کدخبر: 3414 ۲۰:۲۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ سرویس: اجتماعی
رستاخیزخبر گزارش می دهد

اختلاف نظر شورای شهر کرج در تسریع ارائه طرح تفضیلی

image

شانزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر کرج با محوریت بررسی بودجه‌های کمیسیون عمرانی تشکیل شد.

به گزارش رستاخیز خبر؛ در این جلسه طرح دو فوریتی در مورد تسریع در ارائه طرح تفضیلی شهر کرج در صحن شورا مطرح شد که به اتفاق اکثریت به تصویب رسید. در این درخواست تأکید شده بود، از آنجایی که تمام لوایحی که به کمیسیون عمران ارجاع می‌شود به نوعی به طرح تفضیلی مرتبط است و بعد از 18 ماه از آخرین طرح، هنوز طرح تفضیلی جدید ارائه نشده است، پیگیری علت این امر مورد توجه قرار گیرد.

این طرح تفضیلی، سند مرجع و بالادستی در تصمیم‌گیری‌های مدیریت شهری، با اختلاف نظر اعضای شهر روبرو شد.

سارا دشتگرد، رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج با بیان این که حل بسیاری از موضوعات شهری به این طرح تفضیلی ارتباط مستقیم دارد، گفت: وظیفه شورای شهر نیست که به پی گیری علت عدم ارائه طرح تفضیلی بپردازد. لذا از شهرداری خواهشمندیم که این پیگیری‌ها را در اولویت قرار دهد تا بخشی از مشکلات مربوط به شهروندان حل شود.  

احد رسولی با طرح چند سؤال سعی در شفاف نمودن این طرح کرد و گفت: به طور معمول افق طرح‌های درون سازمانی 10 ساله است، آیا این افق همچنان پابرجاست؟ از آنجایی که افق طرح تفضیلی 5 ساله و طرح جامع 10 ساله است، این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که آیا این زمان برای بازنگری طرح تفضیلی قدیم صرف شده یا طرحی جدید در حال بررسی است. وی در ادامه طرح سؤالات خود اظهار داشت: علت عدم همکاری راه و شهرسازی در ارائه این طرح چیست؟ آیا در تفاهم‌نامه بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری انتفاع یا همکاری استان تهران نیز ملاک است یا فقط البرز مد نظر است؟

وی با اعلام اینکه طرح تفضیلی دارای ایرادات فراوانی است و از سند بالادستی موجهی برخوردار نیست، گفت: وقتی طرح از اساس دارای ایراد باشد، نمی‌تواند مبنای دقیقی برای مطالعات بعدی باشد. لذا پیشنهاد تجزیه و تحلیل طرح تفضیلی و بررسی دقیق آن مورد تأکید قرار می‌گیرد وگرنه در آینده با چالش‌هایی جدی روبرو خواهیم شد.   

سلیم‌نژاد نیز در اعتراض به عدم ارائه به موقع طرح تفضیلی گفت: ابتدا باید علت این امر را جویا شد و از وزرات راه و شهرسازی و اداره کل راه و شهرسازی البرز علت این تأخیر را پرسید و در صورت عدم پاسخ آنان کار را از مقامات بالاتر پیگیری کرد.  

منصور وحیدی نیز با بیان اینکه در دوره‌های قبل با این موضوع به صورت جدی برخورد نشده است، گفت: رویکرد شورای شهر ایجاد تحولات منطقه‌ای و بنیادی در شهر و پیگیری مطالبات مردم است ولی متأسفانه این امر در دوره‌های قبل مغفول ماند و حتی در در بخش فرادستی و سطح کشوری نیز پیگیری نشد.

عباس زارع جزو مخالفین با بازنگری این طرح بود و اظهار داشت: از آنجایی که بدون در نظر گرفتن قوانین نمی‌توانیم تغییری در آنها ایجاد کنیم و از سویی مهلت اجرایی شدن طرح تفضیلی تا سال 92 بوده است، در صورت درخواست بازنگری همه اقدامات را باید از صفر شروع کنیم که منطقی نیست.

وی در این مورد دو راهکار ارائه داد: اول اینکه سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی را در این مورد جویا شد و در قالب تذکری شهردار را مکلف کرد که موضوع را پیگیری کند. شورای شهر همچنین به عنوان نماینده مردم مکاتبه‌ای با وزارت راه و شهرسازی مبنی بر تسریع این امر داشته باشد تا جلوی خسارت بیشتر از این را بکاهد.

حسین محمدی با اشاره به این که طرح جامع طرحی فرادستی است و طرح تفضیلی باید در چارچوب آن باشد، گفت: می‌بایست شهرداری را مکلف کرد که در تسریع ارائه آن تلاش کند چرا که شهر را نمی‌توان معطل نگاه داشت.

اما مهدی حاجی قاسمی از زاویه کارشناسی دیگری به این موضوع نگاه کرد که طرح تفضیلی مهم است ولی کیفیت را نباید فدای سرعت کرد. وی با این منطق که اگر طرح تفضیلی در اثر سرعت و سهل‌انگاری ارائه شود کارآیی لازم را ندارد، تصریح کرد: بالای 100 درصد تخلفات ناشی از همین ناکارآیی طرح تفضیلی است.  

رحیم خستو عضو دیگر شورای شهر نیز ارزش یک پروژه را بر اجرای درست و به موقع آن دانست و اظهار داشت: وقتی زمان تحویل یک پروژه بگذرد عملا بی‌ارزش می‌شود. شهر موجودی مرده نیست که منتظر طرح و لوایح بماند. از طرفی ابهام همیشه سرآغاز فساد است و اگر رانت اطلاعاتی در مورد موضوعی بوجود بیاید زمینه فساد فراهم خواهد شد لذا درخواست من اینست که این ادبیات  و حس مسئولیت‌پذیری منتقل شود. 

شایان ذکر است طبق قانون، طرح تفضیلی در سال 88 با اعتبار 5 ساله ابلاغ شد اما از سال 93 تا کنون خبری از ارائه این طرح نیست؛ در حالی که قرار بود تا سال 95 ارائه شود. در آن سالها که البرز در حال تغییر و تحول استان شدن و اوج رونق و تبدیل شدن استان بود، مجوزهای ساخت و ساز زیادی ارائه شد که اینک با مشکلات عدیده روبرو شده است.

در پایان این جلسه طرح دوفوریتی تسریع در ارائه طرح تفصیلی کرج با قید انجام مکاتبات لازم از سوی شورا و شهرداری با وزارت راه و شهرسازی به تصویب رسید.

 

 *گزارش از: تیلدا حسینی

انتهای پیام/

خبرنگار32901
برچسب‌هاشورای شهر کرج

http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
برگزیده
پیشخوان روزنامه (96/12/04)
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

هواپیمای آسمان 4 دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته است

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه 4 دقیقه پیش از سقوط هواپیما مکالمه‌ تلفنی یکی از مسافران وجود دارد، افزود: این مکالمه بسیار عادی بوده و نشان می‌دهد که شرایط هواپیما پیش از سقوط عادی بوده و مشکلی وجود نداشته است.

img

بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار در کشور داریم

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه گفت: من امروز باید در خدمت شما با وجود معضلات و مشکلات و انتظاراتی که وجود دارد از شما کمک بخواهم.شما نباید ما را تنها بگذارید و باید کمک کنید.

img

عذرخواهی کنید و استعفا بدهید

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مسئولان حمل‌ونقل هوایی کشور در انجام وظایف خود کوتاهی کرده و باید هرچه زودتر استعفا دهند، گفت: درصورتی که مسئولان این کار را نکنند، مجلس اقدامات لازم را درخصوص سانحه سقوط ATR آسمان انجام می‌دهد.

img

تعیین تکلیف سؤال از روحانی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تعیین تکلیف سؤال از رئیس‌جمهور تا ۶ اسفند خبر داد.

img

بانک‌ها ٢٠٠ هزار میلیارد تسهیلات می‌دهند؟

با توجه به عملکرد ۱۰ ماهه بانک‌ها در تسهیلات‌دهی، باید برای رسیدن به پیش‌بینی پرداخت ۶۷۰ هزار میلیاردی در سال جاری حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر طی دو ماه تسهیلات پرداخت کنند. تحقق این امر با توجه به شرایط موجود چندان قابل پیش بینی نیست.

img

قیمت طلا کاهش یافت / احتمال کاهش بیشتر در روزهای آینده

امروز در بازارهای جهانی قیمت طلا تحت تاثیر افزایش ارزش دلار و احتمال افزایش نرخ بهره از سوی آمریکا، کاهش یافت. در صورتی که نرخ بهره در آمریکا بالا برود احتمال کاهش بیشتر نرخ طلا در روزهای آتی وجود خواهد داشت.

img

لبنیات به قیمت قبل برگشت/ گران‌فروشی را گزارش کنید

بعد از افزایش قیمت غیرقانونی برخی واحدهای تولیدکننده لبنیات، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از بازگشت قیمت‌ها به میزان قبل خبر داد و از مردم خواست موارد گران‌فروشی را گزارش کنند.

img

شماره‌های ناشناس از کجا سبز می‌شوند؟

با شما تماس می‌گیرند، سراغ تلفن می‌روید اما شماره‌ای بر روی دستگاهتان نمایش داده نشده؛ ماجرا از چه قرار است؟

img

ایکر مقدس در راه ایتالیا؟

ایکر کاسیاس قصد دارد سال آینده در لیگ فوتبال ایتالیا به میدان برود.

img

حکم ۳۰ سال زندان برای مربی فوتبال متجاوز

بری بنل، مربی پیشین تیم فوتبال باشگاه کرو الکساندرا كه در تيم منچستر هم فعاليت داشته است به دلیل آزار جنسی ۱۲ نوجوان به سی سال زندادن محکوم شد.

img

بگذارید بدون منت‌کشی از دیگران و با حفظ عزت، صادقانه تعلیق شویم/ دیگر نمی‌توانیم گواهی پزشک تهیه کنیم و به حریف پیشین ببازیم

رئیس فدراسیون کشتی گفت: با اتفاقی که در جریان کشتی علیرضا کریمی در لهستان افتاد، دیگر نمی‌توانیم گواهی پزشک تهیه کنیم و به حریف پیشین ببازیم.

img

حکم محرومیت برای کریمی به معنای پایان پرونده تعلیق کشتی ایران نیست

آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم ایران، به دلیل محرومیت ۶ ماهه از سوی اتحادیه جهانی کشتی، فرصت حضور در ۲ رویداد مهم قهرمانی آسیا و جام جهانی را از دست داد.

img

تامین هزینه افطاری کلیه دستگاه‌های اجرایی ممنوع شد

تامین هزینه افطاری کلیه دستگاه‌های اجرایی براساس مصوبه امروز مجلس مطلقا ممنوع اعلام شد.

img

جناب شهردار تا دیر نشده در شیوه عزل و نصب ها بازنگری کنید!

اولین نشست خبری سخنگوی شورای شهر با اصحاب رسانه در حالی برگزار شد که تقریبا تمامی خبرنگاران با یک اجماع از روی بصیرت و توافق قلبی نانوشته با انتصابات اخیر شهردار کرج مخالفت کرده و مهمترین دغدغه خود را به این سؤال اختصاص دادند که چرا بدون توجه به اصل شایسته‌سالاری افراد در شهرداری کرج عزل و نصب می‌شوند.

img

ثبت نام متقاضیان شرکت در مراسم معنوی اعتکاف

زمان ثبت نام متقاضیان شرکت در مراسم معنوی اعتکاف در بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) اعلام شد.

img

ارائه تخفیفات بیمه‌‌ای به خبرنگاران سراسر کشور

انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران با بیمه ایران و خانه کارگر تفاهم نامه امضا کرد؛ خبرنگاران از این پس می‌توانند از تخفیفات بیمه‌‌ای شامل خودرو‌، آتش‌سوزی‌، زلزله‌، حوادث انفرادی بهره‌مند شوند.