کدخبر: 1194 ۰۱:۰۵ :: ۱۳۹۶/۰۵/۲۶ سرویس: استان ها
نجابت اهالی رسانه در قبال قدرناشناسی شورای چهارم کرج

دستی که نمک ندارد

image

هفدهم مرداد امسال در حالی سپری شد که علاوه بر بزرگداشت روز خبرنگار، با محدوده زمانی خداحافظی اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی کرج نیز مصادف شده بود، لذا این همزمانی اتفاقی را رقم زد که می توان آن را به نجابت اهالی رسانه البرز و برجای گذاردن خاطره ای ناخوشایند از سوی برخی اعضای این شورا در کرج نسبت داد.

حسن منصوریار-رستاخیز خبر؛ لازم است همین ابتدا تاکید کنم که من هم در ادامه مدارا و رفتار نجیبانه سایر همکارانم در رسانه های مختلف استان، قصد پرداختن به این موضوع را نداشتم، لیکن احساس کردم باید این مشی و رویه نادرست فرصت طلبانه برای دست یابی و حفظ جاه و مقام را مورد گوشزد و یادآوری قرار دهم که اهالی رسانه از خوب و بد، زشت و زیبا، قوت و ضعف و خلاصه از زیر و بم مسایل مختلف آگاهند و اغماض آنها در مورد برخی موضوع ها از جمله عدم تصویب لایحه روز خبرنگار بخاطر اینکه به خودشان مربوط می شد، از خود نجابت، متانت و شکیبایی نشان دادند.

 

باوجود این، قبل از هر توضیح و سخنی ابتدا باید یاد کنیم از هفدهم امرداد سال 1377، همان روزی که نیروهای جنایتکار طالبان با حمله به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف افغانستان، محمود صارمی خبرنگار و مسوول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف را به همراه چند دیپلمات ایران به شهادت رساندند و از آن پس بود که این روز به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شد.

 

حال، از آنجا که گرامیداشت و ماندگاری روز خبرنگار نشات گرفته از سرچشمه زلال و مطهر شهید، شاهد و شهادت است، هر سال در چنین روزی نام خبرنگار و حرفه خبرنگاری در سراسر ایران پهناور گرامی داشته می شود و بر سر زبانها می افتد و اهالی خبر و خبررسانی را جانی دوباره می بخشد، بنابراین همگان وامدار این عزیزان هستیم و باید از جان و دل در قبال این خونهای پاک ادای دین کنیم.

بگذریم، اکنون بازگردیم به نجابتی که اصحاب رسانه در قبال نامهربانی و رفتار نسنجیده برخی اعضای شورای شهر کرج از خود نشان دادند، ماجرا از این قرار است که این شورا برخلاف سالهای گذشته، امسال با خودداری از تصویب لایحه برگزاری آیین بزرگداشت روز خبرنگار، مانع اجرای آن توسط مدیریت شهری شد.

البته جزییات چندانی از دلایل تصویب نشدن این لایحه توسط شورای کرج به بیرون درز نکرده است، اما یک واقعیت آشکار در این میان وجود دارد و آن این است که گویا شماری از اعضا ضمن تعریف و تجمید از تلاشهای اهالی رسانه موافق تصویب این لایحه بوده اند، بنابراین حساب آنها از مخالفان این لایحه جداست و بالطبع روی سخن ما هم به مخالفان این لایحه مربوط می شود.

توضیح لازم و ضروری دیگر اینکه طرح موضوع از طرف ما هم با توجه به پشت سر گذاشتن هفدهم امرداد و منتفی شدن زمان برگزاری روز خبرنگار، هیچ دلیلی جز فرستادن پیام توام با نوعی هشدار به آنانی که فقط به منافع شخصی و گروهی خود می اندیشند، نیست و امیدواریم این پیام مورد عنایت منتخبان شورای پنجم کرج هم قرار گیرد.

براین اساس مخالفان این لایحه در شورای چهارم کرج آیا پاسخ قانع کننده ای برای این پرسش دارند که چگونه در سالهای گذشته و از جمله در سال 95 اختصاص 130 میلیون تومان برای تجلیل و بزرگداشت روز خبرنگار را به تصویب رساندند، در حالی که امسال حتی با نصف این مبلغ هم مخالفت کردند، آیا واقعا انتخاب نشدن آنها در دوره پنجم دلیل اصلی این مخالفت نبوده است؟

آقایان و خانم های مخالف این لایحه در شورای کرج، آیا اینکار شما نوعی کم لطفی محسوب نمی شود؟ آیا اصحاب رسانه حق ندارند فکر کنند که شماها برخلاف تعریف و تمجیدهای ظاهری، در واقع نگاه ابزاری به خبرنگاران دارید؟ آیا اینگونه نیست که چون شما دیگر جایی برروی صندلی های شورای کرج ندارید، پس دیگر لزومی هم به برگزاری بزرگداشت و تجلیل از خبرنگاران وجود ندارد!

ناگفته نماند که طرح موضوعهایی نظیر ارایه دیرهنگام لایحه یا نبود و کمبود 70 میلیون تومان اعتبار برای برگزاری بزرگداشت روز خبرنگار آنهم فقط یک بار در سال، بیشتر به بهانه های طنزآمیز شبیه است تا واقعیت، آنچه بیش از همه آزار دهنده است و تصور می کنم همه همکارانم نیز در این زمینه اتفاق نظر دارند، بی حرمتی شما در جایگاه نمایندگان مردم در شورای کرج نسبت به شان و منزلت خبرنگاران و نقش آنان در خبر و اطلاع رسانی است.

این در حالی است که برغم ظرفیت و توانمندی بالای اصحاب رسانه استان البرز و کرج، هیچیک از این عزیزان نسبت به عدم تصویب لایحه تجلیل از خبرنگاران و برگزار نکردن آیین گرامیداشت روز خبرنگار توسط شهرداری و شورای شهر در سال جاری کوچکترین واکنش و اعتراضی از خود نشان ندادند و ثابت کردند که صرفنظر از همه سختی ها، بی مهری ها و نارسایی های خرد و کلان، انجام وظیفه و مسوولیت اطلاع رسانی به مردم و افکار عمومی در صدر اولویت برنامه های آنان قرار دارد.

در پایان و در جمع بندی این مقال، امیدواریم مخالفان لایحه تجلیل از خبرنگاران در شورای کرج به این پرسش نه به ما، که به خودشان صادقانه پاسخ دهند، به فرض اگر زمان گرامیداشت روز خبرنگار قبل از پنجمین دوره انتخابات شوراها بود، آیا بازهم با این لایحه مخالفت می کردند؟ ضمن اینکه با خبر هستیم برخی اعضای شورای چهارم کرج از جمله رییس این شورا برای تصویب لایحه تجلیل از خبرنگاران بسیار پافشاری کرده اند که از این بابت از تک تک آنها سپاسگزاری می کنیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
برگزیده
پیشخوان روزنامه (96/12/28)
خورشید نت
روزنامه دنیای هوادار
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

عذرخواهی نماینده به خاطر تلفظ اشتباه موزه لوور /بنده همان به که ز تقصیر خویش...

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ضمن عذرخواهی از مردم و نمایندگان به خاطر اشتباه در تلفظ واژه «لوور»، شرکت در جلسات مختلف مجلس و هم‌زمانی با شمارش آرای استیضاح و شلوغی زیاد در صحن مجلس را دلیل این اشتباه دانست.

img

«دورهمی» امشب با کتایون ریاحی و حامد همایون

گفت‌و گوی مهران مدیری با کتایون ریاحی در «دورهمی» امشب 26 اسفند ماه به روی آنتن خواهد رفت.

img

گزارشی از مفاد حکم محکومیت بقایی منتشر شد

در پی بازداشت محکوم‌ علیه حمید بقایی و معرفی وی به زندان جهت اجرای حکم محکومیت، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، در خصوص روند رسیدگی به پرونده اتهامی نامبرده اطلاعیه‌ای صادر کرد.

img

سیل پیشنهادهای هیجان انگیز انگلیسی برای ستاره تیم‌ملی ایران!

ملی‌پوش ایرانی به احتمال زیاد فصل بعد در انگلیس توپ می‌زند.

img

۷ نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

«هیچ نیازی بی‌پاسخ نمی‌ماند و از جمله نیازهای رسانه‌ای. شبکه‌های اجتماعی به این نیاز پاسخ داده‌اند، البته آن طور که خودشان می‌خواهند و نه آن طور که مسئولان تمایل دارند. اگر کمی درایت و دوراندیشی در بین مسئولان وجود داشته باشد، آزادی رسانه‌ها را تضمین می‌کنند تا پاسخ به نیازهای رسانه‌ای مردم، در فضاهای غیر شفاف داده نشود.»

img

بازی Subway پرطرفدارترین بازی موبایلی شد

تعداد دانلودهای کاربران از بازی موبایلی Subway Surfers در فروشگاه پلی استور گوگل از مرز یک میلیارد بار هم گذشت.

img

موسسه رازی خواستار سرعت عمل شهرداری کرج در اجرای تعهدات خود شد

مسئولان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در جلسه‌ای با مسئولان شهری کرج، اجرای مفاد قرار داد مشترک بین موسسه و شهرداری را مورد تاکید قرار دادند.

img

حمایت پالایشگاه غلات زر از قهرمانان روستای قاسم آباد بزرگ

در آستانه عید نوروز پالایشگاه غلات زر از ۶ نفر از قهرمانان ورزشی و مدال آوران رده سنی مختلف روستای قاسم آباد بزرگ تجلیل کرد.

img

ایران ۴ - سیرالئون صفر/ پیروزی آسان ایران مقابل حریف دست و پا بسته

تیم ملی فوتبال ایران در دیداری تدارکاتی موفق شد با نتیجه ۴ بر صفر سیرالئون را شکست دهد.

img

افشای جزییات تازه از پرونده تخلف مالی در تیم ملی فوتبال

پرونده تخلف مالی در تیم ملی فوتبال ایران که با احضار مدیر سابق تیم ملی به جریان افتاده، اکنون مشخص شده که افراد بیشتری را درگیر خود دارد.

img

۹۱ روز تا جام جهانی/ کاپیتان دونگا

دونگا کاپیتان پرافتخار سلسائو ۹۱ بار با تیم ملی کشورش به میدان رفت و قهرمانی در جام جهانی را تجربه کرد.

img

علی کریمی قراردادش را منتشر کرد + تصاویر

سرمربی تیم فوتبال سپیدرود رشت اقدام به انتشار قراردادش با این باشگاه کرد.

img

تصادف در آزاد راه کرج- قزوین 4 کشته و 2 مصدوم بر جا گذاشت

رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز اعلام کرد که بر اثر برخورد یک دستگاه خودرو سواری تندر 90 با یک دستگاه تریلر بونکر سیمان در آزاد راه کرج- قزوین 4 نفر کشته و 2 نفر مصدوم شدند.

img

مشاهده آنلاین وضعیت راه‌های البرز و پنج استان دیگر در کرج

تصاویر دوربین‌های نظارت تصویری استان البرز و پنج استان هم‌جوار البرز جهت اطلاع‌رسانی وضعیت ترافیکی راه‌ها به پایانه شهید کلانتری کرج منتقل شد.

img

وضعیت کسر خدمت‌های جدید سربازی در سال ۹۷

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که مهلت استفاده از کسر خدمت‌های ایثارگری در سال آینده نیز وجود دارد و نیازی به مراجعه به نیروهای مسلح تا پایان امسال نیست.

img

ترافیک در محور تهران - کرج

‌مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز گفت: به جز محور تهران – کرج، تردد در سایر محورهای مواصلاتی استان به صورت عادی در جریان است.