کدخبر: 1443 ۱۵:۰۴ :: ۱۳۹۶/۰۶/۱۳ سرویس: اقتصادی
چرا کاهش نرخ سود بانکی؟

موانع تیم اقتصادی دولت دوازدهم از جنس مقرراتی نیست

image

قدرت و توان مدیریتی تیم اقتصاد دولت دوازدهم چه میزان است؟ این سئوال امروز بیش از هر زمان دیگری نه فقط در میان خواص که در میان عوام رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته است.

مجید سعیدی-رستاخیز خبر، در هر کوی و برزنی این سئوال مطرح است که آیا تیم اقتصادی دولت دوازدهم قادر خواهد بود بر مشکلات کنونی فائق آید و رونق را به بازار برگرداند؟

در شرایط کنونی که بازار سرمایه متاثر از تحولات و تغییرات کلان بین المللی است، و از سوی دیگر مجددا بهای نفت سیر نزولی به خود گرفته است، تیم اقتصادی دولت دوازدهم برای برون رفت از این بحران چه نسخه ای را آماده کرده است؟

آیا افزایش قیمت ارز«معادله ای که بدیهی به نظر می رسد» به همراه دستورالعمل جدید بانک مرکزی در کاهش نرخ سود بانکی، نقدینگی را به سمت تولید سوق خواهد داد تا با به حرکت در آمدن اولین مکانیزم توسعه اولین گام برای خروج از رکود برداشته شود؟

پاسخ به این سوال با کنش و واکنش هایی که همچنان نسبت به موضوع برجام به قوت خود باقیست، همان تصویری را نمایان می سازد، که چهارتن از وزرای دولت یازدهم که یکی از آنان در کابینه دوازهم هم حضور دارد، درباره آن هشدار داده و در واقع چنین فضایی را پیش بینی کرده بودند.

همان فضایی که در آن تعاملی بین تیم اقتصادی کابینه، به لحاظ موانع مالی و مقرراتی و البته روشی وجود نداشت، اما اکنون این امیدواری وجود دارد که چنین فضای تعاملی ای با محوریت آقای سیف در بانک مرکزی فراهم شده باشد و همچنین آقایان کرباسیان، زنگنه، شریعتمداری و ربیعی نیز در کنار یکدیگر برای رسیدن به افزایی بیشتر تلاش کنند!

هم افزایی در مدیریت بازار سرمایه و مالی کشور در راستای توسعه اقتصادی متاثر از محدودیت های سرمایه گذاری خارجی است که به نظر می رسد تلاش های وزارت خارجه برای رفع این محدودیت ها تا کنون چندان مطلوب نبوده است.

به نظر می رسد لازم است یک رنسانس اقتصادی در این زمینه ایجاد گردد، یک رنسانس زیربنایی با رویکرد اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخلی. 

زیرا تا زمانی که ارکان تاثیر گذار تیم اقتصادی در دولت دوازدهم مستمرا از محدودیت منابع سرمایه گذاری خارجی صحبت به میان می آورند، و هر اقدامی را مستلزم تحقق این موضوع می دانند، و تا زمانی که یکی از ارکان کلیدی که دکتر نیلی در راس آن قرار دارد، به شکلی آرمان گرایانه، پویایی اقتصادی را بدون توجه به تورم و گرانی و رشد نقدینگی صرفا در چابک سازی بر می شمارد آن هم بدون بیان چگونگی فراهم شدن زیرساخت های چابک سازی و همینطور تا زمانی که مسیر بدهی های دولت بدون توقف سیر صعودی دارد، با کدامین برنامه اقتصادی و در کوتاه مدت می توان آرامش را به بازار بازگرداند؟

بازار به شدت ملتهب است و با آیین نامه و دستورالعمل نمی توان از این التهاب جلوگیری کرد. حال در این میان، وزیر محترم کار و امور اجتماعی برای جلب نظر نمایندگان مجلس صحبت از ایجاد اشتغال و توقف سرعت بیکاری کرده که از عجایبی است که انتظار می رود، تیم اقتصادی دولت دوازدهم در رفع آن همت گمارد. برای مهار قیمت ها و جلوگیری کردن از کوچکتر شدن سفره مردم، نمی توان این مراحل را کپسولی گذراند.

بازهم تاکید میکنم تیم جدید اقتصادی دولت دکتر روحانی اساسا باید اقداماتی زیر بنایی در حوزه اقتصاد انجام دهند که تردید نیست زمان بر و هزینه بر است. بنابراین لازم است که در مسیر پیشگیری از تولید قارچ گونه بانک ها که از جهاتی آفت اقتصاد قلمداد می گردند، گام برداشت. لازم است که نقدینگی را ب سمت تولید سوق داد. لازم است که در بازار سرمایه امنیت سرمایه گذاری ایجاد کرد. در حوزه های بورس، کالاهی اساسی و خدمات مدیریت حائز اهمیت بسیار است. ثبات نرخ ارز نباید همچنان در هاله ای از ابهام باشد، همانطور که علل عدم  تمایل سرمایه گذاری خارجی نباید در چرخه مفقوده برجام باقی بماند.

چندین برابر شدن رشد سرمایه گذاری، توجه به صادرات غیر نفتی که فریاد وامصیبتای آن سر به آسمان رسیده، نباید همچون هزینه کمرشکن یارانه ها برای دولت تبدیل به معمای بی جواب شود. صنایع وابسته و غیر وابسته چه زودبازده و چه دیر بازده نباید در کورسوی وام به نفس بی افتند.

تیم اقتصادی دولت دوازدهم باید جواب داشته باشد. درست مثل تیم قبلی که جواب داشت، اما کنار گذاشته شد. تیم جدید نباید نگران کنار گذاشته شدن باشد.

تیم جدید باید جواب داشته باشد. جواب برای برداشت از مخازن مشترک با توسعه و تغییرات تکنولوژی و البته با رویکرد فاصله گرفتن ازخام فروشی.

تیم جدید باید به جز توتال که در فضای انتخاباتی رنگ و لعاب سیاسی به خود گرفت، به سرمایه گذار دیگری، البته فراتر از نوع قرارداد جدید نفتی، بیندیشد.

انتهای پیام/


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
برگزیده
پیشخوان روزنامه (96/09/27)
یادداشت
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

لطفی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: هر نماینده ماهانه 13 میلیون دریافت می‌‌کند نه 32 میلیون

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در اظهاراتی ضمن تاکید بر لزوم شفاف‌سازی بودجه مجلس از سوی هیأت رئیسه مجلس، اعداد و ارقام اعلام شده مبنی بر دریافتی ماهانه نمایندگان مردم در خانه ملت را تکذیب کرد.

img

کوله‌بری ممنوع می‌شود

وزیر کشور گفت: مطابق مصوبه دولت کوله‌بری ممنوع می‌شود و هیچ فردی حق ندارد کوله‌بری انجام دهد و مرزها بسته می‌شود. در ازای آن افرادی که حداقل سه سال سابقه حضور در روستا را دارند، کارت پیله‌وری دریافت می‌کنند و با ایجاد 15 بازارچه مرزی می‌توانند کالا را در آنجا عرضه کنند. کوله‌بری با کرامات انسان و حقوق شهروندان ایرانی منافات دارد.

img

احمدی‌نژاد ضرب‌الاجل 48 ساعته داد

محمود احمدی‌نژاد در یک پیام ویدیویی به رئیس قوه قضائیه 48 ساعت مهلت داد تا اسناد مربوط به محکومیت خود و همکارانش در دادگاه‌ها به‌عنوان فتنه‌گر، منحرف یا حمایت از بابک زنجانی منتشر کند.

img

فائزه هاشمی: شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیو اکتیو بوده است

اعتمادآنلاین نوشت: فائزه هاشمی گفت: جلسه ای با حضور همه اعضای خانواده و برخی از اعضای شورای عالی امنیت برگزار شد که در این جلسه به ما اعلام کردند بررسی نشان می دهد که در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است.

img

رشد 2.7 درصدی درآمدهای مالیاتی کشور

آمار عملکرد بودجه در ۷ ماهه نخست سال نشان میدهد درآمدهای مالیاتی با ۵۲ هزار میلیارد تومان حدود ۲.۷ درصد رشد کرده است.

img

صدور آنی قبض گاز برای مشترکان

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز می‌گوید طرح صدور آنی قبض گاز اکنون در اردبیل و خراسان اجرایی می‌شود و سایر استان‌ها نیز پس از اتمام پیمان‌های فعلی، نسبت به اجرایی شدن این طرح در استان خود اقدام می‌کنند.

img

گوگل و آمازون ؛ دو رقیب جدی بانکها در سال ۲۰۱۸

مدیر عامل اسبربانک روسیه گفت: ورود نامحسوس دو غول فناوری جهان، گوگل و آمازون به عرصه خدمات مالی، بزودی آنها را به رقیب جدی بانک ها تبدیل خواهد کرد.

img

ورود 9 هواپیمای جدید تا پایان سال

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از ورود 9 هواپیمای جدید تا پایان سال خبر داد و گفت: شرکت‌های ایرباس ، بوئینگ و ATR تامین مالی تعدادی از هواپیماهای جدید را پذیرفتند.

img

محمدعلی صبور رئیس فدراسیون سه‌گانه باقی ماند

رئیس فدراسیون سه‌گانه با رای مجمع در سمت خود ابقا شد.

img

گرشاسبی: اختلاف در هیات مدیره باشگاه را به نابودی می‌کشاند

سرپرست پرسپولیس در مورد شرایط اخیر باشگاه صحبت کرد.

img

لغو دیدار استقلال ــ ایران‌جوان بوشهر به‌دلیل آلودگی هوا

بنا بر مصوبه کارگروه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوای استان تهران دیدار استقلال ــ ایران‌جوان بوشهر که قرار بود فردا دوشنبه در تهران برگزار شود به‌دلیل آلودگی هوا لغو شد.

img

جهانبخش نفر دوم بهترین‌های هلند

وینگر موفق آلکمار با عملکرد فوق‌العاده‌اش تمجید رسانه‌های هلندی را به خود اختصاص داده است.

img

پدر دانش آموز لرستانی تنبیه بدنی فرزندش را تکذیب کرد

پدر دانش‌آموز لرستانی که ادعا کرده بود در مدرسه تنبیه بدنی شده است، تایید کرد که ضرب‌دیدگی ایجادشده در بدن فرزندش ناشی از برخورد با صندلی کلاس بوده است نه ضرب و جرح توسط معلم یا مدیر مدرسه.

img

همایش اربعین امسال با مدیریت جهادی برگزار شد

فرمانده سپاه استان البرز گفت: همایش اربعین امسال بسیار باشکوه و با مدیریت جهادی برگزار شد.

img

کسب رتبه اول کاهش تلفات جاده ای توسط البرز/ شناسایی 60 نقطه حادثه‌خیز در استان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز از کسب رتبه اول کاهش تلفات جاده ای توسط البرز خبر داد و گفت: 60 نقطه حادثه‌خیز در سطح استان البرز شناسایی شده است.

img

عدم بهره‌برداری از باغات ساوه قیمت انار را افزایش داد

رئیس اتحادیه میوه و تره بار گفت: دو سال گذشته باغات ساوه که تولید ۳۰ درصد انار کشور را برعهده دارد بر اثر سرما از بین رفته و هنوز به بهره برداری نرسیده است که این امر قیمت این محصول را افزایش داده است.