کدخبر: 3125 ۱۱:۴۵ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ سرویس: اجتماعی

خرافات و باورهای غلط در کشورهای مختلف دنيارا بشناسیم

image

این گزارش 20 خرافه و باور غلط درجهان را به شما معرفی می کند.

به گزارش رستاخیزخبر، خرافات تقريبا در بيشتر کشورهاي دنيا وجود دارد اما اين باورهاي غلط از فرهنگي به فرهنگي ديگر با هم متفاوت است. مثلا در کشور پرتغال، بيشتر مردم معتقدند که به‌عقب راه رفتن بدشانسي مي آورد. يا مردم اسپانيا بر اساس يک سنت و باور قديمي، نيمه شب جشن سال نو 12 حبه انگور را به نيت خوش شانسي در 12 ماه سال جديد ميل مي کنند.
در ايران برخي از قوميت ها اعتقاد دارند که اگر هنگام تحويل سال نو، پول در دست بگيريد در تمام طول سال، جيبتان پر پول خواهد بود. يا مثلا بعضي اعتقاد دارند که اگر قيچي را باز و بسته کنيد، در خانه مشاجره اي رخ خواهد داد و خوش يمن نيست، اگر در ابتداي صبح، گربه سياه ببينيد، بد يمن است يا به طور مثال، مي گويند که براي در امان ماندن از چشم زخم بايد در خانه اسفند دود کرد.
از آنجا که هيچ کدام از انسان ها ناراحتي، بد شانسي، غم يا بي پولي را دوست ندارند، بسياري از آن ها حتي اگر باور عميقي هم به اين خرافه ها نداشته باشند، به اين خاطر که اين باورها دايم در جامعه تکرار مي شود و دهان به دهان مي چرخد، بنا را بر احتياط گذاشته و سعي مي کنند تا حد امکان از مسايلي که عموم مردم مي گويند بد است، پرهيز کنند.
اما نکته جالب اين باورها اينجاست که وقتي خرافات رايج در ديگر کشورهاي جهان را مي خوانيد و به آن ها اعتقادي نداريد، تازه متوجه مي شويد که اين فکرها و عقايد تا چه اندازه مي توانند نادرست و غيرمنطقي باشند و احتمالا حتي از شنيدنشان تعجب کرده و به ناداني اشخاصي که به آن باور دارند، مي خنديد.
در اين راستا، اگر کنجکاو هستيد تا با گوشه اي از باورهاي نادرست مردم در فرهنگ هاي مختلف جهان آشنا شويد، پيشنهاد مي کنيم ادامه مطلب را از نظر بگذرانيد.

هند: گرفتن ناخن ها در شب

در انگلستان مردم براي خوش شانسي، در اولين روز از هر ماه کلمه «خرگوش» را به زبان مي آورند. اين رسم تقريبا 2 هزار سال است که در اين کشور انگليسي رواج دارد و گفته مي شود از قرن 19 شکل گرفته است.
بر اساس افسانه ها، اگر نخستين واژه اي که در اول صبحِ نخستين روز از هر ماه به زبان مي آوريد، «خرگوش خرگوش» باشد، در ادامه ماه بسيار خوش شانس خواهيد بود. اگر به هر دليلي اول صبح يادتان رفت اين عبارت را به زبان بياوريد، مي توانيد شب پيش از رفتن به رختخواب، «شوگرخ شوگرخ» (برعکس واژه خرگوش) را تکرار کنيد.


برزيل: رها کردن کيف پول يا کيف دستي روي زمين

در برزيل مردم اعتقاد دارند که اگر کيف پول يا کيف دستي خود را روي زمين رها کنيد يا جا بگذاريد، دچار بد شانسي مالي خواهيد شد. اين باور در ديگر کشورهاي آمريکاي جنوبي و فيليپين نيز رواج دارد. همچنين، چيني ها هم معتقدند با جا ماندن کيف روي زمين، برکت از خانه مي رود، بر ارزش و اهميت کيف تاکيد مي کنند.
دليل اين اعتقاد شايد اين باشد که وقتي کيف را روي زمين مي گذاريد، يعني پول را بي ارزش خوانده ايد.

صربستان: آب پاشيدن پشت سر مسافر
در صربستان، مردم پشت سر مسافر و عزيزاني که قرار است چند روزي خانه را ترک کنند، براي او آرزوي خوش يمني و سلامت مي کنند. آب به دليل روشنايي و جاري بودن، خوش يمن بشمار مي رود.
در ايران هم ما پشت سر فردي که به سفر مي رود آب مي پاشيم تا سالم و سلامت به مقصد رسيده و دوباره زود به نزد ما بازگردد.


پرتغال: به‌عقب راه رفتن

برخي از مردم کشور پرتغال تصور مي کنند که عقب‌عقب راه رفتن به هيچ عنوان خوش يمن نيست و باور دارند با اين کار شيطان متوجه مي شود که شما کجا هستيد و به کجا مي خواهيد برويد.

ژاپن: مخفي کردن انگشت شست در دست در گورستان

در ژاپن، مردم اغلب انگشتان شست خود را درون مشتشان مخفي مي کنند. دليلش اين است که انگشت شست در اين کشور «انگشت والدين» نام دارد و بر اساس افسانه ها، هنگامي که در گورستان راه مي رويد، بايد اين انگشت را درون دست تا و مخفي کنيد تا به اين طريق از پدر و مادر خود محافظت کرده و از مرگ آن ها پيشگيري کنيد.

آلمان: آب نوشيدن به سلامتي کسي

آلماني ها معتقدند اگر يک ليوان آب را به سلامتي کسي بنوشيد، در واقع بد يمني و حتي مرگ را براي او آرزو کرده ايد. اين باور ژرمن ها در يونان باستان ريشه دارد. بر اساس افسانه هاي يوناني، ارواح مردگان عموما از رودخانه Lethe آب مي نوشند، رودي که به الهه فراموشي نسبت داده مي شود. پس از نوشيدن از آب رودخانه، ارواح، پيش از ورود به دنياي اموات زندگي خود روي زمين را فراموش مي کنند.

سوئد: درج حروف A يا K روي درپوش چاله هاي

کمتر کسي به نقش و نوشته هاي درج شده روي درپوش هاي چاه هاي شهري دقت مي کند، اما سوئدي اعتقاد دارند که حروف درج شده روي آن ها مي تواند موجب خوش شانسي يا بدشانسي بشود. درپوش هايي که روي آن ها K حک شده، موجب خوش شانسي مي شوند زيرا حرف آغازين واژه سوئدي به مفهوم «عشق» است.
درست برعکس، اگر حرف A روي درپوش نوشته شده باشد مفهوم خوبي ندارد و مي گويند موجب بديمني است. حرف آ آغازگر واژه اي سوئدي به مفهوم «شکستن قلب» است.
اما در واقعيت، حرف "K” سرواژه‌ي kallvatten يعني آب تميز و "A” سرواژه‌ي avloppsvatten به مفهوم فاضلاب است.

کشور رواندا: خوردن گوشت بز توسط زنان

در کشور رواندا اعتقاد دارند که زنان نبايد گوشت بز مصرف کنند زيرا موجب توقف رشد موها و لجاجت و خيره‌سري مي شود. البته برخي مي گويند که اين خرافه را مردان باب کرده اند تا خودشان به تنهايي گوشت هاي بز را ميل کنند.

چين: شماره4

برخي از مردم در کشور چين از عدد 4 گريزان هستند. همان طور که برخي از ايراني ها عدد 13 را نحس مي دانند، عدد 4 براي چيني ها شوم و بد يمن است. دليلش هم اين است که تلفظ عدد 4 به زبان چيني، به آواي واژه «مرگ» تشابه زيادي دارد و به همين خاطر چندان از اين رقم خوششان نمي آيد.

روسيه: گل زرد

همانند همه کشورهاي جهان، اهداي گل به فرد موردعلاقه تان، نشانه عشق و محبت است. اما روس ها اعتقاد دارند که گل زرد چندان خوش يمن نيست و مي تواند باعث جدايي و خيانت دو دلداده به هم و حتي مرگ يکي از آن ها بشود. به همين خاطر، در اين کشور هرگز دو نفر به هم گل زرد هديه نمي دهند.

مصر: باز و بسته کردن قيچي بدون اينکه چيزي با آن برش دهيد

در مصر، خرافات متعددي در رابطه با قيچي وجود دارد. اول اينکه، اگر قيچي را بدون بريدن چيزي، چند بار باز بسته کنيد، نشانه خوبي نيست و ممکن است دعوا راه بيفتد يا مثلا مي گويند اگر قيچي را باز در جايي رها کنيد، بد شانسي مي آورد.
هر دو خرافه رايج در مصر در ايران نيز وجود دارد و مادبزرگ ها هميشه تاکيد داشتند که قيچي را بايد بسته و سرجايش بگذاريد تا ناراحتي به خانه نياورد.

کره جنوبي: خوابيدن در اتاقي که پنکه روشن است

مرگ با پنکه يکي از کابوس هاي شهروندان کره جنوبي به شمار مي رود. به همين خاطر آن ها هرگز در اتاقي در بسته که در آن پنکه روشن است نمي خوابند. آن ها تصور مي کنند اگر فردي براي زمان طولاني در مقابل باد پنکه دراز بکشد، دچار کاهش دماي بدن، از دست رفتن آب بدن و حتي خفگي مي شود.

ايتاليا: نوشتن نامه عاشقانه به ژوليت

سال هاست که مردم به ورونا سفر مي کنند تا نامه هاي عاشقانه خود را براي ژوليت ارسال کنند. آن ها اعتقاد دارند که اين کار براي عشقشان خوش شانسي به دنبال خواهد داشت. عاشقان دلباخته همچنين مي توانند از خانه باستاني Casa di Giulietta که از قرن 14 ميلادي برجا مانده ديدن کنند که اکنون به موزه تبديل شده است.
گفته مي شود که اين خانه الهام بخش شکسپير براي خلق داستان عاشقانه رومئو و ژوليت بوده است.
اسپانيا: خوردن انگور در روز سال نو

مردم اسپانيا در نيمه شب سال نو، 12 حبه انگور در دهان خود مي گذارند تا بدين طريق، بدشانسي و ناراحتي را از 12 ماه سال زندگي خود در سال جديد دور کنند. آن ها معتقدند که خوردن انگور موجب خوش شانسي مي شود.

ترکيه: انشگت شست در ايا صوفيه 

اگر به حاجيا صوفيه در شهر استانبول رفته باشيد، متوجه صف طويلي در مقابل يک ستون برنزي با يک حفره به اندازه انگشت شست خواهيد شد. دليل صف بستن مردم اين است که مي گويند اگر انگشت خود را در جهت ساعتگرد درون اين حفره بچرخانيد و هم‌زمان آرزوهايتان را بيان کنيد، همه آن ها برآورده خواهند شد و حاجت‌روا مي شويد.

آمريکا: سکه هاي شانس

پيدا کردن سکه مخصوصا اگر روي سکه رو به بالا باشد، در آمريکا نشانه خوش شانسي است. آمريکايي ها مي گويند وقتي يک سکه روي زمين ديدي، آن را بردار تا در تمام طول روز شانس با تو يار باشد.

انتهای پیام/روزياتو


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
برگزیده
پیشخوان روزنامه (96/09/27)
یادداشت
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

لطفی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: هر نماینده ماهانه 13 میلیون دریافت می‌‌کند نه 32 میلیون

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در اظهاراتی ضمن تاکید بر لزوم شفاف‌سازی بودجه مجلس از سوی هیأت رئیسه مجلس، اعداد و ارقام اعلام شده مبنی بر دریافتی ماهانه نمایندگان مردم در خانه ملت را تکذیب کرد.

img

کوله‌بری ممنوع می‌شود

وزیر کشور گفت: مطابق مصوبه دولت کوله‌بری ممنوع می‌شود و هیچ فردی حق ندارد کوله‌بری انجام دهد و مرزها بسته می‌شود. در ازای آن افرادی که حداقل سه سال سابقه حضور در روستا را دارند، کارت پیله‌وری دریافت می‌کنند و با ایجاد 15 بازارچه مرزی می‌توانند کالا را در آنجا عرضه کنند. کوله‌بری با کرامات انسان و حقوق شهروندان ایرانی منافات دارد.

img

احمدی‌نژاد ضرب‌الاجل 48 ساعته داد

محمود احمدی‌نژاد در یک پیام ویدیویی به رئیس قوه قضائیه 48 ساعت مهلت داد تا اسناد مربوط به محکومیت خود و همکارانش در دادگاه‌ها به‌عنوان فتنه‌گر، منحرف یا حمایت از بابک زنجانی منتشر کند.

img

فائزه هاشمی: شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیو اکتیو بوده است

اعتمادآنلاین نوشت: فائزه هاشمی گفت: جلسه ای با حضور همه اعضای خانواده و برخی از اعضای شورای عالی امنیت برگزار شد که در این جلسه به ما اعلام کردند بررسی نشان می دهد که در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است.

img

رشد 2.7 درصدی درآمدهای مالیاتی کشور

آمار عملکرد بودجه در ۷ ماهه نخست سال نشان میدهد درآمدهای مالیاتی با ۵۲ هزار میلیارد تومان حدود ۲.۷ درصد رشد کرده است.

img

صدور آنی قبض گاز برای مشترکان

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز می‌گوید طرح صدور آنی قبض گاز اکنون در اردبیل و خراسان اجرایی می‌شود و سایر استان‌ها نیز پس از اتمام پیمان‌های فعلی، نسبت به اجرایی شدن این طرح در استان خود اقدام می‌کنند.

img

گوگل و آمازون ؛ دو رقیب جدی بانکها در سال ۲۰۱۸

مدیر عامل اسبربانک روسیه گفت: ورود نامحسوس دو غول فناوری جهان، گوگل و آمازون به عرصه خدمات مالی، بزودی آنها را به رقیب جدی بانک ها تبدیل خواهد کرد.

img

ورود 9 هواپیمای جدید تا پایان سال

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از ورود 9 هواپیمای جدید تا پایان سال خبر داد و گفت: شرکت‌های ایرباس ، بوئینگ و ATR تامین مالی تعدادی از هواپیماهای جدید را پذیرفتند.

img

محمدعلی صبور رئیس فدراسیون سه‌گانه باقی ماند

رئیس فدراسیون سه‌گانه با رای مجمع در سمت خود ابقا شد.

img

گرشاسبی: اختلاف در هیات مدیره باشگاه را به نابودی می‌کشاند

سرپرست پرسپولیس در مورد شرایط اخیر باشگاه صحبت کرد.

img

لغو دیدار استقلال ــ ایران‌جوان بوشهر به‌دلیل آلودگی هوا

بنا بر مصوبه کارگروه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوای استان تهران دیدار استقلال ــ ایران‌جوان بوشهر که قرار بود فردا دوشنبه در تهران برگزار شود به‌دلیل آلودگی هوا لغو شد.

img

جهانبخش نفر دوم بهترین‌های هلند

وینگر موفق آلکمار با عملکرد فوق‌العاده‌اش تمجید رسانه‌های هلندی را به خود اختصاص داده است.

img

پدر دانش آموز لرستانی تنبیه بدنی فرزندش را تکذیب کرد

پدر دانش‌آموز لرستانی که ادعا کرده بود در مدرسه تنبیه بدنی شده است، تایید کرد که ضرب‌دیدگی ایجادشده در بدن فرزندش ناشی از برخورد با صندلی کلاس بوده است نه ضرب و جرح توسط معلم یا مدیر مدرسه.

img

همایش اربعین امسال با مدیریت جهادی برگزار شد

فرمانده سپاه استان البرز گفت: همایش اربعین امسال بسیار باشکوه و با مدیریت جهادی برگزار شد.

img

کسب رتبه اول کاهش تلفات جاده ای توسط البرز/ شناسایی 60 نقطه حادثه‌خیز در استان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز از کسب رتبه اول کاهش تلفات جاده ای توسط البرز خبر داد و گفت: 60 نقطه حادثه‌خیز در سطح استان البرز شناسایی شده است.

img

عدم بهره‌برداری از باغات ساوه قیمت انار را افزایش داد

رئیس اتحادیه میوه و تره بار گفت: دو سال گذشته باغات ساوه که تولید ۳۰ درصد انار کشور را برعهده دارد بر اثر سرما از بین رفته و هنوز به بهره برداری نرسیده است که این امر قیمت این محصول را افزایش داده است.