کدخبر: 13900 ۱۱:۲۹ :: ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ سرویس: اجتماعی

عصبانی نیستم!

image

وقتی در مکان های عمومی شهر، بر سر یک نوبت در صف خرید، یا در اثر یک تصادف ساده، یا حتی در دنیای مجازی و پیام‌های کاربران در صفحات افراد سرشناس، به سادگی شاهد الفاظ رکیک، دعواهای لفظی و درگیری های فیزیکی هستیم؛ یعنی حال جامعه ما خوب نیست. یعنی میزان سطح آرامش روانی شهروندان ایرانی از حد مطلوبی برخوردار نیست. قطعا وجود مشکلات معیشتی، گرفتاری‌های خانوادگی و بحران‌های شغلی و مالی، از عوامل مهمی است که در کاهش این آرامش و افزایش خشم به طور مستقیم تاثیر دارند...

بر اساس تحقیقات علمی، یکی از روش‌های کاهنده میزان استرس، و خشم، ورزش و فعالیت بدنی است. به طوری که با انجام تمرینات فیزیکی، روحی، ذهنی و تنفسی میزان هورمون‌های آرامش بخش و نشاط آور در بدن به مقدار قابل توجهی، دچار تغییرات مثبت می شود. اما آیا امکان ورزش برای همه افراد فراهم است؟ قطعا حضور در باشگاه ها و استفاده از امکانات ورزشی موجود در سالن ها و زمین‌های ورزشی مستلزم پرداخت هزینه است، و در شرایط اقتصادی امروز جامعه، با محدودیت هایی مواجه است. اما برای ورزش، وجود یک بوستان کوچک در نزدیکی محل زندگی هم می تواند مثمر ثمر باشد. مکان‌هایی که با استفاده از روش‌های مالی غیرمستقیم مانند مالیات و عوارض، اداره می شود و شهروندان به نوعی قبلا هزینه آن ها را پرداخته اند. آنچه مسلم است، با افزایش فعالیت های بدنی در جامعه و گسترش ورزش، در میان شهروندان، سطح سلامت روانی جامعه نیز بهبود چشمگیری خواهد یافت. در کنار تغییرات فیزیولوژیک ناشی از حرکت، که در بدن رخ می‌دهد؛ جنبه های دیگری نیز در ورزش وجود دارد که در افزایش آرامش و کنترل جنبه های مختلف روانی ازجمله خشم، اثرگذار است. جنبه هایی مانند رقابت، بازی، تفریح، نشاط گروهی، بهره‌مندی از همراهی تمرین با موسیقی و تخلیه نیروهای انباشته درونی، از جمله این عوامل موثر به شمار می‌رود.

از سوی دیگر، مساله قابل توجه، ورزش حرفه ای و بروز و ظهور جنبه های عصبانیت و خشم در ورزشکاران و مربیان حرفه ایست. یادمان باشد، ورزشکاران حرفه ای همانطور که در بعد جسمانی، بیش از سلامتی ناشی از ورزش، دچار آسیب‌های ورزشی هستند، از نظر روانی هم مسائل و مشکلات خاص خودشان را دارند. فشارهای ناشی از کسب نتیجه، مسائل مرتبط با قرارداد، فشار هوادار و تماشاگر، فشار داور، فشار مربی، توجه رسانه ها و بسیاری مسائل دیگر، دنیای ذهنی ورزشکار حرفه ای را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، هرچند با تمام این اوصاف، بازهم بروز خشم و خشونت از سوی اهالی ورزش که به نوعی وظیفه الگویی در جامعه را نیز به دوش می کشند، از سوی جامعه پذیرفته نیست. اما برای آنکه از تاثیر چشمگیر ورزش در کنترل احساسات روانی بیشتر بدانیم، ذکر این نکته کفایت می کند که اگر یک فرد غیرورزشکار، 

در موقعیت مسابقه ورزشی و جو ورزشگاه با آن جنبه های روانی مختلف قرار گیرد، در انجام رفتارهای عادی و عادات روزانه خود نیز دچار مشکل خواهد شد، چه برسد به اجرای فعالیت ورزشی با راندمان بالا و در عین حال کنترل احساساتی مانند خشم. در حقیقت، توانایی های ورزشکاران در شرایط مسابقه، اتفاقی است که در درازمدت و به صورت تدریجی در اثر تمرین و کسب تجربه به انجام رسیده است. این امر، در پژوهش‌های علمی، به ثبت رسیده و کاملا قابل دفاع است.

با این توصیف، به نظر می رسد، یکی از وظایف سازمان‌های مسئول و متخصصین و دلسوزان اجتماعی برای بهبود وضعیت سلامت روانی جامعه، ترویج ورزش و گنجاندن آن در برنامه روزمره شهروندان، به ویژه در شرایط اقتصادی امروز جامعه است.

 

خبرنگارعلی ساجدی


نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

برگزیده
پیشخوان روزنامه (00/01/30)
یادداشت
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

برادران جهانگیری خواستار رسیدگی توهین نماینده مجلس به خود شدند

یک عضو هیات رئیسه مجلس جوابیه برادران معاون اول رئیس جمهور را نسبت به نطق اردشیر مطهری در مجلس را قرائت کرد.

img

سردار حجازی درگذشت

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای «از عروج سردار سرتیپ پاسدار سید محمد حسین زاده حجازی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پس از سال‌ها مجاهدت و تلاش خستگی ناپذیر در عرصه‌های مختلف پاسداری از انقلاب و نظام اسلامی» بر اثر عارضه قلبی خبر داد.

img

روحانی: میزان اهتمام این دولت به بخش سلامت بی‌نظیر بوده است

رییس جمهوری با بیان اینکه میزان اهتمام این دولت به بخش سلامت در سال‌های پس از انقلاب بی‌نظیر بوده است، گفت: ساخت و تجهیز بیمارستان و مراکز بهداشتی و درمانی یک اولویت فوری و جدی است که در دولت تدبیر و امید شتاب بیشتری گرفت.

img

مراسم روز ارتش در اصفهان

مراسم روز ارتش در اصفهان برگزار شد.

img

همتی: از دوران بسیار سخت و فشار حداکثری عبور کردیم

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در کلاب هاوس گفت: فشاری که در کشور در این ۳۲ ماه به کشور وارد شد می توانست مشکلات جدی تری را ایجاد کند اما با پشتیبانی مقام معظم رهبری دولت و همت مردم از دوران بسیار سخت و فشار حداکثری عبور کردیم.

img

۱۵۰۰ تن مرغ برای توزیع در شهر تهران تامین شده است

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس از تامین ۱۵۰۰ تن مرغ برای توزیع در شهر تهران خبر داد و گفت: با توجه به افزایش ۲۵ درصد جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری سراسر کشور، پیش‌بینی می‌شود قیمت مرغ در هفته‌های آتی به آرامش نسبی برسد.

img

پرداخت ۳۴۰ میلیون تومان وام به فرهنگیان در سال جدید

گودرز کریمی‌فر مدیرکل رفاه و پشتیبانی آموزش و پرورش از پرداخت سه وام به فرهنگیان درسال جدید که در مجموع ۳۴۰ میلیون تومان خواهد بود، خبر داد.

img

اولویت‌های بانک مرکزی در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۰

رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی، اولویت‌های بانک مرکزی را در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ و اجرای عملی بیانات رهبر انقلاب اسلامی تشرح کرد.

img

دانش افزائی پرسنل باشگاه ذوب آهن در حین خدمت

آغاز کلاس های تخصصی و مهارتی پرسنل باشگاه فرهنگی ورزشی ذوب آهن اصفهان از امروز یکشنبه ۲۹ فروردین آغاز شد.

img

رئیس انجمن اسکواش هیئت کارگری استان اصفهان در سمت خودابقا شد

دکتر الهه مولادوست، سکاندار اسکواش کارگری استان اصفهان در سمت خود ابقاء شد.

img

رئیس کمیته موی تای انجمن های ورزشی هیئت کارگری اصفهان منصوب شد

قاسم ستاری رئیس هیاُت ورزش کارگری استان اصفهان به پیشنهاد رئیس انجمن ورزش های کارگری، طی حکمی امیر شریفات را به سمت رئیس کمیته موی تای انجمن های ورزشی هیاُت کارگری منصوب کرد.

img

علیرضامباشری در سپاهان ماندنی شد

علیرضا مباشری دریافت قدرتی اصفهانی به مدت دو فصل دیگر قراردادش را با تیم والیبال فولاد مبارکه سپاهان تمدید کرد.

img

هلال احمر واکسن کرونا را از کشورهای شرقی وارد می کند

سخنگوی جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد: این جمعیت وابسته به نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر تلاش‌های خود را برای واردات واکسن کرونا از کشورهای شرقی ادامه می‌دهد.

img

پیام تسلیت پایگاه خبری رستاخیز خبر به آقای معدنکن

مدیرمسئول و تحریریه پایگاه خبری رستاخیز خبر، پیام تسلیتی منتشر کردند.

img

وزیر بهداشت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز واکسن کرونا تا هفته آینده تزریق می‌شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است، گفت: تا پایان هفته آینده این رقم به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز خواهد رسید.

img

در لايو اينستاگرام نوانديش برگزار می شود: آخرين وضعيت لايحه همسان سازى دائمى حقوق بازنشستگان و فرهنگيان و تصميمات كارگروه مشترك با سازمان برنامه و بودجه

آخرين وضعيت لايحه همسان سازى دائمى حقوق بازنشستگان و فرهنگيان و تصميمات كارگروه مشترك با سازمان برنامه و بودجه در در لايو اينستاگرام نوانديش بررسی می شود.