کدخبر: 3306 ۱۲:۱۳ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ سرویس: اجتماعی
یادداشت/شهردار کرج

ثروت دور ريختني زباله ي شهري

image

زباله ها و پسماندهاي مواد غذايي اگر چه صورتي نازيبا دارند و شهروندان از آنها به عنوان دور ريز ياد مي كنند، اما اگر در چرخه بازيافت و باز آفريني قرار گيرند، نه تنها مواد زايد تلقي نخواهند شد كه مي توانند به عنوان ثروت و سرمايه شهر محسوب شوند.

واقعيت اين است كه توليد روز افزون زباله از جمله كاغذ و مقوا و دفع غير اصولي آن در محيط زيست، علاوه بر هدر دادن سرمايه هاي ملي، باعث از بين رفتن منابع طبيعي مي شود. ما از گذشته رسم نامباركي را به ارث برده ايم و هنوز هم بر همان مسير حركت مي كنيم كه زباله هاي توليدي در ایران یا در خاک دفن شده یا بیشتر در طبیعت، در مناطقی نزدیک شهرها، انبار می شوند، تا بعد سوزانده شوند. همۀ این راه ها برای محیط زیست خطرناک است و باعث فرسایش خاک، آلودگی هوا، زشت کردن طبیعت و نامناسب شدن محیط طبیعی برای حیات وحش می شود.

در حال حاضر شهروندان پايتخت كشور، روزانه بیش از هفت هزار تن زباله تولید می کنند كه اين رقم در شهر كرج در مواردي به 1100 تن در شبانه روز مي رسد. تا جايي كه در همين چند روز قبل ميزان توليد زباله اين شهر روزانه 900 تن اعلام شد. مي دانيم كه توليد زباله مقادیر زیادی گاز گلخانه اي و دي اكسيد كربن توليد مى کند و حجم زیادی شيرابه از آن خارج مي شود كه سبب آلودگی آب های زیر زمینی و خاك مي شود. بخشي از پسماندهاي ما به صورت معمول از فعالیت های روزمره انسان ها در شهرها، روستاها و خارج از آْنها از قبیل زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی است. بخشي ديگر پسماندهای عفونی و زیان آور ناشی از بیمارستانها، مراکز بهداشتی، درمانی و آزمایشگاههای تخصصی طبی استدر اين ميان پس مانده های غذایی مهم‌ترین قسمت زباله است، چرا که از یک سو به دلیل تخمیر و فساد سریع، بوي نامطبوع تولید مي كند و محل مناسبی برای رشد و تکثیر مگس و سایر حشرات و جوندگان است و از سوی دیگر به دلیل قابلیت تهیه کود (کمپوست) حائز اهمیت است. ترديدي وجود ندارد كه زباله هاي بيمارستاني به دليل آثار زيانباري كه بر جاي مي گذارند بايد به طور كامل معدوم شوند.

اگر چه در دنیای امروز از زباله ها به عنوان یکی از معضلات شهری نام برده می شود، اما تابحال کسی به این  پرسش پاسخ نداده است که هركدام از ما چه مسئولیتی در قبال شهر خود و آیندگان داريم؟ بارها شنيده ايم و در رسانه ها خوانده ايم كه برای تولید یک تن کاغذ باید ۱۷ درخت تناور قطع شود؛ در حالی که در همين كلانشهر كرج می توان از بازیافت زباله های خشک و مديريت بهينه مصرف از قطع شمار قابل توجهي درخت در روز جلوگیری کرد. اين همه در حالي اتفاق مي افتد كه بدانيم در اغلب كشورهاي دنيا جمع آوری زباله به شکل هفتگی صورت می گیرد.

از سوي ديگر اهمیت دفع بهداشتى زباله ها زماني بر همه روشن خواهد شد که خطرات ناشى از آنها به خوبى شناخته شوند. زباله ها نه فقط باعث تولید بیمارى، تعفن و زشتى مناظر مى گردند، بلکه مى توانند به وسیله آلوده کردن خاک، آب و هوا خسارت فراوانى را به بار آورند. به همان اندازه که ترکیبات زباله ها مختلف است خطرات ناشى از مواد تشکیل دهنده آنها نیز مى توانند متفاوت باشد. لذا جمع آورى، حمل و نقل و دفع این مواد بایستى به طریقى باشد که تاثیر خطرات ناشى از آنها بر سلامتى انسان به حداقل ممکن کاهش یابدجاي تاسف و تاثر است كه مي شنويم هنوز 40 در صد از زباله شهر كرج در خودروهاي روباز و به صورت سنتي جمع آوري مي شود.

اگر چه در ایران بازیافت مواد قدمتى طولانى داشته و به بخشى از فرهنگ جامعه ما تبدیل شده است اما بي توجهي به همين فرهنگ ريشه دار از سوي مديران، مانع آن شده است تا با افزايش حجم توليد زباله، تفكيك به همين ميزان رشد و در چرخه فرهنگ شهروندان جاي خود را باز كند. با اين وجود همه بايد دست به دست هم دهيم و براي آنكه شهر را با كمترين خسارت به نسل هاي بعد تحويل دهيم، راهي نداريم جز آنكه مشاركت جامعه را طلب كنيم و نيروي توانمند و استعداد فرهنگي شهروندان را به كار گيريم تا بتوانيم از هدر رفت ثروت و سرمايه ملي جلوگيري كرده و هزينه هاي ناشي از جمع اوري زباله اين شهر - كه سالانه 150 ميليارد تومان است - را صرف خدمات عمومي به شهروندان كنيم. چنين كاري ميسر و ممكن است مادامي كه مردم را باور كنيم.


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
برگزیده
پیشخوان روزنامه (96/12/04)
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

هواپیمای آسمان 4 دقیقه قبل از سقوط وضعیت عادی داشته است

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه 4 دقیقه پیش از سقوط هواپیما مکالمه‌ تلفنی یکی از مسافران وجود دارد، افزود: این مکالمه بسیار عادی بوده و نشان می‌دهد که شرایط هواپیما پیش از سقوط عادی بوده و مشکلی وجود نداشته است.

img

بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار در کشور داریم

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه گفت: من امروز باید در خدمت شما با وجود معضلات و مشکلات و انتظاراتی که وجود دارد از شما کمک بخواهم.شما نباید ما را تنها بگذارید و باید کمک کنید.

img

عذرخواهی کنید و استعفا بدهید

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مسئولان حمل‌ونقل هوایی کشور در انجام وظایف خود کوتاهی کرده و باید هرچه زودتر استعفا دهند، گفت: درصورتی که مسئولان این کار را نکنند، مجلس اقدامات لازم را درخصوص سانحه سقوط ATR آسمان انجام می‌دهد.

img

تعیین تکلیف سؤال از روحانی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تعیین تکلیف سؤال از رئیس‌جمهور تا ۶ اسفند خبر داد.

img

بانک‌ها ٢٠٠ هزار میلیارد تسهیلات می‌دهند؟

با توجه به عملکرد ۱۰ ماهه بانک‌ها در تسهیلات‌دهی، باید برای رسیدن به پیش‌بینی پرداخت ۶۷۰ هزار میلیاردی در سال جاری حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر طی دو ماه تسهیلات پرداخت کنند. تحقق این امر با توجه به شرایط موجود چندان قابل پیش بینی نیست.

img

قیمت طلا کاهش یافت / احتمال کاهش بیشتر در روزهای آینده

امروز در بازارهای جهانی قیمت طلا تحت تاثیر افزایش ارزش دلار و احتمال افزایش نرخ بهره از سوی آمریکا، کاهش یافت. در صورتی که نرخ بهره در آمریکا بالا برود احتمال کاهش بیشتر نرخ طلا در روزهای آتی وجود خواهد داشت.

img

لبنیات به قیمت قبل برگشت/ گران‌فروشی را گزارش کنید

بعد از افزایش قیمت غیرقانونی برخی واحدهای تولیدکننده لبنیات، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از بازگشت قیمت‌ها به میزان قبل خبر داد و از مردم خواست موارد گران‌فروشی را گزارش کنند.

img

شماره‌های ناشناس از کجا سبز می‌شوند؟

با شما تماس می‌گیرند، سراغ تلفن می‌روید اما شماره‌ای بر روی دستگاهتان نمایش داده نشده؛ ماجرا از چه قرار است؟

img

ایکر مقدس در راه ایتالیا؟

ایکر کاسیاس قصد دارد سال آینده در لیگ فوتبال ایتالیا به میدان برود.

img

حکم ۳۰ سال زندان برای مربی فوتبال متجاوز

بری بنل، مربی پیشین تیم فوتبال باشگاه کرو الکساندرا كه در تيم منچستر هم فعاليت داشته است به دلیل آزار جنسی ۱۲ نوجوان به سی سال زندادن محکوم شد.

img

بگذارید بدون منت‌کشی از دیگران و با حفظ عزت، صادقانه تعلیق شویم/ دیگر نمی‌توانیم گواهی پزشک تهیه کنیم و به حریف پیشین ببازیم

رئیس فدراسیون کشتی گفت: با اتفاقی که در جریان کشتی علیرضا کریمی در لهستان افتاد، دیگر نمی‌توانیم گواهی پزشک تهیه کنیم و به حریف پیشین ببازیم.

img

حکم محرومیت برای کریمی به معنای پایان پرونده تعلیق کشتی ایران نیست

آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم ایران، به دلیل محرومیت ۶ ماهه از سوی اتحادیه جهانی کشتی، فرصت حضور در ۲ رویداد مهم قهرمانی آسیا و جام جهانی را از دست داد.

img

تامین هزینه افطاری کلیه دستگاه‌های اجرایی ممنوع شد

تامین هزینه افطاری کلیه دستگاه‌های اجرایی براساس مصوبه امروز مجلس مطلقا ممنوع اعلام شد.

img

جناب شهردار تا دیر نشده در شیوه عزل و نصب ها بازنگری کنید!

اولین نشست خبری سخنگوی شورای شهر با اصحاب رسانه در حالی برگزار شد که تقریبا تمامی خبرنگاران با یک اجماع از روی بصیرت و توافق قلبی نانوشته با انتصابات اخیر شهردار کرج مخالفت کرده و مهمترین دغدغه خود را به این سؤال اختصاص دادند که چرا بدون توجه به اصل شایسته‌سالاری افراد در شهرداری کرج عزل و نصب می‌شوند.

img

ثبت نام متقاضیان شرکت در مراسم معنوی اعتکاف

زمان ثبت نام متقاضیان شرکت در مراسم معنوی اعتکاف در بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) اعلام شد.

img

ارائه تخفیفات بیمه‌‌ای به خبرنگاران سراسر کشور

انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران با بیمه ایران و خانه کارگر تفاهم نامه امضا کرد؛ خبرنگاران از این پس می‌توانند از تخفیفات بیمه‌‌ای شامل خودرو‌، آتش‌سوزی‌، زلزله‌، حوادث انفرادی بهره‌مند شوند.