کدخبر: 1194 ۰۱:۰۵ :: ۱۳۹۶/۰۵/۲۶ سرویس: استان ها
نجابت اهالی رسانه در قبال قدرناشناسی شورای چهارم کرج

دستی که نمک ندارد

image

هفدهم مرداد امسال در حالی سپری شد که علاوه بر بزرگداشت روز خبرنگار، با محدوده زمانی خداحافظی اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی کرج نیز مصادف شده بود، لذا این همزمانی اتفاقی را رقم زد که می توان آن را به نجابت اهالی رسانه البرز و برجای گذاردن خاطره ای ناخوشایند از سوی برخی اعضای این شورا در کرج نسبت داد.

حسن منصوریار-رستاخیز خبر؛ لازم است همین ابتدا تاکید کنم که من هم در ادامه مدارا و رفتار نجیبانه سایر همکارانم در رسانه های مختلف استان، قصد پرداختن به این موضوع را نداشتم، لیکن احساس کردم باید این مشی و رویه نادرست فرصت طلبانه برای دست یابی و حفظ جاه و مقام را مورد گوشزد و یادآوری قرار دهم که اهالی رسانه از خوب و بد، زشت و زیبا، قوت و ضعف و خلاصه از زیر و بم مسایل مختلف آگاهند و اغماض آنها در مورد برخی موضوع ها از جمله عدم تصویب لایحه روز خبرنگار بخاطر اینکه به خودشان مربوط می شد، از خود نجابت، متانت و شکیبایی نشان دادند.

 

باوجود این، قبل از هر توضیح و سخنی ابتدا باید یاد کنیم از هفدهم امرداد سال 1377، همان روزی که نیروهای جنایتکار طالبان با حمله به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف افغانستان، محمود صارمی خبرنگار و مسوول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف را به همراه چند دیپلمات ایران به شهادت رساندند و از آن پس بود که این روز به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شد.

 

حال، از آنجا که گرامیداشت و ماندگاری روز خبرنگار نشات گرفته از سرچشمه زلال و مطهر شهید، شاهد و شهادت است، هر سال در چنین روزی نام خبرنگار و حرفه خبرنگاری در سراسر ایران پهناور گرامی داشته می شود و بر سر زبانها می افتد و اهالی خبر و خبررسانی را جانی دوباره می بخشد، بنابراین همگان وامدار این عزیزان هستیم و باید از جان و دل در قبال این خونهای پاک ادای دین کنیم.

بگذریم، اکنون بازگردیم به نجابتی که اصحاب رسانه در قبال نامهربانی و رفتار نسنجیده برخی اعضای شورای شهر کرج از خود نشان دادند، ماجرا از این قرار است که این شورا برخلاف سالهای گذشته، امسال با خودداری از تصویب لایحه برگزاری آیین بزرگداشت روز خبرنگار، مانع اجرای آن توسط مدیریت شهری شد.

البته جزییات چندانی از دلایل تصویب نشدن این لایحه توسط شورای کرج به بیرون درز نکرده است، اما یک واقعیت آشکار در این میان وجود دارد و آن این است که گویا شماری از اعضا ضمن تعریف و تجمید از تلاشهای اهالی رسانه موافق تصویب این لایحه بوده اند، بنابراین حساب آنها از مخالفان این لایحه جداست و بالطبع روی سخن ما هم به مخالفان این لایحه مربوط می شود.

توضیح لازم و ضروری دیگر اینکه طرح موضوع از طرف ما هم با توجه به پشت سر گذاشتن هفدهم امرداد و منتفی شدن زمان برگزاری روز خبرنگار، هیچ دلیلی جز فرستادن پیام توام با نوعی هشدار به آنانی که فقط به منافع شخصی و گروهی خود می اندیشند، نیست و امیدواریم این پیام مورد عنایت منتخبان شورای پنجم کرج هم قرار گیرد.

براین اساس مخالفان این لایحه در شورای چهارم کرج آیا پاسخ قانع کننده ای برای این پرسش دارند که چگونه در سالهای گذشته و از جمله در سال 95 اختصاص 130 میلیون تومان برای تجلیل و بزرگداشت روز خبرنگار را به تصویب رساندند، در حالی که امسال حتی با نصف این مبلغ هم مخالفت کردند، آیا واقعا انتخاب نشدن آنها در دوره پنجم دلیل اصلی این مخالفت نبوده است؟

آقایان و خانم های مخالف این لایحه در شورای کرج، آیا اینکار شما نوعی کم لطفی محسوب نمی شود؟ آیا اصحاب رسانه حق ندارند فکر کنند که شماها برخلاف تعریف و تمجیدهای ظاهری، در واقع نگاه ابزاری به خبرنگاران دارید؟ آیا اینگونه نیست که چون شما دیگر جایی برروی صندلی های شورای کرج ندارید، پس دیگر لزومی هم به برگزاری بزرگداشت و تجلیل از خبرنگاران وجود ندارد!

ناگفته نماند که طرح موضوعهایی نظیر ارایه دیرهنگام لایحه یا نبود و کمبود 70 میلیون تومان اعتبار برای برگزاری بزرگداشت روز خبرنگار آنهم فقط یک بار در سال، بیشتر به بهانه های طنزآمیز شبیه است تا واقعیت، آنچه بیش از همه آزار دهنده است و تصور می کنم همه همکارانم نیز در این زمینه اتفاق نظر دارند، بی حرمتی شما در جایگاه نمایندگان مردم در شورای کرج نسبت به شان و منزلت خبرنگاران و نقش آنان در خبر و اطلاع رسانی است.

این در حالی است که برغم ظرفیت و توانمندی بالای اصحاب رسانه استان البرز و کرج، هیچیک از این عزیزان نسبت به عدم تصویب لایحه تجلیل از خبرنگاران و برگزار نکردن آیین گرامیداشت روز خبرنگار توسط شهرداری و شورای شهر در سال جاری کوچکترین واکنش و اعتراضی از خود نشان ندادند و ثابت کردند که صرفنظر از همه سختی ها، بی مهری ها و نارسایی های خرد و کلان، انجام وظیفه و مسوولیت اطلاع رسانی به مردم و افکار عمومی در صدر اولویت برنامه های آنان قرار دارد.

در پایان و در جمع بندی این مقال، امیدواریم مخالفان لایحه تجلیل از خبرنگاران در شورای کرج به این پرسش نه به ما، که به خودشان صادقانه پاسخ دهند، به فرض اگر زمان گرامیداشت روز خبرنگار قبل از پنجمین دوره انتخابات شوراها بود، آیا بازهم با این لایحه مخالفت می کردند؟ ضمن اینکه با خبر هستیم برخی اعضای شورای چهارم کرج از جمله رییس این شورا برای تصویب لایحه تجلیل از خبرنگاران بسیار پافشاری کرده اند که از این بابت از تک تک آنها سپاسگزاری می کنیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
برگزیده
پیشخوان روزنامه (96/09/27)
یادداشت
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

لطفی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: هر نماینده ماهانه 13 میلیون دریافت می‌‌کند نه 32 میلیون

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در اظهاراتی ضمن تاکید بر لزوم شفاف‌سازی بودجه مجلس از سوی هیأت رئیسه مجلس، اعداد و ارقام اعلام شده مبنی بر دریافتی ماهانه نمایندگان مردم در خانه ملت را تکذیب کرد.

img

کوله‌بری ممنوع می‌شود

وزیر کشور گفت: مطابق مصوبه دولت کوله‌بری ممنوع می‌شود و هیچ فردی حق ندارد کوله‌بری انجام دهد و مرزها بسته می‌شود. در ازای آن افرادی که حداقل سه سال سابقه حضور در روستا را دارند، کارت پیله‌وری دریافت می‌کنند و با ایجاد 15 بازارچه مرزی می‌توانند کالا را در آنجا عرضه کنند. کوله‌بری با کرامات انسان و حقوق شهروندان ایرانی منافات دارد.

img

احمدی‌نژاد ضرب‌الاجل 48 ساعته داد

محمود احمدی‌نژاد در یک پیام ویدیویی به رئیس قوه قضائیه 48 ساعت مهلت داد تا اسناد مربوط به محکومیت خود و همکارانش در دادگاه‌ها به‌عنوان فتنه‌گر، منحرف یا حمایت از بابک زنجانی منتشر کند.

img

فائزه هاشمی: شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیو اکتیو بوده است

اعتمادآنلاین نوشت: فائزه هاشمی گفت: جلسه ای با حضور همه اعضای خانواده و برخی از اعضای شورای عالی امنیت برگزار شد که در این جلسه به ما اعلام کردند بررسی نشان می دهد که در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است.

img

رشد 2.7 درصدی درآمدهای مالیاتی کشور

آمار عملکرد بودجه در ۷ ماهه نخست سال نشان میدهد درآمدهای مالیاتی با ۵۲ هزار میلیارد تومان حدود ۲.۷ درصد رشد کرده است.

img

صدور آنی قبض گاز برای مشترکان

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز می‌گوید طرح صدور آنی قبض گاز اکنون در اردبیل و خراسان اجرایی می‌شود و سایر استان‌ها نیز پس از اتمام پیمان‌های فعلی، نسبت به اجرایی شدن این طرح در استان خود اقدام می‌کنند.

img

گوگل و آمازون ؛ دو رقیب جدی بانکها در سال ۲۰۱۸

مدیر عامل اسبربانک روسیه گفت: ورود نامحسوس دو غول فناوری جهان، گوگل و آمازون به عرصه خدمات مالی، بزودی آنها را به رقیب جدی بانک ها تبدیل خواهد کرد.

img

ورود 9 هواپیمای جدید تا پایان سال

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از ورود 9 هواپیمای جدید تا پایان سال خبر داد و گفت: شرکت‌های ایرباس ، بوئینگ و ATR تامین مالی تعدادی از هواپیماهای جدید را پذیرفتند.

img

محمدعلی صبور رئیس فدراسیون سه‌گانه باقی ماند

رئیس فدراسیون سه‌گانه با رای مجمع در سمت خود ابقا شد.

img

گرشاسبی: اختلاف در هیات مدیره باشگاه را به نابودی می‌کشاند

سرپرست پرسپولیس در مورد شرایط اخیر باشگاه صحبت کرد.

img

لغو دیدار استقلال ــ ایران‌جوان بوشهر به‌دلیل آلودگی هوا

بنا بر مصوبه کارگروه هماهنگی شرایط ویژه آلودگی هوای استان تهران دیدار استقلال ــ ایران‌جوان بوشهر که قرار بود فردا دوشنبه در تهران برگزار شود به‌دلیل آلودگی هوا لغو شد.

img

جهانبخش نفر دوم بهترین‌های هلند

وینگر موفق آلکمار با عملکرد فوق‌العاده‌اش تمجید رسانه‌های هلندی را به خود اختصاص داده است.

img

پدر دانش آموز لرستانی تنبیه بدنی فرزندش را تکذیب کرد

پدر دانش‌آموز لرستانی که ادعا کرده بود در مدرسه تنبیه بدنی شده است، تایید کرد که ضرب‌دیدگی ایجادشده در بدن فرزندش ناشی از برخورد با صندلی کلاس بوده است نه ضرب و جرح توسط معلم یا مدیر مدرسه.

img

همایش اربعین امسال با مدیریت جهادی برگزار شد

فرمانده سپاه استان البرز گفت: همایش اربعین امسال بسیار باشکوه و با مدیریت جهادی برگزار شد.

img

کسب رتبه اول کاهش تلفات جاده ای توسط البرز/ شناسایی 60 نقطه حادثه‌خیز در استان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز از کسب رتبه اول کاهش تلفات جاده ای توسط البرز خبر داد و گفت: 60 نقطه حادثه‌خیز در سطح استان البرز شناسایی شده است.

img

عدم بهره‌برداری از باغات ساوه قیمت انار را افزایش داد

رئیس اتحادیه میوه و تره بار گفت: دو سال گذشته باغات ساوه که تولید ۳۰ درصد انار کشور را برعهده دارد بر اثر سرما از بین رفته و هنوز به بهره برداری نرسیده است که این امر قیمت این محصول را افزایش داده است.