوانی است و از سند بالادستی موجهی برخوردار نیست، گفت: وقتی طرح از اساس دارای ایراد باشد، نمی‌تواند مبنای دقیقی برای مطالعات بعدی باشد. لذا پیشنهاد تجزیه و تحلیل طرح تفضیلی و بررسی دقیق آن مورد تأکید قرار می‌گیرد وگرنه در آینده با چالش‌هایی جدی روبرو خواهیم شد.   

سلیم‌نژاد نیز در اعتراض به عدم ارائه به موقع طرح تفضیلی گفت: ابتدا باید علت این امر را جویا شد و از وزرات راه و شهرسازی و اداره کل راه و شهرسازی البرز علت این تأخیر را پرسید و در صورت عدم پاسخ آنان کار را از مقامات بالاتر پیگیری کرد.  

منصور وحیدی نیز با بیان اینکه در دوره‌های قبل با این موضوع به صورت جدی برخورد نشده است، گفت: رویکرد شورای شهر ایجاد تحولات منطقه‌ای و بنیادی در شهر و پیگیری مطالبات مردم است ولی متأسفانه این امر در دوره‌های قبل مغفول ماند و حتی در در بخش فرادستی و سطح کشوری نیز پیگیری نشد.

عباس زارع جزو مخالفین با بازنگری این طرح بود و اظهار داشت: از آنجایی که بدون در نظر گرفتن قوانین نمی‌توانیم تغییری در آنها ایجاد کنیم و از سویی مهلت اجرایی شدن طرح تفضیلی تا سال 92 بوده است، در صورت درخواست بازنگری همه اقدامات را باید از صفر شروع کنیم که منطقی نیست.

وی در این مورد دو راهکار ارائه داد: اول اینکه سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی را در این مورد جویا شد و در قالب تذکری شهردار را مکلف کرد که موضوع را پیگیری کند. شورای شهر همچنین به عنوان نماینده مردم مکاتبه‌ای با وزارت راه و شهرسازی مبنی بر تسریع این امر داشته باشد تا جلوی خسارت بیشتر از این را بکاهد.

حسین محمدی با اشاره به این که طرح جامع طرحی فرادستی است و طرح تفضیلی باید در چارچوب آن باشد، گفت: می‌بایست شهرداری را مکلف کرد که در تسریع ارائه آن تلاش کند چرا که شهر را نمی‌توان معطل نگاه داشت.

اما مهدی حاجی قاسمی از زاویه کارشناسی دیگری به این موضوع نگاه کرد که طرح تفضیلی مهم است ولی کیفیت را نباید فدای سرعت کرد. وی با این منطق که اگر طرح تفضیلی در اثر سرعت و سهل‌انگاری ارائه شود کارآیی لازم را ندارد، تصریح کرد: بالای 100 درصد تخلفات ناشی از همین ناکارآیی طرح تفضیلی است.  

رحیم خستو عضو دیگر شورای شهر نیز ارزش یک پروژه را بر اجرای درست و به موقع آن دانست و اظهار داشت: وقتی زمان تحویل یک پروژه بگذرد عملا بی‌ارزش می‌شود. شهر موجودی مرده نیست که منتظر طرح و لوایح بماند. از طرفی ابهام همیشه سرآغاز فساد است و اگر رانت اطلاعاتی در مورد موضوعی بوجود بیاید زمینه فساد فراهم خواهد شد لذا درخواست من اینست که این ادبیات  و حس مسئولیت‌پذیری منتقل شود. 

شایان ذکر است طبق قانون، طرح تفضیلی در سال 88 با اعتبار 5 ساله ابلاغ شد اما از سال 93 تا کنون خبری از ارائه این طرح نیست؛ در حالی که قرار بود تا سال 95 ارائه شود. در آن سالها که البرز در حال تغییر و تحول استان شدن و اوج رونق و تبدیل شدن استان بود، مجوزهای ساخت و ساز زیادی ارائه شد که اینک با مشکلات عدیده روبرو شده است.

در پایان این جلسه طرح دوفوریتی تسریع در ارائه طرح تفصیلی کرج با قید انجام مکاتبات لازم از سوی شورا و شهرداری با وزارت راه و شهرسازی به تصویب رسید.

 

 *گزارش از: تیلدا حسینی

انتهای پیام/

خبرنگار32901
برچسب‌هاشورای شهر کرج

http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/03/29)
یادداشت
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

«استاندار نجفی بازارمسگرها را تعطيل كرد»

محمدعلی نجفی با هوش بالا و تجربه مديريتی كسب شده از ميادين اقتصادی كه برعكس ميادين سياسی سره از ناسره زود شناخته می شود خيلي زود "پادزهر" مشكلات بوروكراسی استان البرز را شناخت و با قاطعيت تمام ولی بسيار ظريف اين "تومور" بدخيم و خطرناك يعنی شعارزدگی و تئوری محوری در دستگاههای اجرايی را كه سالها در كنار مغز و فرماندهی اجرايی البرز جا خوش كرده بود برداشت و خيلی واضح در نشست های رسمی استان به همه فهماند كه حرف اضافه ممنوع!! آنچه پیش روی شماست یادداشتی است از سعيد شفيعيان که با هم می خوانیم.

img

رییس جمهور و وزرا در سال گذشته چه تعداد تذکر کتبی دریافت کرده‌اند؟

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تذکرات کتبی نمایندگان در یک سال گذشته (سال دوم فعالیت مجلس دهم) ۲۹۱۲ عدد بوده، گفت که از این میان ۵۴۳ تذکر کتبی مربوط به رییس‌جمهور بوده است.

img

مراقب گل به خودی باشیم

 مشاور رئیس‌جمهوری کشورمان با پیامی فوتبالی به مخالفان توافق هسته‌ای کنایه زد.

img

نماینده خمینی‌شهر: اسلام به ما دستور داده است که حق ندارید اخبار تجاوز را پخش کنید

پس از آنکه رئیس سازمان اورژانس اجتماعی کشور خبر تلخ تجاوز به یک کودک افغانستانی ساکن خمینی‌شهر از سوی سه مرد را که گفته می‌شود ایرانی بوده‌اند، رسانه‌ای کرد،نامه‌‌ای در پایگاه اطلاع‌رسانی سیدمحمدجواد ابطحی، نماینده این شهر منتشر شد که بسیاری را متعجب کرد و واکنش‌های فراوانی را برانگیخت.

img

صدها تن کاغذ بالکی وارد کشور شد/ تلاش برای ثبات در بازار کاغذ

یک هفته پس از تصمیم کارگروه کاغذ کشور برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذهای چاپ و تحریر، سرانجام صدها تُن کاغذ که واردکنندگان نتوانسته بودند از گمرک ترخیص کنند، به بازار تزریق شد.

img

روز دوم تجمع کارکنان دفاتر سهام عدالت/معترضان شب را در خیابان ماندند

جمعی از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور همراه با خانواده‌هایشان برای دومین روز متوالی در مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی تجمع کردند.

img

میوه هم طلا شد

انواع میوه طی هفته های گذشته با افزایش قیمت مواجه شده و قیمت آن در بازار مصرف از خیابانی به خیابان دیگر و از مغازه‌ای به مغازه‌ دیگر متفاوت است که رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی می‌گوید این شرایط فقط برای بازار خرده‌فروشی نیست بلکه قیمت‌ها در بازار مرکزی میوه و تره‌بار هم، مثل طلا ساعتی تعیین می‌شود و نظارت مناسبی در این زمینه نیست.

img

امکان استعلام آنی چک فراهم شد

با اقدام بانک مرکزی در یکسان‌سازی ابعاد و ظاهر چک‌های بانکی و همچنین افزایش ضریب‌اطمینان چک‌های صادره در قالب سامانه صیاد، انتظار می‌رود در نیمه دوم امسال تعداد چک‌های برگشتی به نحو چشمگیری کاهش یابد و امکان استعلام آنی چک نیز فراهم می‌شود.

img

واکنش وزارت ورزش به توهین آمریکایی‌ها به والیبالیست‌های ایران

وزارت ورزش و جوانان رفتار مقامات آمریکایی در قبال تیم ملی والیبال ایران را محکوم کرد.

img

احسان حدادی دوباره در اوج/ پرتاب ۶۸ متری بعد از ۶ سال

پرتابگر المپیکی دیسک ایران در فصل جدید خود در سال ۲۰۱۸ رکوردهای خوبی را به ثبت رسانده و دوباره به روزهای اوج خود بازگشته است. او بعد از شش سال موفق به انجام پرتاب بالای ۶۸ متر شده است.

img

سانچس اولین اخراجی جام جهانی ۲۰۱۸

مدافع کلمبیا با دریافت کارت قرمز مستقیم در دیدار برابر ژاپن نخستین اخراجی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه لقب گرفت.

img

پایان کار رسمی علی کریمی با سپیدرود و تسویه حساب با کادر فنی

قرارداد فصل گذشته علی کریمی با تیم فوتبال سپیدرود رشت تسویه شد.

img

هشدارهای پلیس پایتخت در خصوص مراقبت از کودکان/ این نکات را خیلی جدی بگیرید!

مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ اعلام کرد: کودکان خود را در مراکز خرید، تفریحی و خودرو تنها نگذارید و آنها را به حال خود رها نکنید.

img

حکم قاتل بنیتا در زندان رجایی شهر اجرا شد

حکم قصاص قاتل کودک هشت ماهه به نام بنیتا قلعه نویی، سحرگاه امروز اجرا شد.

img

واکنش شهرداری منطقه 22 به قطع درختان ورزشگاه آزادی

دهداری پور با تکذیب خبری مبنی بر قطع درختان محدوده استادیوم آزادی گفت: ما در این محدوده فضای سبز را گسترش داده‌ایم.

img

جنایت فجیع زنی علیه شوهرش در مرکز تهران

زنی که پس از مسموم کرن همسرش با شیر موز او را در بشکه‌ای به آتش کشیده و رویش سیمان ریخته بود، دستگیر شد.