کدخبر: 14609 ۰۱:۴۱ :: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲ سرویس: اجتماعی
نگاهی به یک عکس عجیب!

فرهنگ سازی به سبک تازه آقای فرماندار! / شوآف یا ندانم کاری؟

image

چند روزی است که طرح «فاصله گذاری اجتماعی» در کشور با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا به صورت جدی و با مشارکت دستگاه های اجرایی مرتبط آغاز شده که تا ۱۵ فروردین ادامه خواهد داشت و در صورت نیاز، قابل تمدید خواهد بود. ظاهرا طرح فاصله گذاری اجتماعی موفق نیز بوده است؛ چرا که خبر از کاهش شدت ‌‌و سرعت شیوع را در برخی استان‌ها به همراه دارد...

رستاخیزخبر، مهرداد تیموری- اما ما این نیمچه قرنطینه را بهتر از سایر ملت ها درک کرده ایم و حتی سال ها پیش شروع کرده ایم، زمانی که با داربست ها در برخی از رویدادهایمان «فاصله گذاری اجتماعی» را تجربه می کردیم دیگران آن را نشنیده بودند.

حتی فراتر از آن فاصله‌گذاری اجتماعی را خیلی وقت پیش با ایجاد فاصله طبقاتی و با قصرهای مرمر و مجلل با باستی هیلزها تعمیق داده ایم. اما قرنطینه یا کارانتین را به کار نبردیم؛ چرا که هم واژه غربی است هم اینگونه تقلید نکرده باشیم. ما بازی با کلمات را با صرف افعال ثلاثی مزید بهتر می دانیم، فاصله گذاری اجتماعی یا قرنطینه نصفه نیمه! اما امروز برای زنده ماندن ‌و نجات دادن خود و دیگران ناگزیر از همکاری بیش از پیش اجتماعی هستیم.

قرنطینه، خانه‌نشینی یا فاصله گذاری اجتماعی و هر واژه ای که باشد امروز برای داشتن یک اجتماع پاک از سنگرهای خانگی و مجاهدت های خیابانی تا ایثارگری های بیمارستانی را کنار هم قرار می دهیم تا علیه کرونای متجاوز جبهه آرایی کنیم. گویا ضربه خوردن های ما و‌ شکست جبهه خودی از فاصله طبقاتی بیشتر از هردشمن دیگری است. همان هایی که پایه‌گذار فاصله طبقاتی بودند امروز نقشه هایمان را، جبهه آرایی هایمان را در برابر دشمن مشترک منحوس نقش بر آب می کنند.

«کرونا» جنایت علیه بشریت و ‌جنایت جنگی مرتکب می شود اما خسارتی که «جهالت» در کنار آن دشمن بر ما وارد می‌کند شاید فاجعه ای بزرگتر را رقم بزند. در جا به جایی مفاهیم همیشه ید طولانی داشتیم اما این حد از تعارض، تضاد و جعل مفاهیم را تازه متوجه شدیم!

آن جا که فرماندار محترم #نظرآباد در حالی برای نظارت بر طرح فاصله گذاری  جتماعی به منظور قطع زنجیره کرونا به سرکشی میدانی رفته است –که البته بسیار هم پسندیده است– ضمن انجام این کار نیکو هوس فرموده تا برای نشان دادن رفتار جهادی شان عکس یادگاری نیز انداخته و سپس آن را به عنوان نشانی از رفتار مجاهدانه و جاهدانه خویش منتشر نماید.

جا دارد اشاره کنیم که اگر آقای فرماندار وقت نمودند به متون علمی و یا به متن بخشنامه های ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا مراجعه کنند یا در فضای مجازی و رسانه ای جستجویی کنند تا متوجه شوند فاصله گذاری اجتماعی یک شعار نیست بلکه فاصله گذاری اجتماعی واقعیتی از رفتار اجتماعی است که باید محدودیت های اعمال شده در آن از سوی همه افراد جامعه رعایت شود که در این طرح فرماندار هم عضو جامعه است و‌ ویروس ها از رعایای ایشان نیستند که حرمت ارباب نگه دارند و ایشان را آلوده نسازند!

آقایان در عکسی که به عنوان «یادگاری» گرفته اند هشت نفر شانه به شانه بدون رعایت فاصله استاندارد ابلاغی در طرح ملی و توصیه های بهداشتی، برای گرفتن عکس خط کشیده اند! که این رفتار هیچ سنخیتی با طرح فاصله گذاری اجتماعی ندارد. در ضمن پنج نفر از هشت نفر در تصویر ماسک هم نزده اند! اشتباه نشود، مشکلِ ما این طرز خودنمایی های مسئولان از وظایف یومیه خود در فضای مجازی و رسانه ای نیست کانه منتی بر سر خلق الله گذاشته اند و فراتر از آنچه باید می کرده اند کرده اند، اصلا و ابدا؛ سخن این است که همان عکس را برای نشان دادن نظارتشان بر طرح «فاصله گذاری اجتماعی» رسانه ای کرده اند! که هم مضحک هست و هم مصیبت.

تا آن جایی که فهم عقلی به ما می گوید رفتارهای نسنجیده با چنین ترکیب بندی های نامتوازن تنها اسباب سلب امنیت خاطر اجتماع می شود. از سوی دیگر فهم دینی مان هم می گوید:«الناس علی دین ملوکهم» و بدتر از آن «اَلنّاسُ بِاُمَرائِهِمْ اَشْبَهُ مِنْهُمْ بِآبائِهِمْ»؛ به عبارتی وقتی معصوم می فرمایند که مردم بر دین و روش حاکمانشان هستند و به دولت مردان خود شبیه ترند تا به پدرانشان ما می مانیم و این که چگونه به این مردم که تصویر را رویت کرده اند بقبولانیم که فاصله مجاز این قدر نیست و یک قدر دیگر است! به هر روی از آن جایی که با کرونا نمی توانیم شوخی کنیم، عاجزانه از حضور فرماندار و دیگر مسئولان خواهشمندیم هر چقدر می خواهید از سکنات، وجنات و کار آمدی هایتان بگویید ولی تصویرهای اینچنین برجای نگذارید و مدتی صبر کنید قول می دهیم چهره های منور و مشعشع شما را مردم فراموش نمی کنند؛ چرا که خدای نکرده جان همشهریان عزیزمان بابت این رفتارهای نمایشی شما به خطر می افتد. خدا خیرتان دهد...

 نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

برگزیده
پیشخوان روزنامه (00/01/30)
یادداشت
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

برادران جهانگیری خواستار رسیدگی توهین نماینده مجلس به خود شدند

یک عضو هیات رئیسه مجلس جوابیه برادران معاون اول رئیس جمهور را نسبت به نطق اردشیر مطهری در مجلس را قرائت کرد.

img

سردار حجازی درگذشت

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای «از عروج سردار سرتیپ پاسدار سید محمد حسین زاده حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پس از سال‌ها مجاهدت و تلاش خستگی ناپذیر در عرصه‌های مختلف پاسداری از انقلاب و نظام اسلامی» بر اثر عارضه قلبی خبر داد.

img

روحانی: میزان اهتمام این دولت به بخش سلامت بی‌نظیر بوده است

رییس جمهوری با بیان اینکه میزان اهتمام این دولت به بخش سلامت در سال‌های پس از انقلاب بی‌نظیر بوده است، گفت: ساخت و تجهیز بیمارستان و مراکز بهداشتی و درمانی یک اولویت فوری و جدی است که در دولت تدبیر و امید شتاب بیشتری گرفت.

img

مراسم روز ارتش در اصفهان

مراسم روز ارتش در اصفهان برگزار شد.

img

همتی: از دوران بسیار سخت و فشار حداکثری عبور کردیم

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در کلاب هاوس گفت: فشاری که در کشور در این ۳۲ ماه به کشور وارد شد می توانست مشکلات جدی تری را ایجاد کند اما با پشتیبانی مقام معظم رهبری دولت و همت مردم از دوران بسیار سخت و فشار حداکثری عبور کردیم.

img

۱۵۰۰ تن مرغ برای توزیع در شهر تهران تامین شده است

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس از تامین ۱۵۰۰ تن مرغ برای توزیع در شهر تهران خبر داد و گفت: با توجه به افزایش ۲۵ درصد جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری سراسر کشور، پیش‌بینی می‌شود قیمت مرغ در هفته‌های آتی به آرامش نسبی برسد.

img

پرداخت ۳۴۰ میلیون تومان وام به فرهنگیان در سال جدید

گودرز کریمی‌فر مدیرکل رفاه و پشتیبانی آموزش و پرورش از پرداخت سه وام به فرهنگیان درسال جدید که در مجموع ۳۴۰ میلیون تومان خواهد بود، خبر داد.

img

اولویت‌های بانک مرکزی در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۰

رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی، اولویت‌های بانک مرکزی را در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ و اجرای عملی بیانات رهبر انقلاب اسلامی تشرح کرد.

img

دانش افزائی پرسنل باشگاه ذوب آهن در حین خدمت

آغاز کلاس های تخصصی و مهارتی پرسنل باشگاه فرهنگی ورزشی ذوب آهن اصفهان از امروز یکشنبه ۲۹ فروردین آغاز شد.

img

رئیس انجمن اسکواش هیئت کارگری استان اصفهان در سمت خودابقا شد

دکتر الهه مولادوست، سکاندار اسکواش کارگری استان اصفهان در سمت خود ابقاء شد.

img

رئیس کمیته موی تای انجمن های ورزشی هیئت کارگری اصفهان منصوب شد

قاسم ستاری رئیس هیاُت ورزش کارگری استان اصفهان به پیشنهاد رئیس انجمن ورزش های کارگری، طی حکمی امیر شریفات را به سمت رئیس کمیته موی تای انجمن های ورزشی هیاُت کارگری منصوب کرد.

img

علیرضامباشری در سپاهان ماندنی شد

علیرضا مباشری دریافت قدرتی اصفهانی به مدت دو فصل دیگر قراردادش را با تیم والیبال فولاد مبارکه سپاهان تمدید کرد.

img

هلال احمر واکسن کرونا را از کشورهای شرقی وارد می کند

سخنگوی جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد: این جمعیت وابسته به نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر تلاش‌های خود را برای واردات واکسن کرونا از کشورهای شرقی ادامه می‌دهد.

img

پیام تسلیت پایگاه خبری رستاخیز خبر به آقای معدنکن

مدیرمسئول و تحریریه پایگاه خبری رستاخیز خبر، پیام تسلیتی منتشر کردند.

img

وزیر بهداشت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز واکسن کرونا تا هفته آینده تزریق می‌شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است، گفت: تا پایان هفته آینده این رقم به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز خواهد رسید.

img

در لايو اينستاگرام نوانديش برگزار می شود: آخرين وضعيت لايحه همسان سازى دائمى حقوق بازنشستگان و فرهنگيان و تصميمات كارگروه مشترك با سازمان برنامه و بودجه

آخرين وضعيت لايحه همسان سازى دائمى حقوق بازنشستگان و فرهنگيان و تصميمات كارگروه مشترك با سازمان برنامه و بودجه در در لايو اينستاگرام نوانديش بررسی می شود.