کدخبر: 19070 ۱۶:۵۰ :: ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ سرویس: ورزشی
اوج هیجان در هفته پایانی لیگ قهرمانان آسیا

2+6 سهمیه صعود؛ 11 مدعی

image

تنها یک هفته تا پایان مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱، باقی مانده است و هنوز هم فوتبال ایران شانس داشتن سه نماینده در مرحله حذفی رقابت‌های این فصل را دارد.

به گزارش اختصاصی رستاخیز خبر؛ دبیر سرویس ورزشی در گزارشی نوشت: باتوجه به ۴۰ تیمی شدن مسابقات، شرایط صعود به مرحله حذفی برای تیم‌های شرکت‌کننده، پیچیده‌تر از قبل شده است.

تا به اینجای کار، تنها پرسپولیس ایران و الشارجه امارات صعود خود را به مرحله حذفی قطعی کرده‌اند و از ۸ سهمیه منطقه غرب آسیا، ۶ سهمیه هنوز هم دست نخورده باقی مانده است و تکلیف آن در هفته پایانی مشخص خواهد شد.

بررسی شرایط گروه A؛

الهلال عربستان، استقلال تاجیکستان و گروهی که ناگهان سخت شد

شاید پس از مشخص شدن قرعه‌ تیم‌ها، به عقیده کارشناسان، الهلال عربستان به عنوان یکی از مدعیان هرساله آسیا، در گروه معقولی قرار گرفته بود، جایی که آبی‌پوشان عربستانی با الاهلی امارات، استقلال تاجیکستان و آلمالیق ازبکستان هم‌گروه شده بودند.

اما داستان به همین راحتی پیش نرفت و تا پایان هفته پنجم، استقلال تاجیکستان با ۱۰ امتیاز و تفاضل گل بهتر نسبت به الهلال در عین ناباوری در صدر جدول قرار گرفته است و حتی تیم متمول عربستانی را با چهارگل در هم کوبید، الاهلی و آلمالیق از دور رقابت‌ها کنار رفته‌اند، اما نماینده تاجیکستان و الهلالی‌ها از شانس‌های صعود به مرحله حذفی هستند، دو تیمی که تا پایان هفته پنجم با کسب 10 امتیاز از شانس بالایی برای بهترین تیم دوم شدن هم برخوردار خواهند بود.

بررسی شرایط گروه B؛

امید تراکتور زنده اما اندک، الشارجه صدرنشین شد

در گروه B رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱، نماینده فوتبال ایران تیم تراکتور با تیم‌های الشارجه امارات، نیروی هوایی عراق و پاختاکور ازبکستان هم گروه است.

هفته پنجم رقابت‌های لیگ قهرمانان در این گروه در شرایطی به پایان رسید که الشارجه امارات به پیروزی سه بر دو در برابر نیروی هوایی عراق با کسب ۱۱ امتیاز صعود خود را به عنوان صدرنشین گروه به مرحله حذفی رقابت‌های لیگ قهرمانان قطعی کرد.

درحال حاضر شاگردان رسول خطیبی در تراکتور با کسب یک پیروزی و چهار تساوی به عنوان تنها تیم بدون شکست ایرانی رقابت‌ها در رده دوم گروه B قرار گرفته است.

همچنین تیم‌های پاختاکور ازبکستان و نیروی هوایی عراق به ترتیب با ۴ و ۲ امتیاز در رده‌های سوم و چهارم این گروه قرار دارند و شانسی برای صعود به مرحله حذفی نخواهند داشت.

باتوجه به صعود الشارجه به عنوان تیم صدرنشین، نماینده ایران، تیم تراکتور هنوز هم شانس حضور در مرحله حذفی را دارد، اما به عنوان یکی از سه تیم برتر دوم گروه‌های پنجگانه منطقه غرب، که باید با پیروزی در برابر تیم صدرنشین در هفته آخر رقم بخورد که کمی سخت به نظر می‌رسد.

درحال حاضر تراکتوری‌ها ۷ امتیاز دارند و نسبت به دیگر تیم‌های دوم جداول پنجگانه شانس کمتری برای صعود خواهند داشت.

شاگردان رسول خطیبی در دیدار پایانی به مصاف تیم صدرنشین و صعود کرده الشارجه امارات خواهد رفت، اما در صورت کسب پیروزی، پرشورها می‌توانند منتظر نتایج دیگر رقبای خود برای صعود به مرحله حذفی باشند، گرچه دیدار با الشارجه برای تراکتوری‌ها سخت‌تر دیگر بازی‌های آنها است، اما باتوجه به اینکه اماراتی‌ها صعود خود را به عنوان تیم صدرنشین قطعی کرده‌اند، احتمال استراحت دادن سرمربی الشارجه به ستاره‌هایش هم وجود دارد.

بهرحال تراکتور برای حفظ شانس صعود تنها باید به دنبال سه امتیاز دیدار با الشارجه و عدم نتیجه‌‌گیری دیگر رقبا باشد، گرچه این احتمال کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.

بررسی شرایط گروه C؛

استقلال صدرنشین، کارش در گروه مرگ به هفته آخر کشید

از گروه C رقابت‌ها، استقلال ایران با الدحیل قطر، الاهلی عربستان و الشرطه عراق هم‌گروه است، گروهی که به حق گروه مرگ این فصل از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا است، جایی که تا پایان هفته پنجم، سه تیم این گروه با هشت امتیاز جنگ صعود را به هفته پایانی کشاندند.

در حال حاضر استقلالی‌ها با ۸ امتیاز و تفاضل گل ۵+ در صدر جدول رده‌بندی قرار گرفته است، الدحیل قطر هم با ۸ امتیاز و تفاضل گل ۲+ در رده دوم جدول رده‌بندی قرار گرفته است و الاهلی عربستان هم با همین امتیاز و تفاضل گل ۱+ در رده سوم این گروه ایستاده است، همچنین الشرطه عراق هم که امیدی به صعود از این گروه ندارد، با کسب پیروزی در برابر الدحیل، اولین ۳ امتیازش را گرفت و در رده چهارم جدول باقی ماند.

بهرحال با هر اتفاقی، استقلال برای صعود به مرحله حذفی، ملزم به کسب پیروزی در برابر الشرطه عراق است.

در هفته پایانی شاگردان فرهاد مجیدی در استقلال در برابر الشرطه عراق قرار خواهند گرفت و الدحیل قطر و الاهلی عربستان هم به مصاف هم خواهند رفت.

سرنوشت تیم یا تیم‌های صعود کننده به بازی آخر کشیده شد تا از بین استقلال، الدحیل و الاهلی یک یا دو و تیم راهی مرحله بعدی مسابقات شوند.

شرایط گروه C پیچیده‌تر از حد انتظار شد و کار نماینده ایران که در صدر جدول این گروه قرار دارد، برای صعود به هفته پایانی برسید.

بررسی شرایط گروه D؛

صعود فولاد، تقریبا زیر صفر، السد و النصر در راه صعود

در گروه D رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱، نماینده فوتبال ایران تیم فولاد با تیم‌های النصر عربستان، السد قطر و الوحدات اردن هم‌گروه است.

بدون شک یکی از سخت‌ترین گروه‌های این فصل از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، گروه D رقابت‌ها است، گروهی که شاگردان ژاوی هرناندز در السد قطر صدرنشین آن هستند و النصری‌های عربستان هم با ۸ امتیاز در رده دوم جدول رده‌بندی قرار دارند.

شاگردان جواد نکونام در فولاد شروعی امیدوار کننده داشتند و یک حضوری آبرومند در آسیا را تجربه کردند، در حال حاضر تا پایان هفته پنجم شاگردان نکونام با ۵ امتیاز در رده سوم جدول قرار گرفته‌اند.

تیم چهارم گروه هم الوحدات اردن است، که هفته پنجم کار بزرگی را انجام داد و تیم متمول النصر را شکست داد.

باتوجه به شرایط این گروه و دیدارهای هفته پایانی بین السد و النصر و فولاد و الوحدات، در صورت پیروزی شاگردان ژاوی احتمالا از این گروه تیم دومی صعود نخواهد کرد زیرا النصر  ۸ امتیازه باقی می‌ماند و حتی درصورت پیروزی فولاد برابر الوحدات این تیم هم دارای ۸ امتیاز می‌شود و به احتمال قطع به یقین، نسبت به دیگر تیم‌های دوم گروه D شرایط ضعیف‌تری خواهد داشت.

درصورت تساوی النصر و السد، جدول طبق حال فعلی باقی می‌ماند و شانس فولاد و النصر بسیار کم خواهد بود.

اما اگر النصری‌ها پیروز دیدار با السد باشند، در آن شرایط النصر با ۱۱ امتیاز به عنوان صدرنشین گروه صعود خواهد کرد و السد هم با ۱۰ امتیاز از شانس‌های رسیدن به عنوان بهترین تیم‌های دوم خواهد بود، اما اگر این اتفاق رخ دهد، دیگر حذف فولاد قطعی خواهد شد.

تساوی و یا شکست فولاد هم طبق همان احتمال آخر، حذف فولاد را قطعی می‌کند.

بررسی شرایط گروه E؛

هفته آخر، جنگ صدرنشینی برای پرسپولیس و الوحده

از گروه E رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، تیم‌های پرسپولیس ایران، الریان قطر، الوحده امارات و گوای هند حضور دارند و حالا پس از گذشت پنج هفته از مسابقات شرایط صعود در این گروه مشخص شده است.

در حال حاضر، شاگردان یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس با کسب چهار پیروزی و متحمل شدن یک شکست و با ۱۲ امتیاز در صدر جدول رده‌‌بندی قرار دارند.

شاگردان تن‌کاته در الوحده امارات که در هفته پنجم برد شیرینی را در برابر پرسپولیسی‌ها تجربه کردند، با ۱۰ امتیاز در رده دوم جدول رده‌بندی قرار گرفته‌اند.

همچنین گوا هند با ۳ امتیاز در رده سوم جدول قرار گرفته است و یاران شجاع خلیل‌زاده در الریان قطر، هم با عملکری اسفناک و کسب تنها ۲ امتیاز در قعر جدول رده‌بندی قرار گرفته‌اند.

با توجه به شرایط دیگر گروه‌ها، پرسپولیس ایران حتی باوجود شکست در برابر الوحده هم صعود خود را به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا قطعی کرده است، اما پیروزی الوحده‌ای‌ها در هفته پنجم در برابر تیم صدرنشین گروه E، شرایط این تیم را هم برای صعود بسیار مطلوب کرده است، جایی که در وهله اول شاگردان تن‌کاته به دنبال کسب پیروزی در هفته آخر در برابر گوا هستند تا صعود خود را به عنوان بهترین تیم دوم قطعی کنند، اما بدون شک تیم هشتم جدول لیگ امارات، نیم‌نگاهی هم به دیگر دیدار گروه، جدال پرسپولیس و الریان خواهد داشت، جایی که لغزش پرسپولیس می‌تواند اماراتی‌ها را به عنوان تیم صدرنشین گروه E به مرحله حذفی رقابت‌ها بفرستد.

اما از طرف دیگر شاگردان یحیی گل‌محمدی حضور دارند که با ۱۲ امتیاز، یکی از بهترین عملکردها را در بین تیم‌های منطقه غرب داشته‌اند، نماینده ایران در هفته پایانی مرحله گروهی به مصاف شاگردان لوران بلان در الریان قطر خواهند رفت، دیداری که باتوجه به شرایط نچندان مطلوب الریان و نتایج ضعیف آن‌ها، چندان نمی‌تواند برای پرسپولیسی‌ها دشوار شود.

سرخپوشان ایرانی، باتوجه به تفاضل گل ۷+ که دارند، جدا از پیروزی، حتی با کسب یک تساوی هم در برابر الریان می‌توانند به عنوان صدرنشین گروه به مرحله حذفی راه پیدا کنند، اما در صورت شکست در برابر الریان و پیروزی احتمالی الوحده بر گوا، جای تیم‌های اول و دوم عوض خواهد شد و الوحده صدرنشین گروه E رقابت‌ها می‌شود.

در نهایت باید دید، تکلیف گروه E رقابت‌ها که چندان گروه سختی هم برای پرسپولیسی‌ها نبود، چه خواهد شد.

کلام آخر:

همان طور که بررسی شد، هنوز هم نمی توان شش سهمیه دیگر صعود به مرحله حذفی را حدس زد، بهرحال باید تا پایان دور گروهی رقابت ها منتظر ماند و دید، که کدام تیم ها خود را به عنوان هشت تیم برتر منطقه غرب معرفی می کنند، هشت سهمیه ای که حالا 11 مدعی جدی دارد.نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

برگزیده
پیشخوان روزنامه (00/02/19)
یادداشت
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

شورایاری؛ مردمی ترین نهاد دموکراسی

شورا اولین حلقه ارتباطی مردم با حکومت است و در حقیقت شورا مردمی ترین نهاد دموکراسی جوامع می باشد که از دل خود مردم انتخاب می شوند.

img

رهبر معظم انقلاب: فلسطین زنده ترین مساله مشترک امت اسلامی است

رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز - جمعه - در سخنانی به مناسبت روز جهانی قدس که به طور زنده از شبکه های تلویزیونی پخش شد، تاکید کردند: ماجرای فلسطین همچنان مهم‌ترین و زنده ترین مساله مشترک امت اسلامی است.

img

روحانی: ۳۹ درصد مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند

رییس‌جمهوری با بیان اینکه تا پایان امسال باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، گفت: ۳۹ درصد مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند که خطرناک است و معنایش این است که می‌خواهیم بیشتر در این موج باقی بمانیم و دیرتر از آن خارج شویم.

img

پیام تبریک شهردار منطقه ۱۹ به مناسبت روز شوراها

علی توکلی شهردار منطقه ۱۹ روز شوراها را در پیامی تبریک گفت.

img

۱۰ هزار واحد مسکن ملی در کشور آماده افتتاح است

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ نزدیک به ۱۰ هزار واحد مسکن ملی آماده افتتاح است و ما در وزارت راه و شهرسازی به دنبال آن هستیم تا با مقیاس‌های بیشتری افتتاح طرح اقدام ملی مسکن را داشته باشیم.

img

همتی: اراده جمعی دولت و مجلس حمایت از بازار سرمایه است

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک‌مرکزی در یادداشتی در اینستاگرام درخصوص “جلسات بورسی امروز" تاکید کرد که اراده جمعی دولت و مجلس حمایت از بازار سرمایه و اقدام برای افزایش اعتماد سهامداران به بازار بورس است.

img

همتی: از دوران بسیار سخت و فشار حداکثری عبور کردیم

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در کلاب هاوس گفت: فشاری که در کشور در این ۳۲ ماه به کشور وارد شد می توانست مشکلات جدی تری را ایجاد کند اما با پشتیبانی مقام معظم رهبری دولت و همت مردم از دوران بسیار سخت و فشار حداکثری عبور کردیم.

img

۱۵۰۰ تن مرغ برای توزیع در شهر تهران تامین شده است

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس از تامین ۱۵۰۰ تن مرغ برای توزیع در شهر تهران خبر داد و گفت: با توجه به افزایش ۲۵ درصد جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری سراسر کشور، پیش‌بینی می‌شود قیمت مرغ در هفته‌های آتی به آرامش نسبی برسد.

img

صید بزرگ سپاهان در فصل نقل وانتقالات بازیکنان هندبال: محمدرضا اورعی به سپاهان پیوست

ملی‌پوش هندبال کشورمان با عقد قراردادی دو ساله به تیم سپاهان پیوست.

img

سرپرست تیم فوتبال ذوب آهن: امیدوارم اسیر ناداوری نشویم!

علی شجاعی سرپرست تیم فوتبال ذوب آهن اصفهان عصر روز گذشته در گفتگو با خبرنگاران گفت پس از تغییر زمان بازی ما با استقلال تهران، با مشکلات عدیده ای روبرو شدیم تا جایی که برای سفر به تهران مجبور شدیم کاروان اعزامی را با سه پرواز به تهران بیاوریم بخشی از تیم امشب و بخش عمده تیم فردا با دو پرواز متفاوت به تهران خواهند آمد.

img

ذوب آهن با بازوبند مشکی به مصاف استقلال می رود

در پی حادثه دلخراش معدن طرزه دامغان و جان باختن دوتن از تلاشگران زحمتکش معدن ذغال سنگ دامغان مرحومان( میلاد روشنایی و سید اصغر افضلی) تیم فوتبال ذوب آهن اصفهان برای گرامیداشت یادو خاطره این دو عزیز از دست رفته و تلاش های کارگران زحمتکش صنعت و معدن کشور در دیدار با تیم استقلال تهران در روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه با بازوبند مشکی پای به میدان دیدار با تیم استقلال خواهد گذاشت.

img

فقط بلدید «پوز» مدال آوران را بدهید؟!

چه کسی دلش به حال وزنه برداران نوجوان وجوان سوخته است ...؟

img

آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان؛ بی توجه ترین استانها به پروتکل‌ها

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: در یک بازه زمانی یک هفته‌ای، کمترین میزان مراعات پروتکل‌های بهداشتی در آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان ۳۳ تا ۴۲ درصد و بیشترین میزان مراعات هم در اردبیل، تهران، زنجان، سمنان، قزوین و یزد با ۶۸ تا ۷۹ درصد گزارش شده است.

img

اتاق اصناف بر رعایت حداکثری دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید کرد

اتاق اصناف ایران در اطلاعیه‌ای بر لزوم هوشیاری بیشتر اصناف در رعایت حداکثری دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید کرد.

img

تردد روان در محورهای شمالی کشور

بر اساس اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، در حال حاضر تردد در محورهای شمالی روان است و به جز بارش های پراکنده در برخی محورهای استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، سایر محورهای مواصلاتی کشور جوی آرام دارند.

img

زلزله ای با قدرت ۴.۲ ریشتر مرز استان های بوشهر و فارس را لرزاند

زمین لرزه ای با قدرت ۴.۲ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۱۷ و ۱۴ دقیقه و ۵۰ ثانیه روز جمعه در مرز استان های بوشهر و فارس - حوالی بندر گناوه را لرزاند.