کدخبر: 3414 ۲۰:۲۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ سرویس: اجتماعی
رستاخیزخبر گزارش می دهد

اختلاف نظر شورای شهر کرج در تسریع ارائه طرح تفضیلی

image

شانزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر کرج با محوریت بررسی بودجه‌های کمیسیون عمرانی تشکیل شد.

به گزارش رستاخیز خبر؛ در این جلسه طرح دو فوریتی در مورد تسریع در ارائه طرح تفضیلی شهر کرج در صحن شورا مطرح شد که به اتفاق اکثریت به تصویب رسید. در این درخواست تأکید شده بود، از آنجایی که تمام لوایحی که به کمیسیون عمران ارجاع می‌شود به نوعی به طرح تفضیلی مرتبط است و بعد از 18 ماه از آخرین طرح، هنوز طرح تفضیلی جدید ارائه نشده است، پیگیری علت این امر مورد توجه قرار گیرد.

این طرح تفضیلی، سند مرجع و بالادستی در تصمیم‌گیری‌های مدیریت شهری، با اختلاف نظر اعضای شهر روبرو شد.

سارا دشتگرد، رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج با بیان این که حل بسیاری از موضوعات شهری به این طرح تفضیلی ارتباط مستقیم دارد، گفت: وظیفه شورای شهر نیست که به پی گیری علت عدم ارائه طرح تفضیلی بپردازد. لذا از شهرداری خواهشمندیم که این پیگیری‌ها را در اولویت قرار دهد تا بخشی از مشکلات مربوط به شهروندان حل شود.  

احد رسولی با طرح چند سؤال سعی در شفاف نمودن این طرح کرد و گفت: به طور معمول افق طرح‌های درون سازمانی 10 ساله است، آیا این افق همچنان پابرجاست؟ از آنجایی که افق طرح تفضیلی 5 ساله و طرح جامع 10 ساله است، این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که آیا این زمان برای بازنگری طرح تفضیلی قدیم صرف شده یا طرحی جدید در حال بررسی است. وی در ادامه طرح سؤالات خود اظهار داشت: علت عدم همکاری راه و شهرسازی در ارائه این طرح چیست؟ آیا در تفاهم‌نامه بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری انتفاع یا همکاری استان تهران نیز ملاک است یا فقط البرز مد نظر است؟

وی با اعلام اینکه طرح تفضیلی دارای ایرادات فراوانی است و از سند بالادستی موجهی برخوردار نیست، گفت: وقتی طرح از اساس دارای ایراد باشد، نمی‌تواند مبنای دقیقی برای مطالعات بعدی باشد. لذا پیشنهاد تجزیه و تحلیل طرح تفضیلی و بررسی دقیق آن مورد تأکید قرار می‌گیرد وگرنه در آینده با چالش‌هایی جدی روبرو خواهیم شد.   

سلیم‌نژاد نیز در اعتراض به عدم ارائه به موقع طرح تفضیلی گفت: ابتدا باید علت این امر را جویا شد و از وزرات راه و شهرسازی و اداره کل راه و شهرسازی البرز علت این تأخیر را پرسید و در صورت عدم پاسخ آنان کار را از مقامات بالاتر پیگیری کرد.  

منصور وحیدی نیز با بیان اینکه در دوره‌های قبل با این موضوع به صورت جدی برخورد نشده است، گفت: رویکرد شورای شهر ایجاد تحولات منطقه‌ای و بنیادی در شهر و پیگیری مطالبات مردم است ولی متأسفانه این امر در دوره‌های قبل مغفول ماند و حتی در در بخش فرادستی و سطح کشوری نیز پیگیری نشد.

عباس زارع جزو مخالفین با بازنگری این طرح بود و اظهار داشت: از آنجایی که بدون در نظر گرفتن قوانین نمی‌توانیم تغییری در آنها ایجاد کنیم و از سویی مهلت اجرایی شدن طرح تفضیلی تا سال 92 بوده است، در صورت درخواست بازنگری همه اقدامات را باید از صفر شروع کنیم که منطقی نیست.

وی در این مورد دو راهکار ارائه داد: اول اینکه سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی را در این مورد جویا شد و در قالب تذکری شهردار را مکلف کرد که موضوع را پیگیری کند. شورای شهر همچنین به عنوان نماینده مردم مکاتبه‌ای با وزارت راه و شهرسازی مبنی بر تسریع این امر داشته باشد تا جلوی خسارت بیشتر از این را بکاهد.

حسین محمدی با اشاره به این که طرح جامع طرحی فرادستی است و طرح تفضیلی باید در چارچوب آن باشد، گفت: می‌بایست شهرداری را مکلف کرد که در تسریع ارائه آن تلاش کند چرا که شهر را نمی‌توان معطل نگاه داشت.

اما مهدی حاجی قاسمی از زاویه کارشناسی دیگری به این موضوع نگاه کرد که طرح تفضیلی مهم است ولی کیفیت را نباید فدای سرعت کرد. وی با این منطق که اگر طرح تفضیلی در اثر سرعت و سهل‌انگاری ارائه شود کارآیی لازم را ندارد، تصریح کرد: بالای 100 درصد تخلفات ناشی از همین ناکارآیی طرح تفضیلی است.  

رحیم خستو عضو دیگر شورای شهر نیز ارزش یک پروژه را بر اجرای درست و به موقع آن دانست و اظهار داشت: وقتی زمان تحویل یک پروژه بگذرد عملا بی‌ارزش می‌شود. شهر موجودی مرده نیست که منتظر طرح و لوایح بماند. از طرفی ابهام همیشه سرآغاز فساد است و اگر رانت اطلاعاتی در مورد موضوعی بوجود بیاید زمینه فساد فراهم خواهد شد لذا درخواست من اینست که این ادبیات  و حس مسئولیت‌پذیری منتقل شود. 

شایان ذکر است طبق قانون، طرح تفضیلی در سال 88 با اعتبار 5 ساله ابلاغ شد اما از سال 93 تا کنون خبری از ارائه این طرح نیست؛ در حالی که قرار بود تا سال 95 ارائه شود. در آن سالها که البرز در حال تغییر و تحول استان شدن و اوج رونق و تبدیل شدن استان بود، مجوزهای ساخت و ساز زیادی ارائه شد که اینک با مشکلات عدیده روبرو شده است.

در پایان این جلسه طرح دوفوریتی تسریع در ارائه طرح تفصیلی کرج با قید انجام مکاتبات لازم از سوی شورا و شهرداری با وزارت راه و شهرسازی به تصویب رسید.

 

 *گزارش از: تیلدا حسینی

انتهای پیام/

خبرنگار32901
برچسب‌هاشورای شهر کرج

http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
دكتر عليخاني
برگزیده
پیشخوان روزنامه (96/08/30)
یادداشت
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
پنجمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

وضعیت طاهری در پرسپولیس تا چند روز آینده مشخص می‌شود/ وزیر ورزش فعلا جایگزینی برای وی مد نظر ندارد

عضو هیات مدیره پرسپولیس گفت: اخبار موثقی دارم که وزیر ورزش فعلا قرار نیست کسی را به عنوان جایگزین طاهری ببیند و جلسه بگذارد. امیدوارم ظرف همین چند روز آینده وضعیت و ادامه همکاری او با پرسپولیس مشخص شود.

img

خیال فیروزه‌ای به گالری فردا می‌آید

آثار فیروزه بختیاری در نمایشگاهی تحت عنوان "خیال فیروز‌ه‌ای" در گالری فردا به نمایش درخواهد آمد.

img

مشاور و مدیرکل حراست استانداری البرز منصوب شد

استاندار البرز طی حکمی مشاور و مدیرکل حراست استانداری را منصوب کرد.

img

دعوت پوتین از روحانی برای سفر به «سوچی»

رئیس‌جمهور چهارشنبه برای سفری یک‌روزه به روسیه سفر می‌کند.

img

١٢هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستائیان اختصاص می یابد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:12 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال روستائیان و شهرهای کمتر از١٠ هزار نفر درنظر گرفته شده است و با ایجاد اشتغال می توانیم گامی برای رفع فقر برداریم.

img

نقشه ایمنی راه‌های کشور تهیه شد

​معاون وزیر راه و شهرسازی از تهیه نقشه ایمنی راه‌های کشور و ارسال آن به دفتر معاون اول رییس‌جمهوری برای تایید خبر داد و گفت: در ۷ سال اخیر تعداد مسافران حمل‌ونقل ریلی از ۲۸ میلیون نفر به ۲۳ میلیون نفر کاهش یافته است.

img

تجهیز هواپیمایی امارات به اینترنت وای.فای

هواپیمایی امارات قصد دارد تا سال 2020 میلادی هواپیماهای بویینگ 777 ایکس موجود در ناوگان خود را به اینترنت وای.فای مجهز کند.

img

تاکسی‌های اینترنتی از waze استفاده نکنند

در پی محدودیت‌هایی که درباره‌ استفاده از اپلیکیشن ویز اعمال شد، رانندگان تاکسی‌یاب‌های اینترنتی موظف شده‌اند که از این اپلیکیشن استفاده نکنند.

img

باشگاه سیاه جامگان تغییر نام داد

تیم قدیمی شهر مشهد از ادامه لیگ برتر با نامی جدید به میدان خواهد؛ عنوانی که همان معنا و مفهوم سیاه جامگان را خواهد داشت.

img

برگزاری مراسم معارفه رئیس جدید روابط عمومی فدراسیون فوتبال

مراسم معارفه رئیس جدید روابط عمومی فدراسیون فوتبال با حضور تاج وساکت برگزار شد.

img

امیدواریم میزبانی ما در مقابل تیم‌های عربستانی رای بیاورد

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص میزبانی مسابقات باشگاه‌های آسیا گفت: پنج‌شنبه جلسه کمیته مسابقات AFC برگزار می‌شود و امیدواریم میزبانی ما در بازی با تیم‌های عربستانی رای بیاورد.

img

گرشاسبی: مشکل مالیاتی پرسپولیس در حال حل شدن است

عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس تاکید کرد: مشکل مالیاتی باشگاه پرسپولیس با حمایت دولت در حال حل شدن است.

img

ساخت 15 کانکس از 450 کانکس مورد نیاز توسط استان البرز در مناطق زلزله‌زده

فرمانده سپاه امام حسن‌مجتبی(ع) استان البرز با بیان اینکه استان البرز تامین اسکان موقت ۷ روستا زلزله‌زده را به عهده گرفته است، گفت: در حال حاضر ۱۵ کانکس ساخته شده، با توجه به آمار به ساخت ۴۵۰ کانکس دیگر نیاز است.

img

هوای کرج ناسالم است/آلودگی هوا در نظرآباد و ساوجبلاغ

طبق اعلام اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان البرز وضعیت کیفی هوای شهرستان‌های استان در شرایط ناسالم قرار دارد.

img

رتبه دهم کتاب‌خوانی در سطح کشور برای البرز

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز گفت: با وجود زیرساخت ضعیف کتابخانه‌های استان البرز این استان دارای رتبه دهم کتاب‌خوانی در سطح کشوراست.

img

ارسال یکباره چند پیام متوالی در توئیتر امکان پذیر می‌شود

توئیتر مشغول آزمایش ویژگی «توییت استورم» است که به کاربر اجازه می‌دهد فقط با فشار یک دکمه چند پیام را به طور متوالی منتشر کند.