کدخبر: 3125 ۱۱:۴۵ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ سرویس: اجتماعی

خرافات و باورهای غلط در کشورهای مختلف دنيارا بشناسیم

image

این گزارش 20 خرافه و باور غلط درجهان را به شما معرفی می کند.

به گزارش رستاخیزخبر، خرافات تقريبا در بيشتر کشورهاي دنيا وجود دارد اما اين باورهاي غلط از فرهنگي به فرهنگي ديگر با هم متفاوت است. مثلا در کشور پرتغال، بيشتر مردم معتقدند که به‌عقب راه رفتن بدشانسي مي آورد. يا مردم اسپانيا بر اساس يک سنت و باور قديمي، نيمه شب جشن سال نو 12 حبه انگور را به نيت خوش شانسي در 12 ماه سال جديد ميل مي کنند.
در ايران برخي از قوميت ها اعتقاد دارند که اگر هنگام تحويل سال نو، پول در دست بگيريد در تمام طول سال، جيبتان پر پول خواهد بود. يا مثلا بعضي اعتقاد دارند که اگر قيچي را باز و بسته کنيد، در خانه مشاجره اي رخ خواهد داد و خوش يمن نيست، اگر در ابتداي صبح، گربه سياه ببينيد، بد يمن است يا به طور مثال، مي گويند که براي در امان ماندن از چشم زخم بايد در خانه اسفند دود کرد.
از آنجا که هيچ کدام از انسان ها ناراحتي، بد شانسي، غم يا بي پولي را دوست ندارند، بسياري از آن ها حتي اگر باور عميقي هم به اين خرافه ها نداشته باشند، به اين خاطر که اين باورها دايم در جامعه تکرار مي شود و دهان به دهان مي چرخد، بنا را بر احتياط گذاشته و سعي مي کنند تا حد امکان از مسايلي که عموم مردم مي گويند بد است، پرهيز کنند.
اما نکته جالب اين باورها اينجاست که وقتي خرافات رايج در ديگر کشورهاي جهان را مي خوانيد و به آن ها اعتقادي نداريد، تازه متوجه مي شويد که اين فکرها و عقايد تا چه اندازه مي توانند نادرست و غيرمنطقي باشند و احتمالا حتي از شنيدنشان تعجب کرده و به ناداني اشخاصي که به آن باور دارند، مي خنديد.
در اين راستا، اگر کنجکاو هستيد تا با گوشه اي از باورهاي نادرست مردم در فرهنگ هاي مختلف جهان آشنا شويد، پيشنهاد مي کنيم ادامه مطلب را از نظر بگذرانيد.

هند: گرفتن ناخن ها در شب

در انگلستان مردم براي خوش شانسي، در اولين روز از هر ماه کلمه «خرگوش» را به زبان مي آورند. اين رسم تقريبا 2 هزار سال است که در اين کشور انگليسي رواج دارد و گفته مي شود از قرن 19 شکل گرفته است.
بر اساس افسانه ها، اگر نخستين واژه اي که در اول صبحِ نخستين روز از هر ماه به زبان مي آوريد، «خرگوش خرگوش» باشد، در ادامه ماه بسيار خوش شانس خواهيد بود. اگر به هر دليلي اول صبح يادتان رفت اين عبارت را به زبان بياوريد، مي توانيد شب پيش از رفتن به رختخواب، «شوگرخ شوگرخ» (برعکس واژه خرگوش) را تکرار کنيد.


برزيل: رها کردن کيف پول يا کيف دستي روي زمين

در برزيل مردم اعتقاد دارند که اگر کيف پول يا کيف دستي خود را روي زمين رها کنيد يا جا بگذاريد، دچار بد شانسي مالي خواهيد شد. اين باور در ديگر کشورهاي آمريکاي جنوبي و فيليپين نيز رواج دارد. همچنين، چيني ها هم معتقدند با جا ماندن کيف روي زمين، برکت از خانه مي رود، بر ارزش و اهميت کيف تاکيد مي کنند.
دليل اين اعتقاد شايد اين باشد که وقتي کيف را روي زمين مي گذاريد، يعني پول را بي ارزش خوانده ايد.

صربستان: آب پاشيدن پشت سر مسافر
در صربستان، مردم پشت سر مسافر و عزيزاني که قرار است چند روزي خانه را ترک کنند، براي او آرزوي خوش يمني و سلامت مي کنند. آب به دليل روشنايي و جاري بودن، خوش يمن بشمار مي رود.
در ايران هم ما پشت سر فردي که به سفر مي رود آب مي پاشيم تا سالم و سلامت به مقصد رسيده و دوباره زود به نزد ما بازگردد.


پرتغال: به‌عقب راه رفتن

برخي از مردم کشور پرتغال تصور مي کنند که عقب‌عقب راه رفتن به هيچ عنوان خوش يمن نيست و باور دارند با اين کار شيطان متوجه مي شود که شما کجا هستيد و به کجا مي خواهيد برويد.

ژاپن: مخفي کردن انگشت شست در دست در گورستان

در ژاپن، مردم اغلب انگشتان شست خود را درون مشتشان مخفي مي کنند. دليلش اين است که انگشت شست در اين کشور «انگشت والدين» نام دارد و بر اساس افسانه ها، هنگامي که در گورستان راه مي رويد، بايد اين انگشت را درون دست تا و مخفي کنيد تا به اين طريق از پدر و مادر خود محافظت کرده و از مرگ آن ها پيشگيري کنيد.

آلمان: آب نوشيدن به سلامتي کسي

آلماني ها معتقدند اگر يک ليوان آب را به سلامتي کسي بنوشيد، در واقع بد يمني و حتي مرگ را براي او آرزو کرده ايد. اين باور ژرمن ها در يونان باستان ريشه دارد. بر اساس افسانه هاي يوناني، ارواح مردگان عموما از رودخانه Lethe آب مي نوشند، رودي که به الهه فراموشي نسبت داده مي شود. پس از نوشيدن از آب رودخانه، ارواح، پيش از ورود به دنياي اموات زندگي خود روي زمين را فراموش مي کنند.

سوئد: درج حروف A يا K روي درپوش چاله هاي

کمتر کسي به نقش و نوشته هاي درج شده روي درپوش هاي چاه هاي شهري دقت مي کند، اما سوئدي اعتقاد دارند که حروف درج شده روي آن ها مي تواند موجب خوش شانسي يا بدشانسي بشود. درپوش هايي که روي آن ها K حک شده، موجب خوش شانسي مي شوند زيرا حرف آغازين واژه سوئدي به مفهوم «عشق» است.
درست برعکس، اگر حرف A روي درپوش نوشته شده باشد مفهوم خوبي ندارد و مي گويند موجب بديمني است. حرف آ آغازگر واژه اي سوئدي به مفهوم «شکستن قلب» است.
اما در واقعيت، حرف "K” سرواژه‌ي kallvatten يعني آب تميز و "A” سرواژه‌ي avloppsvatten به مفهوم فاضلاب است.

کشور رواندا: خوردن گوشت بز توسط زنان

در کشور رواندا اعتقاد دارند که زنان نبايد گوشت بز مصرف کنند زيرا موجب توقف رشد موها و لجاجت و خيره‌سري مي شود. البته برخي مي گويند که اين خرافه را مردان باب کرده اند تا خودشان به تنهايي گوشت هاي بز را ميل کنند.

چين: شماره4

برخي از مردم در کشور چين از عدد 4 گريزان هستند. همان طور که برخي از ايراني ها عدد 13 را نحس مي دانند، عدد 4 براي چيني ها شوم و بد يمن است. دليلش هم اين است که تلفظ عدد 4 به زبان چيني، به آواي واژه «مرگ» تشابه زيادي دارد و به همين خاطر چندان از اين رقم خوششان نمي آيد.

روسيه: گل زرد

همانند همه کشورهاي جهان، اهداي گل به فرد موردعلاقه تان، نشانه عشق و محبت است. اما روس ها اعتقاد دارند که گل زرد چندان خوش يمن نيست و مي تواند باعث جدايي و خيانت دو دلداده به هم و حتي مرگ يکي از آن ها بشود. به همين خاطر، در اين کشور هرگز دو نفر به هم گل زرد هديه نمي دهند.

مصر: باز و بسته کردن قيچي بدون اينکه چيزي با آن برش دهيد

در مصر، خرافات متعددي در رابطه با قيچي وجود دارد. اول اينکه، اگر قيچي را بدون بريدن چيزي، چند بار باز بسته کنيد، نشانه خوبي نيست و ممکن است دعوا راه بيفتد يا مثلا مي گويند اگر قيچي را باز در جايي رها کنيد، بد شانسي مي آورد.
هر دو خرافه رايج در مصر در ايران نيز وجود دارد و مادبزرگ ها هميشه تاکيد داشتند که قيچي را بايد بسته و سرجايش بگذاريد تا ناراحتي به خانه نياورد.

کره جنوبي: خوابيدن در اتاقي که پنکه روشن است

مرگ با پنکه يکي از کابوس هاي شهروندان کره جنوبي به شمار مي رود. به همين خاطر آن ها هرگز در اتاقي در بسته که در آن پنکه روشن است نمي خوابند. آن ها تصور مي کنند اگر فردي براي زمان طولاني در مقابل باد پنکه دراز بکشد، دچار کاهش دماي بدن، از دست رفتن آب بدن و حتي خفگي مي شود.

ايتاليا: نوشتن نامه عاشقانه به ژوليت

سال هاست که مردم به ورونا سفر مي کنند تا نامه هاي عاشقانه خود را براي ژوليت ارسال کنند. آن ها اعتقاد دارند که اين کار براي عشقشان خوش شانسي به دنبال خواهد داشت. عاشقان دلباخته همچنين مي توانند از خانه باستاني Casa di Giulietta که از قرن 14 ميلادي برجا مانده ديدن کنند که اکنون به موزه تبديل شده است.
گفته مي شود که اين خانه الهام بخش شکسپير براي خلق داستان عاشقانه رومئو و ژوليت بوده است.
اسپانيا: خوردن انگور در روز سال نو

مردم اسپانيا در نيمه شب سال نو، 12 حبه انگور در دهان خود مي گذارند تا بدين طريق، بدشانسي و ناراحتي را از 12 ماه سال زندگي خود در سال جديد دور کنند. آن ها معتقدند که خوردن انگور موجب خوش شانسي مي شود.

ترکيه: انشگت شست در ايا صوفيه 

اگر به حاجيا صوفيه در شهر استانبول رفته باشيد، متوجه صف طويلي در مقابل يک ستون برنزي با يک حفره به اندازه انگشت شست خواهيد شد. دليل صف بستن مردم اين است که مي گويند اگر انگشت خود را در جهت ساعتگرد درون اين حفره بچرخانيد و هم‌زمان آرزوهايتان را بيان کنيد، همه آن ها برآورده خواهند شد و حاجت‌روا مي شويد.

آمريکا: سکه هاي شانس

پيدا کردن سکه مخصوصا اگر روي سکه رو به بالا باشد، در آمريکا نشانه خوش شانسي است. آمريکايي ها مي گويند وقتي يک سکه روي زمين ديدي، آن را بردار تا در تمام طول روز شانس با تو يار باشد.

انتهای پیام/روزياتو


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/04/26)
یادداشت
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

میز خدمت طرحی نمادین نیست / از خبره ترین کارشناسان در ارائه خدمت استفاده شود

محمد علی نجفی از میز خدمت برخی از دستگاه های اجرایی استان و روند خدمات دهی آنها به مراجعان، به صورت سرزده بازدید کرد.

img

دیدار اعضای شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی با فرماندار ویژه شهرستان کرج

رییس سازمان عدالت و آزادی به همراه جمعی از اعضای شورای مرکزی این سازمان، با فرماندار ویژه شهرستان کرج دیدار کردند.

img

بازدید سرزده استاندار البرز و فرماندار ویژه شهرستان کرج از بازارچه موقت گلشهر

فرماندار ویژه شهرستان کرج به همراه استاندار البرز به صورت سرزده از بازارچه پونه گلشهر که دچار حریق شده بود، بازدید کردند.

img

ترویج سیره نبوی در انتقال و حفظ ارزش های اسلامی به نسل های بعدی موثر است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز ضمن دیدار با حجت الاسلام تقوایی امام جمعه موقت نظرآباد در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این شهرستان به تشریح برنامه های جشنواره رضوی پرداخت.

img

جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی/متخلفان را معرفی می‌کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور، ضمن قدردانی از مواضع قاطعانه وی در برخورد با تخلف واردات خودرو، اعلام کرد: متخلفان را به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم.

img

موسسه رازی پشتوانه‌ای مطمئن برای کشور است

رئیس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به توانمندی ‎ ها، دانش بومی و ظرفیت‌های ارزشمند تولید در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، از این مجموعه به عنوان پشتوانه‌ای مطمئن برای کشور در شرایط مختلف یاد کرد.

img

بانک مرکزی مخالف افزایش سقف اختیار پرداخت تسهیلات است

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بانک مرکزی مخالف افزایش سقف اختیار پرداخت تسهیلات در بانک‌های استان از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به ۶ میلیارد تومان است، گفت: طرح‌ها نباید در بانک و دستگاه‌های اجرایی متوقف شود.

img

اختصاص یک میلیارد تومان به توسعه فرهنگ کارآفرینی در کرج

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری کرج از اختصاص یک میلیارد تومان برای ستاد توسعه فرهنگ کارآفرینی در کرج خبر داد.

img

ووشوکار البرزی قهرمان جهان شد

رئیس هیئت ووشو استان البرز گفت: ووشوکار البرزی تیم ملی جوانان ایران موفق شد به مدال باارزش طلا در رقابت‌های جهانی دست پیدا کند.

img

دعوت رسمی فیفا از مهدی تاج

جیانی اینفانتینو از رییس فدراسیون فوتبال ایران و عضو کمیته مسابقات فیفا، دعوت کرد برای حضور در دیدار فینال جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه حاضر شود.

img

سیدجلال حسینی پیشنهاد جنجالی کی روش را رد کرد

​کاپیتان پرسپولیس که در اتفاقی عجیب در لیست نهایی تیم ملی برای حضور در جام جهانی قرار نگرفته بود، به پیشنهاد کادرفنی پاسخ منفی داد.

img

پرتغال به اروگوئه باخت و حذف شد/ رونالدو به مسی پیوست!

تیم ملی فوتبال اروگوئه با غلبه بر پرتغال ضمن حذف رونالدو و یارانش از جام جهانی روسیه، در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف فرانسه می رود.

img

ورود پیکر ۶۰ شهید دفاع مقدس به تهران

رئیس ستاد معراج شهدای مرکز گفت: پیکر مطهر ۶۰ شهید تازه تفحص شده که اخیرا از مرز خسروی وارد کشور شده‌اند، صبح فردا سه شنبه ۲۶ تیرماه ۹۷ وارد معراج شهدای تهران خواهند شد.

img

انتخاب شهردار کرج به جلسه آینده موکول شد

هفتاد و دومین جلسه شورای شهر در حالی برگزار شد که آخرین بند از دستور جلسه به انتخاب شهردار کرج و اعلام پاسخ استعلام وزارت کشور مربوط بود که به علت کمبود وقت و نیاز اعضا برای شور و مشورت بیشتر به جلسه بعد موکول شد.

img

آغاز همکاری ۵ هزار حامی البرزی با کمیته امداد

بیش از سی هزار حامی البرزی حمایت معنوی و مالی از ایتام و فرزندان محسنین تحت حمایت کمیته امداد را بر عهده دارند که پنج هزار نفر از آنان طی یک ماه گذشته همکاری خود را با این نهاد آغاز کرده‌اند.

img

کاهش هزینه های جاری محورِ اقدامات شهرداری

محمدرضا احمدی نژاد با اشاره شرایط اقتصادی موجودبرصرفه جویی در هزینه های عمرانی، تاکید کرد.