کدخبر: 1443 ۱۵:۰۴ :: ۱۳۹۶/۰۶/۱۳ سرویس: اقتصادی
چرا کاهش نرخ سود بانکی؟

موانع تیم اقتصادی دولت دوازدهم از جنس مقرراتی نیست

image

قدرت و توان مدیریتی تیم اقتصاد دولت دوازدهم چه میزان است؟ این سئوال امروز بیش از هر زمان دیگری نه فقط در میان خواص که در میان عوام رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته است.

مجید سعیدی-رستاخیز خبر، در هر کوی و برزنی این سئوال مطرح است که آیا تیم اقتصادی دولت دوازدهم قادر خواهد بود بر مشکلات کنونی فائق آید و رونق را به بازار برگرداند؟

در شرایط کنونی که بازار سرمایه متاثر از تحولات و تغییرات کلان بین المللی است، و از سوی دیگر مجددا بهای نفت سیر نزولی به خود گرفته است، تیم اقتصادی دولت دوازدهم برای برون رفت از این بحران چه نسخه ای را آماده کرده است؟

آیا افزایش قیمت ارز«معادله ای که بدیهی به نظر می رسد» به همراه دستورالعمل جدید بانک مرکزی در کاهش نرخ سود بانکی، نقدینگی را به سمت تولید سوق خواهد داد تا با به حرکت در آمدن اولین مکانیزم توسعه اولین گام برای خروج از رکود برداشته شود؟

پاسخ به این سوال با کنش و واکنش هایی که همچنان نسبت به موضوع برجام به قوت خود باقیست، همان تصویری را نمایان می سازد، که چهارتن از وزرای دولت یازدهم که یکی از آنان در کابینه دوازهم هم حضور دارد، درباره آن هشدار داده و در واقع چنین فضایی را پیش بینی کرده بودند.

همان فضایی که در آن تعاملی بین تیم اقتصادی کابینه، به لحاظ موانع مالی و مقرراتی و البته روشی وجود نداشت، اما اکنون این امیدواری وجود دارد که چنین فضای تعاملی ای با محوریت آقای سیف در بانک مرکزی فراهم شده باشد و همچنین آقایان کرباسیان، زنگنه، شریعتمداری و ربیعی نیز در کنار یکدیگر برای رسیدن به افزایی بیشتر تلاش کنند!

هم افزایی در مدیریت بازار سرمایه و مالی کشور در راستای توسعه اقتصادی متاثر از محدودیت های سرمایه گذاری خارجی است که به نظر می رسد تلاش های وزارت خارجه برای رفع این محدودیت ها تا کنون چندان مطلوب نبوده است.

به نظر می رسد لازم است یک رنسانس اقتصادی در این زمینه ایجاد گردد، یک رنسانس زیربنایی با رویکرد اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخلی. 

زیرا تا زمانی که ارکان تاثیر گذار تیم اقتصادی در دولت دوازدهم مستمرا از محدودیت منابع سرمایه گذاری خارجی صحبت به میان می آورند، و هر اقدامی را مستلزم تحقق این موضوع می دانند، و تا زمانی که یکی از ارکان کلیدی که دکتر نیلی در راس آن قرار دارد، به شکلی آرمان گرایانه، پویایی اقتصادی را بدون توجه به تورم و گرانی و رشد نقدینگی صرفا در چابک سازی بر می شمارد آن هم بدون بیان چگونگی فراهم شدن زیرساخت های چابک سازی و همینطور تا زمانی که مسیر بدهی های دولت بدون توقف سیر صعودی دارد، با کدامین برنامه اقتصادی و در کوتاه مدت می توان آرامش را به بازار بازگرداند؟

بازار به شدت ملتهب است و با آیین نامه و دستورالعمل نمی توان از این التهاب جلوگیری کرد. حال در این میان، وزیر محترم کار و امور اجتماعی برای جلب نظر نمایندگان مجلس صحبت از ایجاد اشتغال و توقف سرعت بیکاری کرده که از عجایبی است که انتظار می رود، تیم اقتصادی دولت دوازدهم در رفع آن همت گمارد. برای مهار قیمت ها و جلوگیری کردن از کوچکتر شدن سفره مردم، نمی توان این مراحل را کپسولی گذراند.

بازهم تاکید میکنم تیم جدید اقتصادی دولت دکتر روحانی اساسا باید اقداماتی زیر بنایی در حوزه اقتصاد انجام دهند که تردید نیست زمان بر و هزینه بر است. بنابراین لازم است که در مسیر پیشگیری از تولید قارچ گونه بانک ها که از جهاتی آفت اقتصاد قلمداد می گردند، گام برداشت. لازم است که نقدینگی را ب سمت تولید سوق داد. لازم است که در بازار سرمایه امنیت سرمایه گذاری ایجاد کرد. در حوزه های بورس، کالاهی اساسی و خدمات مدیریت حائز اهمیت بسیار است. ثبات نرخ ارز نباید همچنان در هاله ای از ابهام باشد، همانطور که علل عدم  تمایل سرمایه گذاری خارجی نباید در چرخه مفقوده برجام باقی بماند.

چندین برابر شدن رشد سرمایه گذاری، توجه به صادرات غیر نفتی که فریاد وامصیبتای آن سر به آسمان رسیده، نباید همچون هزینه کمرشکن یارانه ها برای دولت تبدیل به معمای بی جواب شود. صنایع وابسته و غیر وابسته چه زودبازده و چه دیر بازده نباید در کورسوی وام به نفس بی افتند.

تیم اقتصادی دولت دوازدهم باید جواب داشته باشد. درست مثل تیم قبلی که جواب داشت، اما کنار گذاشته شد. تیم جدید نباید نگران کنار گذاشته شدن باشد.

تیم جدید باید جواب داشته باشد. جواب برای برداشت از مخازن مشترک با توسعه و تغییرات تکنولوژی و البته با رویکرد فاصله گرفتن ازخام فروشی.

تیم جدید باید به جز توتال که در فضای انتخاباتی رنگ و لعاب سیاسی به خود گرفت، به سرمایه گذار دیگری، البته فراتر از نوع قرارداد جدید نفتی، بیندیشد.

انتهای پیام/


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

بانک سپه
دیجی کالا
دکتر علیخانی
مهر
دكتر عليخاني
پیشخوان روزنامه (96/07/25)
یادداشت
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

سه روایت از یک کناره گیری

تعیین ریاست جدید شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با حساسیت‌هایی همراه شده است، از یک سو سید هادی خامنه‌ای قصد پذیرش این مسئولیت را ندارد اما برای آنکه این مسئله تعبیر به بروز اختلاف جدید در میان اصلاح‌طلبان نشود، رایزنی‌هایی با او در حال انجام است.

img

جایگاه البرز در کسب و کار، غیرقابل قبول است

نجفی با ابراز نارضایتی از فضای کسب‌وکار استان گفت: فضای کسب و کار استان البرز در جایگاه ۲۹ کشوری است که این جایگاه زیبنده این استان نیست.

img

ترکیب احتمالی پرسپولیس برابر الهلال

تیم فوتبال پرسپولیس با ترکیبی متفاوت در بازی برگشت به مصاف الهلال در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا می‌رود.

img

محدودیتی برای انتخاب وزیر زن نیست

سرپرست وزارت علوم گفت: اصلا نگاه شخصیت‌های آموزش عالی به انتخاب شدن برای قرار گرفتن در جایگاه وزارت این نیست که بخواهند شانسی برای خود قائل باشند یا بخواهند شانس خودشان را افزایش دهند.

img

رتبه رقابت پذیری اقتصاد ایران هفت پله بهبود یافت

معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره شاخص رقابت‌پذیری در سال 18- 2017 میلادی را ترجمه و منتشر کرده است

img

نمایشگاه تلکام افتتاح شد

هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی (تلکام) امروز توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

img

حذف کامل قبوض کاغذی تلفن ثابت تا پایان سال

معاون شرکت مخابرات ایران از حذف قبوض کاغذی به طور کامل تا پایان سال جاری خبر داد.

img

جریمه 900 میلیونی برای قاچاقچی 4 تن گردو

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس از ضبط محموله 4 تن گردوی قاچاق و محکومیت 900 میلیون ریالی متهم پرونده خبر داد.

img

برانکو: اگر الهلال را ببریم، شک نکنید پرسپولیس قهرمان آسیا می‌شود

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: با توجه به نتیجه دیدار رفت، فردا روز جدیدی برای پرسپولیس است و باید مقابل الهلال پیروز شویم.

img

ملی‌پوشان ساحلی امشب راهی اندونزی می‌شوند

تیم‌های ملی الف و ب والیبال ساحلی ایران امشب (دوشنبه شب) برای حضور در تور آسیایی اندونزی راهی این کشور می‌شوند.

img

اکسین همچنان شکست ناپذیر در خانه/ تساوی اکسین البرز و مس رفسنجان

در چارچوب رقابت‌های هفته نهم لیگ دسته اول فوتبال کشور، دو تیم اکسین البرز و مس رفسنجان به نتیجه مساوی دست یافتند.

img

بابک زنجانی: پول دارم، ولی یک ریال هم نمی‌دهم!

پانزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان ردیف دوم و سوم پرونده موسوم به فساد نفتی به پایان رسید.

img

بلیت 2 میلیونی مسیر مشهد ـ نجف

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان خراسان رضوی فروش بلیت 2 میلیونی در مسیر مشهد ـ نجف را غیرقانونی اعلام کرد.

img

86 درصد از پرمصرف ترین اقلام آرایشی، قاچاق هستند

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت: 3 قلم پرمصرف لوازم آرایشی، رژ لب، مداد چشم و لاک ناخن بوده که در استان بین 84 الی 86 درصد آنها در بازار غیرمجاز و قاچاق هستند.

img

۶ دانشگاه ایرانی در بین ۸۰۰ موسسه برتر جهان قرار گرفتند

بر مبنای اعلام نظام رتبه‌بندی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، ۶ دانشگاه ایرانی در بین ۸۰۰ موسسه برتر دنیا طبق رتبه‌بندی عملکرد مقاله‌های علمی دانشگاه‌های جهان قرار گرفتند.

img

درباره انتشار املاک نجومی گفتم منتشر نکنید تا بررسی شود

شهردار تهران جزییات افشای اسناد املاک نجومی را تشریح کرد و گفت: بنده موافق انتشار گزارش در آن زمان نبودم و معتقد بودم باید پاسخ شهرداری بیاید و در صورتی که قانع کننده نبود بعد منتشر شود.