کدخبر: 1443 ۱۵:۰۴ :: ۱۳۹۶/۰۶/۱۳ سرویس: اقتصادی
چرا کاهش نرخ سود بانکی؟

موانع تیم اقتصادی دولت دوازدهم از جنس مقرراتی نیست

image

قدرت و توان مدیریتی تیم اقتصاد دولت دوازدهم چه میزان است؟ این سئوال امروز بیش از هر زمان دیگری نه فقط در میان خواص که در میان عوام رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته است.

مجید سعیدی-رستاخیز خبر، در هر کوی و برزنی این سئوال مطرح است که آیا تیم اقتصادی دولت دوازدهم قادر خواهد بود بر مشکلات کنونی فائق آید و رونق را به بازار برگرداند؟

در شرایط کنونی که بازار سرمایه متاثر از تحولات و تغییرات کلان بین المللی است، و از سوی دیگر مجددا بهای نفت سیر نزولی به خود گرفته است، تیم اقتصادی دولت دوازدهم برای برون رفت از این بحران چه نسخه ای را آماده کرده است؟

آیا افزایش قیمت ارز«معادله ای که بدیهی به نظر می رسد» به همراه دستورالعمل جدید بانک مرکزی در کاهش نرخ سود بانکی، نقدینگی را به سمت تولید سوق خواهد داد تا با به حرکت در آمدن اولین مکانیزم توسعه اولین گام برای خروج از رکود برداشته شود؟

پاسخ به این سوال با کنش و واکنش هایی که همچنان نسبت به موضوع برجام به قوت خود باقیست، همان تصویری را نمایان می سازد، که چهارتن از وزرای دولت یازدهم که یکی از آنان در کابینه دوازهم هم حضور دارد، درباره آن هشدار داده و در واقع چنین فضایی را پیش بینی کرده بودند.

همان فضایی که در آن تعاملی بین تیم اقتصادی کابینه، به لحاظ موانع مالی و مقرراتی و البته روشی وجود نداشت، اما اکنون این امیدواری وجود دارد که چنین فضای تعاملی ای با محوریت آقای سیف در بانک مرکزی فراهم شده باشد و همچنین آقایان کرباسیان، زنگنه، شریعتمداری و ربیعی نیز در کنار یکدیگر برای رسیدن به افزایی بیشتر تلاش کنند!

هم افزایی در مدیریت بازار سرمایه و مالی کشور در راستای توسعه اقتصادی متاثر از محدودیت های سرمایه گذاری خارجی است که به نظر می رسد تلاش های وزارت خارجه برای رفع این محدودیت ها تا کنون چندان مطلوب نبوده است.

به نظر می رسد لازم است یک رنسانس اقتصادی در این زمینه ایجاد گردد، یک رنسانس زیربنایی با رویکرد اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخلی. 

زیرا تا زمانی که ارکان تاثیر گذار تیم اقتصادی در دولت دوازدهم مستمرا از محدودیت منابع سرمایه گذاری خارجی صحبت به میان می آورند، و هر اقدامی را مستلزم تحقق این موضوع می دانند، و تا زمانی که یکی از ارکان کلیدی که دکتر نیلی در راس آن قرار دارد، به شکلی آرمان گرایانه، پویایی اقتصادی را بدون توجه به تورم و گرانی و رشد نقدینگی صرفا در چابک سازی بر می شمارد آن هم بدون بیان چگونگی فراهم شدن زیرساخت های چابک سازی و همینطور تا زمانی که مسیر بدهی های دولت بدون توقف سیر صعودی دارد، با کدامین برنامه اقتصادی و در کوتاه مدت می توان آرامش را به بازار بازگرداند؟

بازار به شدت ملتهب است و با آیین نامه و دستورالعمل نمی توان از این التهاب جلوگیری کرد. حال در این میان، وزیر محترم کار و امور اجتماعی برای جلب نظر نمایندگان مجلس صحبت از ایجاد اشتغال و توقف سرعت بیکاری کرده که از عجایبی است که انتظار می رود، تیم اقتصادی دولت دوازدهم در رفع آن همت گمارد. برای مهار قیمت ها و جلوگیری کردن از کوچکتر شدن سفره مردم، نمی توان این مراحل را کپسولی گذراند.

بازهم تاکید میکنم تیم جدید اقتصادی دولت دکتر روحانی اساسا باید اقداماتی زیر بنایی در حوزه اقتصاد انجام دهند که تردید نیست زمان بر و هزینه بر است. بنابراین لازم است که در مسیر پیشگیری از تولید قارچ گونه بانک ها که از جهاتی آفت اقتصاد قلمداد می گردند، گام برداشت. لازم است که نقدینگی را ب سمت تولید سوق داد. لازم است که در بازار سرمایه امنیت سرمایه گذاری ایجاد کرد. در حوزه های بورس، کالاهی اساسی و خدمات مدیریت حائز اهمیت بسیار است. ثبات نرخ ارز نباید همچنان در هاله ای از ابهام باشد، همانطور که علل عدم  تمایل سرمایه گذاری خارجی نباید در چرخه مفقوده برجام باقی بماند.

چندین برابر شدن رشد سرمایه گذاری، توجه به صادرات غیر نفتی که فریاد وامصیبتای آن سر به آسمان رسیده، نباید همچون هزینه کمرشکن یارانه ها برای دولت تبدیل به معمای بی جواب شود. صنایع وابسته و غیر وابسته چه زودبازده و چه دیر بازده نباید در کورسوی وام به نفس بی افتند.

تیم اقتصادی دولت دوازدهم باید جواب داشته باشد. درست مثل تیم قبلی که جواب داشت، اما کنار گذاشته شد. تیم جدید نباید نگران کنار گذاشته شدن باشد.

تیم جدید باید جواب داشته باشد. جواب برای برداشت از مخازن مشترک با توسعه و تغییرات تکنولوژی و البته با رویکرد فاصله گرفتن ازخام فروشی.

تیم جدید باید به جز توتال که در فضای انتخاباتی رنگ و لعاب سیاسی به خود گرفت، به سرمایه گذار دیگری، البته فراتر از نوع قرارداد جدید نفتی، بیندیشد.

انتهای پیام/


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/04/26)
یادداشت
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

میز خدمت طرحی نمادین نیست / از خبره ترین کارشناسان در ارائه خدمت استفاده شود

محمد علی نجفی از میز خدمت برخی از دستگاه های اجرایی استان و روند خدمات دهی آنها به مراجعان، به صورت سرزده بازدید کرد.

img

دیدار اعضای شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی با فرماندار ویژه شهرستان کرج

رییس سازمان عدالت و آزادی به همراه جمعی از اعضای شورای مرکزی این سازمان، با فرماندار ویژه شهرستان کرج دیدار کردند.

img

بازدید سرزده استاندار البرز و فرماندار ویژه شهرستان کرج از بازارچه موقت گلشهر

فرماندار ویژه شهرستان کرج به همراه استاندار البرز به صورت سرزده از بازارچه پونه گلشهر که دچار حریق شده بود، بازدید کردند.

img

ترویج سیره نبوی در انتقال و حفظ ارزش های اسلامی به نسل های بعدی موثر است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان البرز ضمن دیدار با حجت الاسلام تقوایی امام جمعه موقت نظرآباد در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این شهرستان به تشریح برنامه های جشنواره رضوی پرداخت.

img

جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی/متخلفان را معرفی می‌کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور، ضمن قدردانی از مواضع قاطعانه وی در برخورد با تخلف واردات خودرو، اعلام کرد: متخلفان را به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم.

img

موسسه رازی پشتوانه‌ای مطمئن برای کشور است

رئیس سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به توانمندی ‎ ها، دانش بومی و ظرفیت‌های ارزشمند تولید در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، از این مجموعه به عنوان پشتوانه‌ای مطمئن برای کشور در شرایط مختلف یاد کرد.

img

بانک مرکزی مخالف افزایش سقف اختیار پرداخت تسهیلات است

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بانک مرکزی مخالف افزایش سقف اختیار پرداخت تسهیلات در بانک‌های استان از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به ۶ میلیارد تومان است، گفت: طرح‌ها نباید در بانک و دستگاه‌های اجرایی متوقف شود.

img

اختصاص یک میلیارد تومان به توسعه فرهنگ کارآفرینی در کرج

معاون اجتماعی سازمان فرهنگی شهرداری کرج از اختصاص یک میلیارد تومان برای ستاد توسعه فرهنگ کارآفرینی در کرج خبر داد.

img

ووشوکار البرزی قهرمان جهان شد

رئیس هیئت ووشو استان البرز گفت: ووشوکار البرزی تیم ملی جوانان ایران موفق شد به مدال باارزش طلا در رقابت‌های جهانی دست پیدا کند.

img

دعوت رسمی فیفا از مهدی تاج

جیانی اینفانتینو از رییس فدراسیون فوتبال ایران و عضو کمیته مسابقات فیفا، دعوت کرد برای حضور در دیدار فینال جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه حاضر شود.

img

سیدجلال حسینی پیشنهاد جنجالی کی روش را رد کرد

​کاپیتان پرسپولیس که در اتفاقی عجیب در لیست نهایی تیم ملی برای حضور در جام جهانی قرار نگرفته بود، به پیشنهاد کادرفنی پاسخ منفی داد.

img

پرتغال به اروگوئه باخت و حذف شد/ رونالدو به مسی پیوست!

تیم ملی فوتبال اروگوئه با غلبه بر پرتغال ضمن حذف رونالدو و یارانش از جام جهانی روسیه، در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف فرانسه می رود.

img

ورود پیکر ۶۰ شهید دفاع مقدس به تهران

رئیس ستاد معراج شهدای مرکز گفت: پیکر مطهر ۶۰ شهید تازه تفحص شده که اخیرا از مرز خسروی وارد کشور شده‌اند، صبح فردا سه شنبه ۲۶ تیرماه ۹۷ وارد معراج شهدای تهران خواهند شد.

img

انتخاب شهردار کرج به جلسه آینده موکول شد

هفتاد و دومین جلسه شورای شهر در حالی برگزار شد که آخرین بند از دستور جلسه به انتخاب شهردار کرج و اعلام پاسخ استعلام وزارت کشور مربوط بود که به علت کمبود وقت و نیاز اعضا برای شور و مشورت بیشتر به جلسه بعد موکول شد.

img

آغاز همکاری ۵ هزار حامی البرزی با کمیته امداد

بیش از سی هزار حامی البرزی حمایت معنوی و مالی از ایتام و فرزندان محسنین تحت حمایت کمیته امداد را بر عهده دارند که پنج هزار نفر از آنان طی یک ماه گذشته همکاری خود را با این نهاد آغاز کرده‌اند.

img

کاهش هزینه های جاری محورِ اقدامات شهرداری

محمدرضا احمدی نژاد با اشاره شرایط اقتصادی موجودبرصرفه جویی در هزینه های عمرانی، تاکید کرد.