کدخبر: 3125 ۱۱:۴۵ :: ۱۳۹۶/۰۷/۱۹ سرویس: اجتماعی

خرافات و باورهای غلط در کشورهای مختلف دنيارا بشناسیم

image

این گزارش 20 خرافه و باور غلط درجهان را به شما معرفی می کند.

به گزارش رستاخیزخبر، خرافات تقريبا در بيشتر کشورهاي دنيا وجود دارد اما اين باورهاي غلط از فرهنگي به فرهنگي ديگر با هم متفاوت است. مثلا در کشور پرتغال، بيشتر مردم معتقدند که به‌عقب راه رفتن بدشانسي مي آورد. يا مردم اسپانيا بر اساس يک سنت و باور قديمي، نيمه شب جشن سال نو 12 حبه انگور را به نيت خوش شانسي در 12 ماه سال جديد ميل مي کنند.
در ايران برخي از قوميت ها اعتقاد دارند که اگر هنگام تحويل سال نو، پول در دست بگيريد در تمام طول سال، جيبتان پر پول خواهد بود. يا مثلا بعضي اعتقاد دارند که اگر قيچي را باز و بسته کنيد، در خانه مشاجره اي رخ خواهد داد و خوش يمن نيست، اگر در ابتداي صبح، گربه سياه ببينيد، بد يمن است يا به طور مثال، مي گويند که براي در امان ماندن از چشم زخم بايد در خانه اسفند دود کرد.
از آنجا که هيچ کدام از انسان ها ناراحتي، بد شانسي، غم يا بي پولي را دوست ندارند، بسياري از آن ها حتي اگر باور عميقي هم به اين خرافه ها نداشته باشند، به اين خاطر که اين باورها دايم در جامعه تکرار مي شود و دهان به دهان مي چرخد، بنا را بر احتياط گذاشته و سعي مي کنند تا حد امکان از مسايلي که عموم مردم مي گويند بد است، پرهيز کنند.
اما نکته جالب اين باورها اينجاست که وقتي خرافات رايج در ديگر کشورهاي جهان را مي خوانيد و به آن ها اعتقادي نداريد، تازه متوجه مي شويد که اين فکرها و عقايد تا چه اندازه مي توانند نادرست و غيرمنطقي باشند و احتمالا حتي از شنيدنشان تعجب کرده و به ناداني اشخاصي که به آن باور دارند، مي خنديد.
در اين راستا، اگر کنجکاو هستيد تا با گوشه اي از باورهاي نادرست مردم در فرهنگ هاي مختلف جهان آشنا شويد، پيشنهاد مي کنيم ادامه مطلب را از نظر بگذرانيد.

هند: گرفتن ناخن ها در شب

در انگلستان مردم براي خوش شانسي، در اولين روز از هر ماه کلمه «خرگوش» را به زبان مي آورند. اين رسم تقريبا 2 هزار سال است که در اين کشور انگليسي رواج دارد و گفته مي شود از قرن 19 شکل گرفته است.
بر اساس افسانه ها، اگر نخستين واژه اي که در اول صبحِ نخستين روز از هر ماه به زبان مي آوريد، «خرگوش خرگوش» باشد، در ادامه ماه بسيار خوش شانس خواهيد بود. اگر به هر دليلي اول صبح يادتان رفت اين عبارت را به زبان بياوريد، مي توانيد شب پيش از رفتن به رختخواب، «شوگرخ شوگرخ» (برعکس واژه خرگوش) را تکرار کنيد.


برزيل: رها کردن کيف پول يا کيف دستي روي زمين

در برزيل مردم اعتقاد دارند که اگر کيف پول يا کيف دستي خود را روي زمين رها کنيد يا جا بگذاريد، دچار بد شانسي مالي خواهيد شد. اين باور در ديگر کشورهاي آمريکاي جنوبي و فيليپين نيز رواج دارد. همچنين، چيني ها هم معتقدند با جا ماندن کيف روي زمين، برکت از خانه مي رود، بر ارزش و اهميت کيف تاکيد مي کنند.
دليل اين اعتقاد شايد اين باشد که وقتي کيف را روي زمين مي گذاريد، يعني پول را بي ارزش خوانده ايد.

صربستان: آب پاشيدن پشت سر مسافر
در صربستان، مردم پشت سر مسافر و عزيزاني که قرار است چند روزي خانه را ترک کنند، براي او آرزوي خوش يمني و سلامت مي کنند. آب به دليل روشنايي و جاري بودن، خوش يمن بشمار مي رود.
در ايران هم ما پشت سر فردي که به سفر مي رود آب مي پاشيم تا سالم و سلامت به مقصد رسيده و دوباره زود به نزد ما بازگردد.


پرتغال: به‌عقب راه رفتن

برخي از مردم کشور پرتغال تصور مي کنند که عقب‌عقب راه رفتن به هيچ عنوان خوش يمن نيست و باور دارند با اين کار شيطان متوجه مي شود که شما کجا هستيد و به کجا مي خواهيد برويد.

ژاپن: مخفي کردن انگشت شست در دست در گورستان

در ژاپن، مردم اغلب انگشتان شست خود را درون مشتشان مخفي مي کنند. دليلش اين است که انگشت شست در اين کشور «انگشت والدين» نام دارد و بر اساس افسانه ها، هنگامي که در گورستان راه مي رويد، بايد اين انگشت را درون دست تا و مخفي کنيد تا به اين طريق از پدر و مادر خود محافظت کرده و از مرگ آن ها پيشگيري کنيد.

آلمان: آب نوشيدن به سلامتي کسي

آلماني ها معتقدند اگر يک ليوان آب را به سلامتي کسي بنوشيد، در واقع بد يمني و حتي مرگ را براي او آرزو کرده ايد. اين باور ژرمن ها در يونان باستان ريشه دارد. بر اساس افسانه هاي يوناني، ارواح مردگان عموما از رودخانه Lethe آب مي نوشند، رودي که به الهه فراموشي نسبت داده مي شود. پس از نوشيدن از آب رودخانه، ارواح، پيش از ورود به دنياي اموات زندگي خود روي زمين را فراموش مي کنند.

سوئد: درج حروف A يا K روي درپوش چاله هاي

کمتر کسي به نقش و نوشته هاي درج شده روي درپوش هاي چاه هاي شهري دقت مي کند، اما سوئدي اعتقاد دارند که حروف درج شده روي آن ها مي تواند موجب خوش شانسي يا بدشانسي بشود. درپوش هايي که روي آن ها K حک شده، موجب خوش شانسي مي شوند زيرا حرف آغازين واژه سوئدي به مفهوم «عشق» است.
درست برعکس، اگر حرف A روي درپوش نوشته شده باشد مفهوم خوبي ندارد و مي گويند موجب بديمني است. حرف آ آغازگر واژه اي سوئدي به مفهوم «شکستن قلب» است.
اما در واقعيت، حرف "K” سرواژه‌ي kallvatten يعني آب تميز و "A” سرواژه‌ي avloppsvatten به مفهوم فاضلاب است.

کشور رواندا: خوردن گوشت بز توسط زنان

در کشور رواندا اعتقاد دارند که زنان نبايد گوشت بز مصرف کنند زيرا موجب توقف رشد موها و لجاجت و خيره‌سري مي شود. البته برخي مي گويند که اين خرافه را مردان باب کرده اند تا خودشان به تنهايي گوشت هاي بز را ميل کنند.

چين: شماره4

برخي از مردم در کشور چين از عدد 4 گريزان هستند. همان طور که برخي از ايراني ها عدد 13 را نحس مي دانند، عدد 4 براي چيني ها شوم و بد يمن است. دليلش هم اين است که تلفظ عدد 4 به زبان چيني، به آواي واژه «مرگ» تشابه زيادي دارد و به همين خاطر چندان از اين رقم خوششان نمي آيد.

روسيه: گل زرد

همانند همه کشورهاي جهان، اهداي گل به فرد موردعلاقه تان، نشانه عشق و محبت است. اما روس ها اعتقاد دارند که گل زرد چندان خوش يمن نيست و مي تواند باعث جدايي و خيانت دو دلداده به هم و حتي مرگ يکي از آن ها بشود. به همين خاطر، در اين کشور هرگز دو نفر به هم گل زرد هديه نمي دهند.

مصر: باز و بسته کردن قيچي بدون اينکه چيزي با آن برش دهيد

در مصر، خرافات متعددي در رابطه با قيچي وجود دارد. اول اينکه، اگر قيچي را بدون بريدن چيزي، چند بار باز بسته کنيد، نشانه خوبي نيست و ممکن است دعوا راه بيفتد يا مثلا مي گويند اگر قيچي را باز در جايي رها کنيد، بد شانسي مي آورد.
هر دو خرافه رايج در مصر در ايران نيز وجود دارد و مادبزرگ ها هميشه تاکيد داشتند که قيچي را بايد بسته و سرجايش بگذاريد تا ناراحتي به خانه نياورد.

کره جنوبي: خوابيدن در اتاقي که پنکه روشن است

مرگ با پنکه يکي از کابوس هاي شهروندان کره جنوبي به شمار مي رود. به همين خاطر آن ها هرگز در اتاقي در بسته که در آن پنکه روشن است نمي خوابند. آن ها تصور مي کنند اگر فردي براي زمان طولاني در مقابل باد پنکه دراز بکشد، دچار کاهش دماي بدن، از دست رفتن آب بدن و حتي خفگي مي شود.

ايتاليا: نوشتن نامه عاشقانه به ژوليت

سال هاست که مردم به ورونا سفر مي کنند تا نامه هاي عاشقانه خود را براي ژوليت ارسال کنند. آن ها اعتقاد دارند که اين کار براي عشقشان خوش شانسي به دنبال خواهد داشت. عاشقان دلباخته همچنين مي توانند از خانه باستاني Casa di Giulietta که از قرن 14 ميلادي برجا مانده ديدن کنند که اکنون به موزه تبديل شده است.
گفته مي شود که اين خانه الهام بخش شکسپير براي خلق داستان عاشقانه رومئو و ژوليت بوده است.
اسپانيا: خوردن انگور در روز سال نو

مردم اسپانيا در نيمه شب سال نو، 12 حبه انگور در دهان خود مي گذارند تا بدين طريق، بدشانسي و ناراحتي را از 12 ماه سال زندگي خود در سال جديد دور کنند. آن ها معتقدند که خوردن انگور موجب خوش شانسي مي شود.

ترکيه: انشگت شست در ايا صوفيه 

اگر به حاجيا صوفيه در شهر استانبول رفته باشيد، متوجه صف طويلي در مقابل يک ستون برنزي با يک حفره به اندازه انگشت شست خواهيد شد. دليل صف بستن مردم اين است که مي گويند اگر انگشت خود را در جهت ساعتگرد درون اين حفره بچرخانيد و هم‌زمان آرزوهايتان را بيان کنيد، همه آن ها برآورده خواهند شد و حاجت‌روا مي شويد.

آمريکا: سکه هاي شانس

پيدا کردن سکه مخصوصا اگر روي سکه رو به بالا باشد، در آمريکا نشانه خوش شانسي است. آمريکايي ها مي گويند وقتي يک سکه روي زمين ديدي، آن را بردار تا در تمام طول روز شانس با تو يار باشد.

انتهای پیام/روزياتو


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
برگزیده
پیشخوان روزنامه (96/12/28)
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

عذرخواهی نماینده به خاطر تلفظ اشتباه موزه لوور /بنده همان به که ز تقصیر خویش...

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ضمن عذرخواهی از مردم و نمایندگان به خاطر اشتباه در تلفظ واژه «لوور»، شرکت در جلسات مختلف مجلس و هم‌زمانی با شمارش آرای استیضاح و شلوغی زیاد در صحن مجلس را دلیل این اشتباه دانست.

img

«دورهمی» امشب با کتایون ریاحی و حامد همایون

گفت‌و گوی مهران مدیری با کتایون ریاحی در «دورهمی» امشب 26 اسفند ماه به روی آنتن خواهد رفت.

img

گزارشی از مفاد حکم محکومیت بقایی منتشر شد

در پی بازداشت محکوم‌ علیه حمید بقایی و معرفی وی به زندان جهت اجرای حکم محکومیت، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، در خصوص روند رسیدگی به پرونده اتهامی نامبرده اطلاعیه‌ای صادر کرد.

img

سیل پیشنهادهای هیجان انگیز انگلیسی برای ستاره تیم‌ملی ایران!

ملی‌پوش ایرانی به احتمال زیاد فصل بعد در انگلیس توپ می‌زند.

img

۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

«هیچ نیازی بی‌پاسخ نمی‌ماند و از جمله نیازهای رسانه‌ای. شبکه‌های اجتماعی به این نیاز پاسخ داده‌اند، البته آن طور که خودشان می‌خواهند و نه آن طور که مسئولان تمایل دارند. اگر کمی درایت و دوراندیشی در بین مسئولان وجود داشته باشد، آزادی رسانه‌ها را تضمین می‌کنند تا پاسخ به نیازهای رسانه‌ای مردم، در فضاهای غیر شفاف داده نشود.»

img

بازی Subway پرطرفدارترین بازی موبایلی شد

تعداد دانلودهای کاربران از بازی موبایلی Subway Surfers در فروشگاه پلی استور گوگل از مرز یک میلیارد بار هم گذشت.

img

موسسه رازی خواستار سرعت عمل شهرداری کرج در اجرای تعهدات خود شد

مسئولان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در جلسه‌ای با مسئولان شهری کرج، اجرای مفاد قرار داد مشترک بین موسسه و شهرداری را مورد تاکید قرار دادند.

img

حمایت پالایشگاه غلات زر از قهرمانان روستای قاسم آباد بزرگ

در آستانه عید نوروز پالایشگاه غلات زر از ۶ نفر از قهرمانان ورزشی و مدال آوران رده سنی مختلف روستای قاسم آباد بزرگ تجلیل کرد.

img

ایران ۴ - سیرالئون صفر/ پیروزی آسان ایران مقابل حریف دست و پا بسته

تیم ملی فوتبال ایران در دیداری تدارکاتی موفق شد با نتیجه ۴ بر صفر سیرالئون را شکست دهد.

img

افشای جزییات تازه از پرونده تخلف مالی در تیم ملی فوتبال

پرونده تخلف مالی در تیم ملی فوتبال ایران که با احضار مدیر سابق تیم ملی به جریان افتاده، اکنون مشخص شده که افراد بیشتری را درگیر خود دارد.

img

۹۱ روز تا جام جهانی/ کاپیتان دونگا

دونگا کاپیتان پرافتخار سلسائو ۹۱ بار با تیم ملی کشورش به میدان رفت و قهرمانی در جام جهانی را تجربه کرد.

img

علی کریمی قراردادش را منتشر کرد + تصاویر

سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت اقدام به انتشار قراردادش با این باشگاه کرد.

img

تصادف در آزاد راه کرج- قزوین 4 کشته و 2 مصدوم بر جا گذاشت

رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز اعلام کرد که بر اثر برخورد یک دستگاه خودرو سواری تندر 90 با یک دستگاه تریلر بونکر سیمان در آزاد راه کرج- قزوین 4 نفر کشته و 2 نفر مصدوم شدند.

img

مشاهده آنلاین وضعیت راه‌های البرز و پنج استان دیگر در کرج

تصاویر دوربین‌های نظارت تصویری استان البرز و پنج استان هم‌جوار البرز جهت اطلاع‌رسانی وضعیت ترافیکی راه‌ها به پایانه شهید کلانتری کرج منتقل شد.

img

وضعیت کسر خدمت‌های جدید سربازی در سال ۹۷

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که مهلت استفاده از کسر خدمت‌های ایثارگری در سال آینده نیز وجود دارد و نیازی به مراجعه به نیروهای مسلح تا پایان امسال نیست.

img

ترافیک در محور تهران - کرج

‌مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز گفت: به جز محور تهران – کرج، تردد در سایر محورهای مواصلاتی استان به صورت عادی در جریان است.