کدخبر: 3414 ۲۰:۲۶ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۳ سرویس: اجتماعی
رستاخیزخبر گزارش می دهد

اختلاف نظر شورای شهر کرج در تسریع ارائه طرح تفضیلی

image

شانزدهمین جلسه شورای اسلامی شهر کرج با محوریت بررسی بودجه‌های کمیسیون عمرانی تشکیل شد.

به گزارش رستاخیز خبر؛ در این جلسه طرح دو فوریتی در مورد تسریع در ارائه طرح تفضیلی شهر کرج در صحن شورا مطرح شد که به اتفاق اکثریت به تصویب رسید. در این درخواست تأکید شده بود، از آنجایی که تمام لوایحی که به کمیسیون عمران ارجاع می‌شود به نوعی به طرح تفضیلی مرتبط است و بعد از 18 ماه از آخرین طرح، هنوز طرح تفضیلی جدید ارائه نشده است، پیگیری علت این امر مورد توجه قرار گیرد.

این طرح تفضیلی، سند مرجع و بالادستی در تصمیم‌گیری‌های مدیریت شهری، با اختلاف نظر اعضای شهر روبرو شد.

سارا دشتگرد، رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج با بیان این که حل بسیاری از موضوعات شهری به این طرح تفضیلی ارتباط مستقیم دارد، گفت: وظیفه شورای شهر نیست که به پی گیری علت عدم ارائه طرح تفضیلی بپردازد. لذا از شهرداری خواهشمندیم که این پیگیری‌ها را در اولویت قرار دهد تا بخشی از مشکلات مربوط به شهروندان حل شود.  

احد رسولی با طرح چند سؤال سعی در شفاف نمودن این طرح کرد و گفت: به طور معمول افق طرح‌های درون سازمانی 10 ساله است، آیا این افق همچنان پابرجاست؟ از آنجایی که افق طرح تفضیلی 5 ساله و طرح جامع 10 ساله است، این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که آیا این زمان برای بازنگری طرح تفضیلی قدیم صرف شده یا طرحی جدید در حال بررسی است. وی در ادامه طرح سؤالات خود اظهار داشت: علت عدم همکاری راه و شهرسازی در ارائه این طرح چیست؟ آیا در تفاهم‌نامه بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری انتفاع یا همکاری استان تهران نیز ملاک است یا فقط البرز مد نظر است؟

وی با اعلام اینکه طرح تفضیلی دارای ایرادات فراوانی است و از سند بالادستی موجهی برخوردار نیست، گفت: وقتی طرح از اساس دارای ایراد باشد، نمی‌تواند مبنای دقیقی برای مطالعات بعدی باشد. لذا پیشنهاد تجزیه و تحلیل طرح تفضیلی و بررسی دقیق آن مورد تأکید قرار می‌گیرد وگرنه در آینده با چالش‌هایی جدی روبرو خواهیم شد.   

سلیم‌نژاد نیز در اعتراض به عدم ارائه به موقع طرح تفضیلی گفت: ابتدا باید علت این امر را جویا شد و از وزرات راه و شهرسازی و اداره کل راه و شهرسازی البرز علت این تأخیر را پرسید و در صورت عدم پاسخ آنان کار را از مقامات بالاتر پیگیری کرد.  

منصور وحیدی نیز با بیان اینکه در دوره‌های قبل با این موضوع به صورت جدی برخورد نشده است، گفت: رویکرد شورای شهر ایجاد تحولات منطقه‌ای و بنیادی در شهر و پیگیری مطالبات مردم است ولی متأسفانه این امر در دوره‌های قبل مغفول ماند و حتی در در بخش فرادستی و سطح کشوری نیز پیگیری نشد.

عباس زارع جزو مخالفین با بازنگری این طرح بود و اظهار داشت: از آنجایی که بدون در نظر گرفتن قوانین نمی‌توانیم تغییری در آنها ایجاد کنیم و از سویی مهلت اجرایی شدن طرح تفضیلی تا سال 92 بوده است، در صورت درخواست بازنگری همه اقدامات را باید از صفر شروع کنیم که منطقی نیست.

وی در این مورد دو راهکار ارائه داد: اول اینکه سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی را در این مورد جویا شد و در قالب تذکری شهردار را مکلف کرد که موضوع را پیگیری کند. شورای شهر همچنین به عنوان نماینده مردم مکاتبه‌ای با وزارت راه و شهرسازی مبنی بر تسریع این امر داشته باشد تا جلوی خسارت بیشتر از این را بکاهد.

حسین محمدی با اشاره به این که طرح جامع طرحی فرادستی است و طرح تفضیلی باید در چارچوب آن باشد، گفت: می‌بایست شهرداری را مکلف کرد که در تسریع ارائه آن تلاش کند چرا که شهر را نمی‌توان معطل نگاه داشت.

اما مهدی حاجی قاسمی از زاویه کارشناسی دیگری به این موضوع نگاه کرد که طرح تفضیلی مهم است ولی کیفیت را نباید فدای سرعت کرد. وی با این منطق که اگر طرح تفضیلی در اثر سرعت و سهل‌انگاری ارائه شود کارآیی لازم را ندارد، تصریح کرد: بالای 100 درصد تخلفات ناشی از همین ناکارآیی طرح تفضیلی است.  

رحیم خستو عضو دیگر شورای شهر نیز ارزش یک پروژه را بر اجرای درست و به موقع آن دانست و اظهار داشت: وقتی زمان تحویل یک پروژه بگذرد عملا بی‌ارزش می‌شود. شهر موجودی مرده نیست که منتظر طرح و لوایح بماند. از طرفی ابهام همیشه سرآغاز فساد است و اگر رانت اطلاعاتی در مورد موضوعی بوجود بیاید زمینه فساد فراهم خواهد شد لذا درخواست من اینست که این ادبیات  و حس مسئولیت‌پذیری منتقل شود. 

شایان ذکر است طبق قانون، طرح تفضیلی در سال 88 با اعتبار 5 ساله ابلاغ شد اما از سال 93 تا کنون خبری از ارائه این طرح نیست؛ در حالی که قرار بود تا سال 95 ارائه شود. در آن سالها که البرز در حال تغییر و تحول استان شدن و اوج رونق و تبدیل شدن استان بود، مجوزهای ساخت و ساز زیادی ارائه شد که اینک با مشکلات عدیده روبرو شده است.

در پایان این جلسه طرح دوفوریتی تسریع در ارائه طرح تفصیلی کرج با قید انجام مکاتبات لازم از سوی شورا و شهرداری با وزارت راه و شهرسازی به تصویب رسید.

 

 *گزارش از: تیلدا حسینی

انتهای پیام/

خبرنگار32901
برچسب‌هاشورای شهر کرج

http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/07/27)
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
chatr sefid
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

چند استاندار بازنشسته تغییر می کنند؟

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در وزارت کشور اظهارداشت: پس از ابلاغ اصلاحیه ماده واحده این قانون از سوی رئیس جمهور، پرونده اداری و استخدامی مدیران وزارت کشور از حیث شمول یا عدم شمول در قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستور کار قرار گرفت.

img

هنوز برآوردی از مدیران بازنشسته در استان نداریم/ استاندار البرز بازنشسته است

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا با اشاره به ابلاغ اصلاحیه قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: اجرای این قانون می‌تواند زمینه را برای ورود جوانان به عرصه‌های مدیریتی کشور فراهم کند.

img

اول عظمت ایران، دوم اقتدار جمهوری اسلامی و سوم شکست ناپذیری ملت ایران

رهبر معظم انقلاب امروز (پنج‌شنبه) در جمع شرکت‌کنندگان در همایش ده‌ها هزارنفری بسیجیان استان تهران در ورزشگاه آزادی حضور یافتند.

img

حضور رهبر انقلاب در همایش «خدمت بسیجیان» استادیوم آزادی

رهبر معظم انقلاب روز پنج‌شنبه ۱۲ مهر در جمع شرکت‌کنندگان در همایش ده‌ها هزار‌نفری بسیجیان استان تهران در ورزشگاه آزادی حضور خواهند یافت.

img

بورس در گیر و دار عرضه اولیه و تحریم

علیرغم تحریم‌های جدید آمریکا که روز گذشته اعلام شد، امروز بازار سهام به دلایلی از جمله عرضه اولیه‌ای که بعد از مدت‌ها صورت گرفت، توانست تا حدودی پایداری خود را حفظ کند.

img

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی: FATF اطمینان می‌دهد که ایران محلی امن برای سرمایه‌گذاری است

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی با تاکید بر این که انجام خواسته‌های FATF امکان داد و ستد ایران با سایر کشورها را فراهم می کند، گفت: ایران با این کار به جهان نشان خواهد داد که چارچوب قانونی محکمی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم دارد.

img

هم بورس ریخت، هم سکه، هم دلار و هم خودرو

اقتصاد ایران دومین روز هفته را در حالی سپری کرد که ریزش نه فقط در بازارهای خودرو، طلا و سکه و ارز که حتی در بورس اوراق بهادار ادامه یافت، این ریزش اما زمینه رونق بازار را فراهم نکرده است چرا که بسیاری از مشتریان بالقوه بازارها در انتظار ریزش بیشتر قیمت‌ها هستند. 

img

احتمال توقف تولید محصولات سرفیس مایکروسافت

تحلیلگران فعال در موسسه تحقیقاتی کانالیز برآورد کرده‌اند که مایکروسافت احتمالا از سال آینده میلادی دیگر محصولات سری سرفیس خود را تولید نخواهد کرد.

img

بازتاب جهانی حضور زنان در "آزادی"

حضور زنان برای تماشای دیدار ایران و بولیوی در ورزشگاه آزادی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشت.

img

داوران کویتی دیدار ایران - بولیوی را قضاوت می‌کنند

قضاوت دیدار تیم‌های فوتبال ایران و کویت بر عهده داوران کویتی قرار گرفت.

img

بابک حاتمی رسما به سپیدرود رشت پیوست

بازیکن سابق تیم‌های پرسپولیس و سایپا با عقد قرارداد رسمی به سپیدرود رشت پیوست.

img

۱۱ تیم پیروز اروپا

تنها ۱۱ تیم در لیگ‌های اروپایی همه بازی‌های این فصلشان را با پیروزی به پایان رسانده‌اند.

img

دانشگاهها دولت را نقد کنند/می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

رییس‌جمهور گفت: دانشگاه نقش بسیار مهمی در علم،‌فرهنگ و در جامعه‌پذیری نسل جوان در انضباط و قانونمداری و در نقش مهارت‌هایی که دانشجویان از این محیط می‌آموزند، دارد.

img

مضرات زیاده‌روی در مصرف ویتامین A

ویتامین A از جمله مواد مغذی مهم برای بدن است اما افراط در مصرف آن می‌تواند تراکم استخوانی را کاهش داده و فرد را در معرض شکستگی استخوانی قرار دهد.

img

کشف بیش از ۱۱ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در کشور

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۱۱ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در هفته اخیر در کشور خبر داد.

img

با رای وزیر کشور مبنی بر مخالفت با ماموریت فرماندار کرج در شهرداری موافقت شد

در نود و سومین جلسه رسمی شورای شهر کرج که با موضوع انتخاب شهردار آغاز شد، با رای وزیر کشور مبنی بر مخالفت با ماموریت فرماندار کرج در شهرداری موافقت شد.