کدخبر: 3306 ۱۲:۱۳ :: ۱۳۹۶/۰۷/۲۲ سرویس: اجتماعی
یادداشت/شهردار کرج

ثروت دور ريختني زباله ي شهري

image

زباله ها و پسماندهاي مواد غذايي اگر چه صورتي نازيبا دارند و شهروندان از آنها به عنوان دور ريز ياد مي كنند، اما اگر در چرخه بازيافت و باز آفريني قرار گيرند، نه تنها مواد زايد تلقي نخواهند شد كه مي توانند به عنوان ثروت و سرمايه شهر محسوب شوند.

واقعيت اين است كه توليد روز افزون زباله از جمله كاغذ و مقوا و دفع غير اصولي آن در محيط زيست، علاوه بر هدر دادن سرمايه هاي ملي، باعث از بين رفتن منابع طبيعي مي شود. ما از گذشته رسم نامباركي را به ارث برده ايم و هنوز هم بر همان مسير حركت مي كنيم كه زباله هاي توليدي در ایران یا در خاک دفن شده یا بیشتر در طبیعت، در مناطقی نزدیک شهرها، انبار می شوند، تا بعد سوزانده شوند. همۀ این راه ها برای محیط زیست خطرناک است و باعث فرسایش خاک، آلودگی هوا، زشت کردن طبیعت و نامناسب شدن محیط طبیعی برای حیات وحش می شود.

در حال حاضر شهروندان پايتخت كشور، روزانه بیش از هفت هزار تن زباله تولید می کنند كه اين رقم در شهر كرج در مواردي به 1100 تن در شبانه روز مي رسد. تا جايي كه در همين چند روز قبل ميزان توليد زباله اين شهر روزانه 900 تن اعلام شد. مي دانيم كه توليد زباله مقادیر زیادی گاز گلخانه اي و دي اكسيد كربن توليد مى کند و حجم زیادی شيرابه از آن خارج مي شود كه سبب آلودگی آب های زیر زمینی و خاك مي شود. بخشي از پسماندهاي ما به صورت معمول از فعالیت های روزمره انسان ها در شهرها، روستاها و خارج از آْنها از قبیل زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی است. بخشي ديگر پسماندهای عفونی و زیان آور ناشی از بیمارستانها، مراکز بهداشتی، درمانی و آزمایشگاههای تخصصی طبی استدر اين ميان پس مانده های غذایی مهم‌ترین قسمت زباله است، چرا که از یک سو به دلیل تخمیر و فساد سریع، بوي نامطبوع تولید مي كند و محل مناسبی برای رشد و تکثیر مگس و سایر حشرات و جوندگان است و از سوی دیگر به دلیل قابلیت تهیه کود (کمپوست) حائز اهمیت است. ترديدي وجود ندارد كه زباله هاي بيمارستاني به دليل آثار زيانباري كه بر جاي مي گذارند بايد به طور كامل معدوم شوند.

اگر چه در دنیای امروز از زباله ها به عنوان یکی از معضلات شهری نام برده می شود، اما تابحال کسی به این  پرسش پاسخ نداده است که هركدام از ما چه مسئولیتی در قبال شهر خود و آیندگان داريم؟ بارها شنيده ايم و در رسانه ها خوانده ايم كه برای تولید یک تن کاغذ باید ۱۷ درخت تناور قطع شود؛ در حالی که در همين كلانشهر كرج می توان از بازیافت زباله های خشک و مديريت بهينه مصرف از قطع شمار قابل توجهي درخت در روز جلوگیری کرد. اين همه در حالي اتفاق مي افتد كه بدانيم در اغلب كشورهاي دنيا جمع آوری زباله به شکل هفتگی صورت می گیرد.

از سوي ديگر اهمیت دفع بهداشتى زباله ها زماني بر همه روشن خواهد شد که خطرات ناشى از آنها به خوبى شناخته شوند. زباله ها نه فقط باعث تولید بیمارى، تعفن و زشتى مناظر مى گردند، بلکه مى توانند به وسیله آلوده کردن خاک، آب و هوا خسارت فراوانى را به بار آورند. به همان اندازه که ترکیبات زباله ها مختلف است خطرات ناشى از مواد تشکیل دهنده آنها نیز مى توانند متفاوت باشد. لذا جمع آورى، حمل و نقل و دفع این مواد بایستى به طریقى باشد که تاثیر خطرات ناشى از آنها بر سلامتى انسان به حداقل ممکن کاهش یابدجاي تاسف و تاثر است كه مي شنويم هنوز 40 در صد از زباله شهر كرج در خودروهاي روباز و به صورت سنتي جمع آوري مي شود.

اگر چه در ایران بازیافت مواد قدمتى طولانى داشته و به بخشى از فرهنگ جامعه ما تبدیل شده است اما بي توجهي به همين فرهنگ ريشه دار از سوي مديران، مانع آن شده است تا با افزايش حجم توليد زباله، تفكيك به همين ميزان رشد و در چرخه فرهنگ شهروندان جاي خود را باز كند. با اين وجود همه بايد دست به دست هم دهيم و براي آنكه شهر را با كمترين خسارت به نسل هاي بعد تحويل دهيم، راهي نداريم جز آنكه مشاركت جامعه را طلب كنيم و نيروي توانمند و استعداد فرهنگي شهروندان را به كار گيريم تا بتوانيم از هدر رفت ثروت و سرمايه ملي جلوگيري كرده و هزينه هاي ناشي از جمع اوري زباله اين شهر - كه سالانه 150 ميليارد تومان است - را صرف خدمات عمومي به شهروندان كنيم. چنين كاري ميسر و ممكن است مادامي كه مردم را باور كنيم.


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
دكتر عليخاني
برگزیده
پیشخوان روزنامه (96/08/30)
یادداشت
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
پنجمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

خیال فیروزه‌ای به گالری فردا می‌آید

آثار فیروزه بختیاری در نمایشگاهی تحت عنوان "خیال فیروز‌ه‌ای" در گالری فردا به نمایش درخواهد آمد.

img

مشاور و مدیرکل حراست استانداری البرز منصوب شد

استاندار البرز طی حکمی مشاور و مدیرکل حراست استانداری را منصوب کرد.

img

دعوت پوتین از روحانی برای سفر به «سوچی»

رئیس‌جمهور چهارشنبه برای سفری یک‌روزه به روسیه سفر می‌کند.

img

خزان بهاری ها علت معرکه گیری احمدی نژادی‌ها

بار دیگر به ملت ایران ثابت شد که محمود احمدی نژاد حامی مردم مظلوم و آسیب دیده نیست بلکه حامی جریان انحرافی در رأس آنان مشایی و بقایی است! و همه شوهای مظلوم نمایی به خاطر این است که خزان آقایان بهاری فرا رسیده است!

img

١٢هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستائیان اختصاص می یابد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:12 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال روستائیان و شهرهای کمتر از١٠ هزار نفر درنظر گرفته شده است و با ایجاد اشتغال می توانیم گامی برای رفع فقر برداریم.

img

نقشه ایمنی راه‌های کشور تهیه شد

​معاون وزیر راه و شهرسازی از تهیه نقشه ایمنی راه‌های کشور و ارسال آن به دفتر معاون اول رییس‌جمهوری برای تایید خبر داد و گفت: در ۷ سال اخیر تعداد مسافران حمل‌ونقل ریلی از ۲۸ میلیون نفر به ۲۳ میلیون نفر کاهش یافته است.

img

تجهیز هواپیمایی امارات به اینترنت وای.فای

هواپیمایی امارات قصد دارد تا سال 2020 میلادی هواپیماهای بویینگ 777 ایکس موجود در ناوگان خود را به اینترنت وای.فای مجهز کند.

img

تاکسی‌های اینترنتی از waze استفاده نکنند

در پی محدودیت‌هایی که درباره‌ استفاده از اپلیکیشن ویز اعمال شد، رانندگان تاکسی‌یاب‌های اینترنتی موظف شده‌اند که از این اپلیکیشن استفاده نکنند.

img

اخبار موثق دارم وزیر ورزش جلسه ای با جانشین طاهری ندارد

عضو هیات مدیره پرسپولیس گفت: اخبار موثقی دارم که وزیر ورزش فعلا قرار نیست کسی را به عنوان جایگزین طاهری ببیند و جلسه بگذارد. امیدوارم ظرف همین چند روز آینده وضعیت و ادامه همکاری او با پرسپولیس مشخص شود.

img

باشگاه سیاه جامگان تغییر نام داد

تیم قدیمی شهر مشهد از ادامه لیگ برتر با نامی جدید به میدان خواهد؛ عنوانی که همان معنا و مفهوم سیاه جامگان را خواهد داشت.

img

برگزاری مراسم معارفه رئیس جدید روابط عمومی فدراسیون فوتبال

مراسم معارفه رئیس جدید روابط عمومی فدراسیون فوتبال با حضور تاج وساکت برگزار شد.

img

امیدواریم میزبانی ما در مقابل تیم‌های عربستانی رای بیاورد

رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص میزبانی مسابقات باشگاه‌های آسیا گفت: پنج‌شنبه جلسه کمیته مسابقات AFC برگزار می‌شود و امیدواریم میزبانی ما در بازی با تیم‌های عربستانی رای بیاورد.

img

ساخت 15 کانکس از 450 کانکس مورد نیاز توسط استان البرز در مناطق زلزله‌زده

فرمانده سپاه امام حسن‌مجتبی(ع) استان البرز با بیان اینکه استان البرز تامین اسکان موقت ۷ روستا زلزله‌زده را به عهده گرفته است، گفت: در حال حاضر ۱۵ کانکس ساخته شده، با توجه به آمار به ساخت ۴۵۰ کانکس دیگر نیاز است.

img

هوای کرج ناسالم است/آلودگی هوا در نظرآباد و ساوجبلاغ

طبق اعلام اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان البرز وضعیت کیفی هوای شهرستان‌های استان در شرایط ناسالم قرار دارد.

img

رتبه دهم کتاب‌خوانی در سطح کشور برای البرز

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز گفت: با وجود زیرساخت ضعیف کتابخانه‌های استان البرز این استان دارای رتبه دهم کتاب‌خوانی در سطح کشوراست.

img

ارسال یکباره چند پیام متوالی در توئیتر امکان پذیر می‌شود

توئیتر مشغول آزمایش ویژگی «توییت استورم» است که به کاربر اجازه می‌دهد فقط با فشار یک دکمه چند پیام را به طور متوالی منتشر کند.