کدخبر: 11130 ۱۶:۲۷ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۳ سرویس: فرهنگی
تحلیل رستاخیزخبر از «لاتاری»

دوره ات تمام شده مربی/پارودی «قیصر» پس از نیم قرن!

image

«لاتاری» بیش از آنکه یک فیلم اجتماعی و ملی گرایانه باشد، یکسری دغدغه های ایدئولوژیستی و شبه سیاسی مهدویان و تهیه کننده اش است. مسائل مطرح شده در فیلم به قدری اپیزود وار و سطحی طراحی شده اند که هیچگاه به یک داستان منسجم ختم نمی شوند و بعضا پر است از تعارض و تناقصات گفتاری در دیالوگ ها و تصاویر پرت و بی ربطی که تحت عنوان یک فیلم به تماشای آن نشسته ایم.

مهدی تیموری-رستاخیزخبر؛ «لاتاری» ابدا فیلم خوبی نیست. نسبتا خوش رنگ و لعاب، فریبنده اما پرحرف، پر ادعا و حوصله سربر که به هیچ وجه «روراست» نیست. گاها هم یک کمدی ناخواسته. فیلم با تیتراژی از پلان های کلاژ شده و بی منطق از تهران آغاز می شود. فیلمی که سرتاسرش دم از غیرت و وطن پرستی می زند اما از ابتدا تا انتها با همه ی آن بهانه ها که حالا دیگر در این اثر به شکل کمیک درآمده اند- سر خوابیدن دارد! از ادای دین و ارجاعات ظاهرا سینمایی کارگردان با استعداد دیروزش -که با ساخت دو اثر خوب و محترم «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» خودی نشان داده بود- به تارانتینو و سینمای هالیوود گرفته تا یکه تازی ابر قهرمان هندی و بالیوود وار ماجرا یعنی موسی با بازی نسبتا قابل قبول اما کلیشه ای هادی حجازی فر- مربی جزء فوتبال امروزی که گویا دوره او هم مانند حاج کاظم سال های دور «آژانس شیشه ای» ابراهیم حاتمی کیا تمام شده است.

فیلم عاری از هرگونه منطق است؛ دستکم در اکثر لحظات آن را زیر پا می گذارد. فیلمبرداری آثار مهدویان به ویژه در دو فیلم سینمایی قبلی اش که با«ایستاده در غبار» با آن فرم بی نظیر و مستند گونه و صداگذاری خاص به یک اثر ویژه و قابل تحسین تبدیل شده بود آغاز شد و با تریلر سیاسی «ماجرای نیمروز» ادامه پیدا کرد که بسیار با منطق و روایت هر دو فیلم اصولی و حساب شده از آب درآمده اند و بلاشک در همه لحظات آن دو فیلم دوربین درست در جای خودش قرار دارد. یک چشم ناظر که حواسش به همه چیز/کس است. آن دوربین ناظر و چشم نواز در دو اثر قبلی سرجای خود، اساسا منطق و دلیل تکرار همان دوربین با آن زوم های احمقانه در لاتاری اجتماعی و «دغدغه مند» چیست؟ جز این که صاحب اثر هم خودی نشان دهد و ردپا و امضایی از خودش بگذارد؟ غافل از اینکه دوربین لاتاری از ابتدا تا انتها به قدری سردرگم و تهوع آور است که نه به فرم و تالیف فردی آقای کارگردان می رسد و نه رد و امضایی از آن می ماند. تنها چیزی که از آن در ذهن مخاطب شکل می گیرد یک علامت سوال بسیار بزرگ است.

«لاتاری» بیش از آنکه یک فیلم اجتماعی و ملی گرایانه باشد البته ماهیت این ژانر «ملی گرایانه» که از کجا آمده و برخی دوستان وارد سینمای ایران کرده اند پرسش اساسی نگارنده است!- یکسری دغدغه های ایدئولوژیستی و شبه سیاسی مهدویان و  تهیه کننده اش است. مسائل مطرح شده در فیلم به قدری اپیزود وار و سطحی طراحی شده اند که هیچگاه به یک داستان منسجم ختم نمی شوند و بعضا پر است از تعارض و تناقصات گفتاری در دیالوگ ها و تصاویر پرت و بی ربطی که تحت عنوان یک فیلم به تماشای آن نشسته ایم. موضوع لاتاری بالاخره چیست؟ امنیت ملی؟ بعید می دانم. در اواخر فیلم کاراکتر امیرعلی با بازی «ساعد سهیلی» طلبکارانه بابت از دست رفتن همه چیزش شکوه می کند و تا زمین و زمان را به هم ندوزد بیخیال ماجرا نیست! چیزی که فیلمساز به ما می دهد این است که این انتقام شخصی از امنیت ملی مطرح شده مهم تر است؛ مشکلی هم نیست خودش یک دیدگاه متفاوت است اما مشکل شعارهای ملی و امنیت ملی موجود در سرتاسر فیلم است. اگر موضوع مهم تر رگ گردن است پس این حرف ها برای کی و چیست؟ اصلا علت نام «لاتاری» چیست؟ اساسا چرا مخاطب باید فیلمی با این حجم از دروغ که ذره ای روده راست در شکمش ندارد را باور کند؟

علاوه بر دوربین سردرگم، شخصیت های بی سرانجام و بد پرداخت شده ی فیلم از پرسش های بنیادین دیگرمان هستند. عشق «امیرعلی» و «نوشین» از همان سکانس اول درنیامده آغاز می شود و تا سکانس های واپسین حضور نوشین در تهران در نیامده به اتمام می رسد! صرفا گرفتن دو سکانس در پارک و رستوران و یکسری توشات و آورشولدر و دیالوگ های دم دستی عشقی اساطیری و قابل باور خلق نمی شود که هیچ به قدری زننده و تو خالی است که مسیر طی شده برای این عشق نافرجام که به یک «فاجعه ملی» ختم می شود را با دکوپاژ، اجرا و پرداخت و شخصیت پردازی به شدت باسمه ای اثری به ما تحویل می دهد که نتیجه اش چیزی جز یک فیلم خنثی و بدون کوچکترین تاثیرگذاری که با هر ترفندی می خواهد احساسات مخاطب را قلقلک بدهد و شاید اشکی از او بگیرد نیست.

 

 

حضور کاراکتر برادر نوشین که «جواد عزتی» ایفایش می کند هم تنها به از هم پاشیدن دفتر سامی در تهران مانند بهم ریختن کافه در فیلم های فارسی- محدود می شود و ماموریتی که او یعنی پایمال نشدن خون نوشین به امیرعلی می سپارد و هیچ مشخص هم نیست که این آقا موسی قصه که به یکباره برای تکه تکه کردن افراد در لجنزارهای عربی که دختران این سرزمین را به قاچاق می برند تا الان کجا بوده؟ اطلاعاتی قصه ما در قرون وسطی زندگی می کرده که از هیچ چیزی خبر نداشته؟ فیلم به سرعت از همه نکاتی که می توانست با جزئیات به خوبی پرداخت شوند و فیلم را دستکم به اثری قابل تامل تبدیل کند می گذرد! غافل از اینکه همین جزئیات هستند که سینما و عناصر اصلی یک فیلم را تشکیل می دهند. ما حتی کوچکترین اثری هم از مرگ نوشین در «تصویر» نمی بینیم و همه چیز به چندتا ارتباط موبایلی و بی منطق ختم می شود. خنده دار تر از هرچیز دیگری مقایسه این فیلم توسط برخی از دوستان با یکی از ارکان اصلی موج نوی مردمی سینمای ایران یعنی فیلم «قیصر» است. فیلمی که زمین تا آسمان با این اثر ایدئولوژیک زده متفاوت است. اگر در قیصر انتقامی وجود دارد از قهرمان می آید و فردیت. یک حرف هم بیشتر ندارد و حتی برای طراحی مکان قتل هایی که در فیلم رخ می دهد اصول و فکری در نظر گرفته شده است. «لاتاری» مهدویان بیشتر مانند یک پارودی از قیصر «کیمیایی» پس از گذشت نیم قرن است. از معدود نکات مثبت لاتاری بازی خوب و مثل همیشه روان و قابل باور اما نادیده گرفته شده «علیرضا استادی» در نقش پدر نوشین است که می توان از آن یاد کرد.

و اما اوج پوچ منطقی فیلم که مخاطب را رها می کند و صرفا به ارضای شخصی کارگردان از فیلم های مورد علاقه هالیوودی اش می پردازد در یکی از سکانس های آخر فیلم است. جایی که در طول فیلم اطلاعاتی محافظه کار داستان ما یعنی مرتضی با بازی نخ نمای «حمید فرخ نژاد» که کوچکترین کاری را نسنجیده و بدون هماهنگی با بالادستی هایش انجام نمی دهد و هیچ چیزی برایش بالاتر و ارجح تر از امنیت ملی و روابط بین الملی کشورش نیست که به قول موسی چرتکه می اندازد!- از توی چشمی در به سامی، بدمن قصه شلیک می کند و او را می کشد؛ به همین راحتی! ما که با فیلمساز سر شوخی نداریم اما او را نمی دانم!؟ شاید او  فکر می کند که با دوتا دیالوگ رگ گردنی از «خلیج» نه «خلیج فارس» درسته و آرتیست بازی های «مثلا» ملی گرایانه که بیشتر به یک موقعیت کمدی تبدیل شده اند که ممکن است هرکسی را در سینما بخنداند بتواند حقیقت اصلی و ضعف مفرط فیلم و منطق مطلقا پوچ اش را بپوشاند و به عبارتی دل مخاطبان حاضر در سینما را خنک کند و با جیغ، کف و سوت همراهی اش کنند. چقدر هم خوب؛ غیرت داریم این هوا...! اما این ها نه سینماست، نه تارانتینو و نه حتی یک تلاش برای رسیدن به ساده ترین استانداردهای مدیوم سینما.

به زعم من، «لاتاری» کلاژی سردرگم، بی هویت و تکه تکه از فیلم فارسی های دست چندم قبل از انقلاب، قیصر، آژانس شیشه ای و سینمای بالیوود است که آغاز درستی ندارد و با یک پایان بندی به شدت سرهم بندی شده به پایان می رسد و ما را تا حد زیادی به یاد صفحات کوروش پرستان و عرب ستیزان فضای مجازی می اندازد تا یک فیلم سینمایی شسته رفته!


http://www.rastakhiznews.ir/files/1396/04/14/012739.gif
https://sapp.ir/rastakhiznews

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

موسسه اعتباری نور
دکتر علیخانی
سروش رستاخیز
برگزیده
پیشخوان روزنامه (97/12/01)
فراخوان
ساد 24
مدرسه فوتبال پرسپولیس البرز
miss vanila
chatr sefid
سیاسی اقتصادی ورزشی اجتماعی
img

چرا آمریکا نمی‌خواهد ایران به FATF بپیوندد؟

یکی از مهمترین دلایل تسهیل انجام کلیدی ترین بخش تحریم های آمریکا علیه کشورمان در سال 2008 عدم عضویت ایران در FATF بود که آمریکا توانست با کمترین هزینه سیاسی آن را بعد از سه دهه محقق سازد.

img

چند استاندار بازنشسته تغییر می کنند؟

سخنگوی وزارت کشور با اشاره به اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در وزارت کشور اظهارداشت: پس از ابلاغ اصلاحیه ماده واحده این قانون از سوی رئیس جمهور، پرونده اداری و استخدامی مدیران وزارت کشور از حیث شمول یا عدم شمول در قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستور کار قرار گرفت.

img

هنوز برآوردی از مدیران بازنشسته در استان نداریم/ استاندار البرز بازنشسته است

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا با اشاره به ابلاغ اصلاحیه قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: اجرای این قانون می‌تواند زمینه را برای ورود جوانان به عرصه‌های مدیریتی کشور فراهم کند.

img

اول عظمت ایران، دوم اقتدار جمهوری اسلامی و سوم شکست ناپذیری ملت ایران

رهبر معظم انقلاب امروز (پنج‌شنبه) در جمع شرکت‌کنندگان در همایش ده‌ها هزارنفری بسیجیان استان تهران در ورزشگاه آزادی حضور یافتند.

img

لامبورگینی ایرانی مو نمی‌زند!

سرپرست تیم سازنده مورسیه لاگوی داخلی می‌گوید توان تولید سالی ١٥٠ لامبورگینی ایرانی را داریم.

img

سامسونگ همچنان علاقه‌ای به پیروی از اپل ندارد

تحلیلگران بر این باورند که گلکسی اس ۱۰ احتمالا به نسل جدیدی از نمایشگرهای سامسونگ و بدون بریدگی بالای صفحه نمایش (ناچ) مجهز خواهد بود.

img

بورس در گیر و دار عرضه اولیه و تحریم

علیرغم تحریم‌های جدید آمریکا که روز گذشته اعلام شد، امروز بازار سهام به دلایلی از جمله عرضه اولیه‌ای که بعد از مدت‌ها صورت گرفت، توانست تا حدودی پایداری خود را حفظ کند.

img

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی: FATF اطمینان می‌دهد که ایران محلی امن برای سرمایه‌گذاری است

دبیر اجرایی گروه اقدام مالی با تاکید بر این که انجام خواسته‌های FATF امکان داد و ستد ایران با سایر کشورها را فراهم می کند، گفت: ایران با این کار به جهان نشان خواهد داد که چارچوب قانونی محکمی برای مبارزه با پولشویی و تروریسم دارد.

img

صعود پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا باعث خوشحالی مردم شد

وزیر ورزش و جوانان گفت:به باشگاه پرسپولیس از طریق ارز ثانویه، مبلغ پانصد هزار یورو تحویل داده ایم و به زودی برای باشگاه استقلال هم این اتفاق می افتد.

img

برنامه رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان/ ۴ نماینده ایران فردا به مصاف رقبا می‌روند

رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان از ظهر فردا (به وقت ایران) در شهر بوداپست مجارستان آغاز می شود و ۴ نماینده ایران به مصاف رقبایشان خواهند رفت.

img

کیلینی: یووه ۲۵ بازیکن مثل من دارد

مدافع یوونتوس تیمش را شایسته پیروزی برابر شیاطین سرخ دانست.

img

زمان مبارزه عزت‌الله اکبری و علیرضا کریمی در رقابت‌های جهانی کشتی

عزت‌الله اکبری و علیرضا کریمی آخرین آزادکاران ایران در رقابت‌های جهانی مجارستان هستند که برای کسب مدال برنز امشب (دوشنبه) به روی تشک می‌روند.

img

آغاز طرح ترافیکی ویژه اربعین

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از آغاز طرح ترافیکی ویژه اربعین در سراسر کشور خبر داد.

img

دانشگاهها دولت را نقد کنند/می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است

رییس‌جمهور گفت: دانشگاه نقش بسیار مهمی در علم،‌فرهنگ و در جامعه‌پذیری نسل جوان در انضباط و قانونمداری و در نقش مهارت‌هایی که دانشجویان از این محیط می‌آموزند، دارد.

img

مضرات زیاده‌روی در مصرف ویتامین A

ویتامین A از جمله مواد مغذی مهم برای بدن است اما افراط در مصرف آن می‌تواند تراکم استخوانی را کاهش داده و فرد را در معرض شکستگی استخوانی قرار دهد.

img

کشف بیش از ۱۱ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در کشور

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۱۱ تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان در هفته اخیر در کشور خبر داد.